Antroji pensijų pakopa. Pensijų fondų veiklos reguliavimas


Įvadas. Pagrindinės sąvokos ir terminai. Pensijų fondai Lietuvoje ir jų raida. II pakopos pensijų fondai. Pensijų fondų privalumai ir trūkumai. Pensijų fondų veiklos analizė. Išvados. Naudota literatūra.

Asmuo – dalyvis, privalomai draudžiamas valstybiniu socialiniu pensijų draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos daliai gauti, su pensijų kaupimo bendrove sudaro pensijų kaupimo sutartį – tai įstatymų nustatyta tvarka pensijų įmokų kaupimo laikotarpiui sudaryta sutartis tarp asmens ir pensijų kaupimo bendrovės dėl pensijų įmokos kaupimo asmens pensijų sąskaitoje. Kaupiamoji pensijų įmoka – LR Pensijų sistemos reformos Įstatymo nustatyta valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos dalis, kaupiama dalyvio asmeninėje pensijų sąskaitoje (į kurią dalyvio vardu įrašomi jam tenkantys apskaitos vienetai), atidarytoje jo pasirinktoje pensijų kaupimo bendrovėje. Pensijų kaupimo bendrovė – tai valdymo įmonė arba gyvybės draudimo įmonė, turinti priežiūros institucijos išduotą licenciją ar leidimą verstis pensijų kaupimo veikla. Vertybinių popierių komisija atlieka valdymo įmonių priežiūrą.

Dalyvis gali nutraukti pensijų kaupimo sutartį ir sudaryti naują pensijų kaupimo sutartį dėl pensijų kaupimo kitame pensijų fonde – tai, perėjimas į kitą pensijų fondą. Pensijų fondo dalyviui iki gyvos galvos mokama periodinė pensinė išmoka (pensijų anuitetas) – kurios išmokėjimo visa rizika tenka išmokų mokėtojui – draudimo įmonei, vykdančiai gyvybės draudimą.

2003 m. priimtas LR pensijų kaupimo įstatymas, leido pakeisti socialinio draudimo pensijų sistemą, nustatė valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies kaupimo ir pensijų išmokų mokėjimo organizavimo sąlygas ir tvarką. Esminė reformos sąlyga yra užtikrinti, kad pensininkai ateityje gautų išmokas iš dviejų šaltinių – valstybės ir privačių kaupimo bendrovių, kad jų pensija būtų didesnė, o valstybė galėtų užtikrinti tolesnį stabilų pensijų finansavimą. Pensijų reformos esmė – pereiti prie kelių pakopų pensijų sistemos, paremtos kaupimu:

II pakopa – pensijų fondų pensinės išmokos;

III pakopa – papildomo pensinio draudimo pensija.

Pensijų fondų kūrimosi Lietuvoje pagrindus apibrėžia LR Pensijų fondų įstatymas, Pensijų sistemos reformos įstatymas bei LR Pensijų kaupimo įstatymas. Šie įstatymai sudaro pagrindą sukurti antrosios ir trečiosios pakopos pensijų sistemą. Įstatymai nustato pensijų fondų sudarymo ir jų įgyvendinimo tvarką, pensijų fondų steigimo, leidimų pensijų fondų veiklai išdavimo ir panaikinimo sąlygas bei tvarką, šių fondų veiklos, reorganizavimo ir likvidavimo ypatumus, taip pat pagrindinius pensijų sistemos veiklos reguliavimo principus. Šie įstatymai yra konkretizuojami poįstatyminiais teisės aktais, priimamais LR Vyriausybės bei priežiūros institucijų.

Vertinant pensijų fondo veiklos efektyvumą svarbu atsižvelgti ir į pensijų fondo investavimo grąžą, nors tą daryti reikia labai atsargiai dėl to, kad praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Taip pat svarbu nepamiršti, kad lyginti reikia tos pačios investavimo strategijos pensijų fondus, t.y. negalima lyginti tarkime pensijų fondą, kuris investuoja į obligacijas su pensijų fondu, investuojančiu į akcijas.

Sudarius pensijų sutartį, senatvėje dalyvis gaus dvi pensijas – iš Sodros ir pensijų fondo.

Dalyvio lėšos visą taupymo laikotarpį yra investuojamos, todėl tikėtina, kad bus sukaupta didesnė suma, negu buvo pervesta į dalyvio pasirinktą pensijų fondą.

Pensijų fonduose kaupiamos lėšos yra ir bus dalyvio asmeninė nuosavybė.

Pensijų fonduose sukauptos lėšos tiesiogiai priklauso nuo dalyvio gaunamo atlyginimo ir mokamų mokesčių – skirtingai nuo valstybinės socialinio draudimo pensijos, privačios pensijos dydis nėra ribojamas. Asmuo, gaunantis didelį atlyginimą, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, reikalaujamo minimalaus dydžio perviršį galės pasiimti iš karto (jeigu apskaičiuotas anuitetas tris kartus didesnis už bazinę pensiją).

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 294 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3273 žodžiai)
  • Arina
  • Antroji pensijų pakopa. Pensijų fondų veiklos reguliavimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Antroji pensijų pakopa. Pensijų fondų veiklos reguliavimas. (2015 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/antroji-pensiju-pakopa-pensiju-fondu-veiklos-reguliavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:36
×