Antiseptikai ir dezinfekuojančios medžiagos


Vaistai fenols. Odos tirpalas rezorcino. Rezorcinas.

Fenolio dariniai. Alkoholiai. Aldehidai. Rūgštys ir šarmai. Oksidinančios medžiagos. Halogenai. Detergentai. Sunkiųjų metalų druskos. Dažų grupė. Nitrofurano dariniai. – oksichinolino dariniai. Išvados. Literatūra.


Antiseptinės ir dezinfekuojančios medžiagos skiriamos į šias svarbiausias grupes:

Tikslas: naudodamasi literatūros šaltinais ir internetiniais tinklapiais supažindinti žmones su tuo, kas tai yra antiseptikai ir dezinfekuojančios medžiagos.

Fenolis, arba karbolio rūgštis. Dezinfekuoja silpnai ir dabar svarbi tik istoriškai. Tai seniausias antiseptikas, kurį 1867 m. D. Listeris pasiūlė pūliuojančioms žaizdoms gydyti. Fenolio 0,2 – 1 % tirpalai denatūruoja (bet nekoaguliuoja) bakterijų baltymus ir jas sunaikina. Mikrobų sporas veikia silpnai. Šarminėje aplinkoje ir šaltyje fenolio antimikrobinis aktyvumas silpnėja. Odą ir gleivinę jis veikia stipriai dirginančiai ir prideginamai. Didesnės kaip 1 % koncentracijos fenolio tirpalai nusodina baltymus ir suardo audinius. Fenolis pasižymi taip pat ir vietiškai anestezuojančiu veikimu (prieš tai jaučiamas dirginantis efektas), todėl audinių nekrozė gali įvykti be skausmo. 3 – 5 % fenolio tirpalas vartojamas instrumentams, apyvokos daiktams, baltiniams, įvairioms išskyroms dezinfekuoti, 0,1 – 0,5 % tirpalas – kai kuriems farmaciniams vaistams konservuoti. Kartais fenolis vartojamas kai kurioms odos ligoms gydyti. Susirgus vidurinės ausies uždegimu, į ausį lašinama glicerininio fenolio tirpalo.

Fenolis gerai rezorbuojasi pro odą ir gleivinę. Jei fenolio rezorbuojamasi daug, atsiranda apsinuodijimo simptomų: svaigsta galva, ūžia ausyse, jaučiamas bendras silpnumas, taip pat būna prakaitavimas, dusulys, tachikardija. Nuo didelių fenolio dozių atsiranda traukuliai, netenkama sąmonės, vystosi kolapsas ir žmogus miršta nuo kvėpavimo centro paralyžiaus.

Nemirtinai apsinuodijus, fenolis ir jo skilimo produktai, išsiskirdami pro inkstus, sukelia labai sunkius apsinuodijimo simptomus: albuminuriją ir hematuriją. Nuo fenolio oksidacijos produktų šlapimas įgyja tamsią spalvą. Apsinuodijimo terapija yra simptominė. Patekusį ant odos fenolį reikia nuplauti etanoliu arba ricinos aliejumi.

Krezoliai, arba metilfenoliai, yra tokie pat toksiški kaip fenolis, bet maždaug 3 kartus stipriau veikia mikroorganizmus. Trijų krezolio izomerų mišinys vadinamas trikrezoliu. Vandeninis trikrezolio tirpalas vartojamas dezinfekcijai, 0,25 – 0,3 % tirpalas – farmaciniams preparatams konservuoti. Odontologijoje trikrezolis vartojamas kartu su formalinu.

Timolis, arba izopropilkrezolis. Jo antimikrobinis veikimas yra apie 30 kartų stipresnis negu fenolio. Dėl blogo tirpumo vandenyje žarnyne blogai rezorbuojasi, todėl yra palyginti mažai toksiškas. Spiritinis 5 % tirpalas vartojamas odai dezinfekuoti.

Odontologinėje praktikoje vartojamas spiritinis 10 % timolio tirpalas kariozinių dantų ertmėms dezinfekuoti ir įeina į Hartmano skysčio, kuris vartojamas dentino jautrumui sumažinti, sudėtį. Kadangi preparatas veikia stipriai fungicidiškai ir antihelmintiškai, tai vartojamas odos grybelinėms ligoms gydyti ir kai kurioms žarnyno kirmėlėms naikinti. Timolis taip pat vartojamas kai kuriems farmaciniams preparatams konservuoti.

Chlorinti fenolio dariniai yra mažiau toksiški už fenolį, o mikrobus dažnai veikia stipriau. Įvairūs chlorinti fenolio dariniai veikia bakterijas, tuberkuliozės sukėlėjus, grybelius ir sąlygiškai virusus: mikrobų sporų neveikia. Antimikrobinis veikimas aiškinamas tuo, kad jie sužaloja mikrobo ląstelės membraną ir denatūruoja baltymus. Svarbiausi chlorintų fenolio darinių preparatai yra 4 – chlorkrezolis, 4 – chlorksilenolis, 4 – chlortimolis, heksachlorofenas ir chlorheksidinas.

4 – Chlorksilenolis. Tai chlorintas fenolio darinys, kurio 0,5 – 5 % tirpalas vartojamas odai, gleivinei, instrumentams ir guminėms pirštinėms dezinfekuoti. 4 – Chlortimolis veikia stipriau už timolį. Lyginant su fenoliu, 4 – chlortimolis 75 kartus stipriau naikina bakterijas. 4 – Chlortimolio spiritinis 5 % tirpalas gali būti vartojamas chirurgo rankoms dezinfekuoti.

Heksachlorofenas. Jis įeina į kietų ir skystų antiseptinių bei dezodoruojančių muilų sudėtį.

Chlorheksidinas. Tai gera dezinfekuojanti priemonė, vartojama šlapimtakių infekcijos profilaktikai ir gydymui. Be to, chlorheksidino 0,1 % tirpalas vartojamas medicininiams instrumentams ir baldams dezinfekuoti.

Rezorcinas. Tai fenolio darinys, kuris veikia silpnai antiseptiškai, fungicidiškai ir vietiškai dirginančiai. Vartojamas vandeninis 2 – 5 % bei spiritinis rezorcino tirpalas ir 5 – 20 % tepalas egzemai, seborėjai, niežuliui ir grybelinėms ligoms gydyti.

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (5197 žodžiai)
  • Universitetas
  • Redag
  • Antiseptikai ir dezinfekuojančios medžiagos
    10 - 9 balsai (-ų)
Antiseptikai ir dezinfekuojančios medžiagos. (2016 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/antiseptikai-ir-dezinfekuojancios-medziagos.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 02 d. 15:50
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo