Antikos teatras skaidrės


Antikos skaidres. Graikijos teatro apavas. Antikos teatro skaidrės. Referatas teatro istakai ir antikinis teatras. Tespidas. Senovės graikų teatras skaidres. Tespidas graikų teatras. Skaidres graikijos gyvenimas. Atėnai skaidrėse.

Antikos teatras. Atėnai v a. Pr. Kr. Senovės graikų dramos aukso amžius. Pakilimo dešimtmečiais polis buvo vieninga bendruomenė. Dramos kilmė. Tragedija ir komedija. Dramos ištakos. Graikų teatro pradininku laikomas tespidas. Teatras ir aktoriai. Apskritimo formos aikštelėje – orchėstroje. Už orchėstros įrengta skėnė. Chorui vadovavo korifėjas. Antikiniame teatre vaidindavo tik vyrai. Avėdavo spiecialų storapadį apavą – koturnus. Dramaturgų varžybos. Vaidinta tik per dioniso šventes. Didieji graikų dramaturgai. Aischilas. Sofoklis. Euripidas. Aristofanas.

V a. pr. Kr. antikinė drama įgauna ištobulintą klasikinį pavidalą, susiformuoja pagrindinės žanrinės formos – tragedija ir komedija. Dramos ištakos – religinėse apeigose bei šventėse vyno ir vynuogininkystės dievui Dionisui pagerbti. Tragedijos pavadinimas kilęs iš gr. tragos – “ožys” ir ode – “daina”, taigi jis reiškia “ožių dainą”. Komedija kilo iš apeiginių žaidimų ir dainų (gr.komos – įsilinksminusių ūžautojų minia). Graikų teatro pradininku laikomas Tespidas (VI a. pr. Kr.). Jis 534 m. pr. Kr. sukūrė pirmąją tragediją. Tespidas atskyrė choro vieną vaidintoją, kuris ėmė atsakinėti į chorvedžio klausimus. Savo atėjimu ir išėjimu choras žymėjo veiksmo pradžią ir pabaigą. Ankstyvosios dramos daugiausia vaizdavo liūdnus ar linksmus Dioniso gyvenimo įvykius. Vėliau juos išstūmė pasakojimai apie pusdievius ir herojus, legendinius graikų protėvius.

Pusračiu į viršų kylantys žiūrovų suolai, įrengti kalno šlaite buvo vadinami teatru. Jame tilpo apie 17 tūkst. žiūrovų. Vaidinama apskritimo formos aikštelėje – orchėstroje, kurios viduryje Dioniso aukuras. Už orchėstros įrengta skėnė – vieta, kur aktoriai ruošdavosi vaidinimui. Vėliau prie skėnės buvo įrengta pakyla, kuri laikui bėgant virto tokia scena, kokią matome šiandien.

V a. pr. Kr. vis dar vaidinta tik per Dioniso šventes. Iškilmingiausios būdavo Didžiosios Dionisijos (kovo pab. – balandžio pr.), susijusios su gamtos atgimimu. Tuo metu Atėnuose vykdavo dramaturgų varžybos. Per vienas šventes buvo leidžiama rungtis trims poetams.

  • MS PowerPoint 432 KB
  • 2016 m.
  • 10 puslapių (670 žodžiai)
  • Egidijus
  • Antikos teatras skaidrės
    10 - 2 balsai (-ų)
Antikos teatras skaidrės. (2013 m. Vasario 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikos-teatras-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 14:53
×