Antreprenerystė


Įvadas. Antreprenerystės esmė. Apibrėžimas. Antrepreneriška kultūra. Antreprenerio vaidmuo organizacijoje. Antreprenerystės poreikis ir nauda. Antreprenerystės teikiama nauda. Antreprenerystės poreikis. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.

Šio vadybos dalyko referato tikslas - išanalizuoti antreprenerystę ir ją apimančias sąvokas, sampratą, būdingus bruožus, teikiamą naudą.

Apibendrinant, antreprenerystė – tai įvairios inovacijos vadyboje, siejamos su nestandartiniais valdymo, gamybos sprendimais. Antreprenerystės turinys nėra vienalytis. Išryškėja įvairūs antreprenerystės modeliai, kurie savaip taikomi skirtingose organizacijose, įvairiose pasaulio šalyse ar regionuose egzistuoja tam tikri vadybos skirtumai. Yra ir tam tikri bendri antreprenerystės realizavimo principai, kurie formuoja bendrą inovacijų valdymo turinį. Žodis novatoriškas bei inovacija - tai lietuvių kalbininkų naudojami žodžiai, apibūdinantys antreprenerystę.

Austrų ekonomistas J. Shumpeteris 1934 m. atreprenerystę apibrėžė kaip kūrybos ir naujovių, inovacijų siekimo procesą, naujų verslo sričių bei kombinacijų kūrimą. Jis pateikia penkias rūšis:

Pasak J. Schumpeterio antreprenerystė yra spontaniška, impulsyvi individo veikla, nebūtinai orientuota į naujo verslo atsiradimą [5].

Verslo kultūra įmonėje tiesiogiai priklauso nuo darbuotojų žinių, intelekto, vertybinių nuostatų, motyvų sistemos. Jei įmonės vadovas yra tikras antrepreneris, galime tikėtis, kad šios įmonės kultūra irgi bus antrepreneriška.

Antrepreneriai visų pirma turi būti linkę diegti naujoves ir šių naujovių diegimui gebėti pritraukti bendradarbius. Antrepreneris Frank Phillips išskiria tokias antrepreneris savybes: vizijos turėjimas, kas bus ir galėtų atsitikti; žinojimas kaip pateikti save ir savo idėjas; pripažinimas savo privalumų ir trūkumų bei turėti paslėptą talentą tose srityse, kur labiausiai trūksta.

Kūrybingumas yra būtinas naujovių diegimui. Kūrybingumo rezultatas yra naujo produkto idėja arba naujas būdas daryti kažką originalaus, inovatyvaus ir svarbaus. Reikia skatinti darbuotojų diskusijas ir apsikeitimus idėjomis. Antrepreneris privalo pastebėti kūrybingus žmones, siekiančius išsiskirti iš kitų, ir išnaudoti galimybę dirbti kūrybingiau ir intensyviau negu konkurentai.

Biurokratija lėtina inovacijų vystymo procesą. Antreprenerio užduotis identifikuoti įmonės procesus lėtinančius veiksnius ir juos eliminuoti.

Apibendrinus galima teigti, kad antreprenerystė – tai procesas, kuriuo, tiek turintys savo įmones, tiek veikiantys organizacijos viduje asmenys siekia inovatyviai ir efektyviai panaudoti galimybes, kurias sugeba įžvelgti ten, kur kiti jų nemato.

Pasak W. J. Baumolio visuomenėje visada yra tam tikra antrepreneriškai mąstančių ir veikiančių asmenų „pasiūla“, todėl svarbu ne tik ją nuolat didinti, bet ir skatinti produktyviąją antreprenerystę [4]. Produktyviosios ir neproduktyviosios antreprenerystės balansas dažniausiai priklauso nuo šalies formaliųjų ir neformaliųjų institucijų sąrangos bei jų raidos. Mano darbe buvo aptarta tam tikrų sąlygų įtaka antreprenerystei.

Šiais laikais verslas, veikiamas globalios, dinamiškos aplinkos, patiria nuolatinę įtampą dėl verslo sąlygų neapibrėžtumų ir nenuspėjamų rinkos pokyčių. Antrepreneriškumas gali būti vienu iš atsakymų į šiuolaikinės verslo aplinkos diktuojamas sąlygas, o antrepreneriškos verslininkystės formavimo ir skatinimo procesas tampa vienu iš svarbiausių bet kokio dydžio įmonių konkurencinio pranašumo sąlyga. Antreprenerystė suprantama kaip individo ar įmonės atsakas į dinaminės aplinkos keliamus iššūkius. Tai veiklos ir mastymo būdas, pasižymintis galimybių pastebėjimu ir inovatyvumu.

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 44 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (2652 žodžiai)
  • Kolegija
  • Arturas
  • Antreprenerystė
    10 - 9 balsai (-ų)
Antreprenerystė. (2015 m. Sausio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/antrepreneryste.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 00:32
×