Antrinio elektros šaltinio projektavimas


Santrauka. Įvadas. Elektros šaltinių rūšys. Antriniai maitinimo šaltiniai. Maitinimo šaltinių įtampos. Transformatorių panaudojimas. Kiti elementai. Pulsacijų filtras. RC filtras. LC filtras. Kondensatoriai. Vakuuminiai pastovios talpos kondensatoriai. Pastovios talpos kondensatoriai. Kombinuoti kondensatoriai. Vakuuminiai (polikarbonatiniai) kondensatoriai. Vakuuminiai kintamos talpos kondensatoriai. Kondensatoriai su oro dielektrikais. Antrinio maitinimo šaltinio skaičiavimas. Parinkti elementai. Išvados.

Pirmiausia apžvelgsime antrinių elektros maitinimo šaltinių įvairovę principines schemas bei veikimo principus. Taip pat aptarsime, atskirų komponentį įtaką antrinio maitinimo šaltinio veikimui. Vėliau atliksime skaičiavimus reikalingus projektuojant antrinį analoginį maitinimo šaltinį.

Maitinimo šaltinio egzistavimas yra būtinas bet kokio elektros įrenginio sklandžiam darbui. Nuo maitinimo šaltinio parametrų priklauso prietaiso veikimas. Automatikoje ar kituose pramonės įrenginiuose, netikėtai išsijungęs maitinimo šaltinis gali pridaryti labai didelių nuostoloų, dėl kurių galima ne tik patirti finansinių nuostolių, bet ir sutrigdyti darbuotojo sveikatą ar net gyvybę . Žinant maitinimo šaltinių tipus ir suprantant jų veikimo principą, galime nesunkiai išvengti jų gedimo ir prailginti tarnavimo laiką.

Tolesniame darbe aprašysime antrinį analoginį maitinimo šaltinį, kurio darbas imti pirminio maitinimo šaltinio elektros energiją ir pakeisti jos pagrindinius parametrus: įtampą, srovė ir formą ir perduoti į vartotojo rankas.

Dar nuo praėjusio amžiaus išiko gerai žinomi cheminiai elektros energijos šaltiniai, kuriuose cheminės reakcijos metu, cheminė energija paveręiama elektros energija. Pagal veikimo pobūdį, šie elementai skirstomi į kelias pagrindines rūšis: Galvaninius elementus (pirminis maitinimo šaltinis) ir akumuliatorius (antrinis maitinimo šaltinis). Pagrindinis šių elementų skirtumas, jog pirminiuose maitinimo šaltiniuose srovė gali būti tik vieną kartą. T.y. pilnai išeikvojus galvaninio elemento energiją, pakartotonai jo panaudoti nebegalėsime. Antrinių matinimo šaltinių veikla po jų visiško ar nevisiško išsikrovimo gali būti kartotina įkrovus elementą, t.y. praleidus jų veikimui priešingos krypties pastovią elektros srovę.

Dar viena akumuliatorių rūšis, kuri atsirado šiek tiek vėliau, tai vadinamieji šarminiai akumuliatoriai. Jie pagaminti iš nikelio hidroksido ir geležies arba kadmio elektrodų. Šie šaltiniai naudojami šiek tiek rečiau nei jau minėtieji rūgštiniai. Dar vienas pradėtas pramoniniu mastu gaminti ir naudoti sidabro oksido-cinko akumuliatorius, kuris pasižymintis labai didele savitąja energija, tačiau dėl savo brangumo jis beveik nenaudojamas.

Vieni seniausiai atsiradusių ir labiausiai paplitę yra analoginai maitinimo šaltiniai. Jie paprasti, pigūs, patikimi. Jų apkrova gali keistis nuo 0 iki maksimalios reikšmės. Tačiau jų labai mažas naudingumo koeficientas. Daug energijos virsta šiluma. Jie dideli ir sunkūs. Juose naudojamas didelis, sunkus transformatorius, mūsų krašte keičiantis sinusinę 50 Hz dažnio įtampą ir reikalingas didelis aušintuvas. Viena blogiausių savybių - sugedus įtampos stabilizatoriui, stipriai padidėja įtampa maitinimo išėjime. Įtampos padidėjimas gali sukelti elektros aparatą, todėl galimi dideli nuostoliai.

Impulsiniai maitinimo šaltiniai nuo analoginių skiriasi įtampos stabilizatoriumi. Jis veikia impulsiniu rėžimu. Tai sumažina energijos nuostolius. Taip pat padidėja naudingumo koeficientas. Tai leidžia sumažinti aušintuvą ir tuo pačiu maitinimo šaltinio dydį. Tačiau turimas neigiamas akcentas, kad impulsiniuose maitinimo šaltiniuose apkrovą galima keisti tik nedidelėse ribose, nes atjungus apkrovą grandinėje, maitinimo šaltinis gali sugesti.

  • Elektrotechnika Projektas
  • Microsoft Word 289 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (2778 žodžiai)
  • Jonas
  • Antrinio elektros šaltinio projektavimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Antrinio elektros šaltinio projektavimas. (2015 m. Rugsėjo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/antrinio-elektros-saltinio-projektavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 18:49
×