Antstoliai jų teisinis statusas ir funkcijos referatas


Įvadas. Teisinis antstolių statusas. Antstolių vieta Lietuvos teisinėjė sistemoje ir jos veiklos principai. Reikalavimai antstoliams. Antstolių veiklos ypatumai. Antstolių funkcijos.


Antstolio institutas atsirado daugiau kaip prieš 500 metų, o jo ištakos glūdi Kijevo Rusios bei feodalinės Lietuvos teisėje. Teismo antstolio pirmtakai buvo diečkai, vižai ir vazniai, kurie minimi XVI – XVIII a. istorijos šaltiniuose. Diečkai veikė XIV – XVI a. ir buvo teismo pareigūnas, kuris vykdė teismo sprendimus. Vižai veikė XV a. pab. – XVI a. pr. ir jie, kaip ir diečkai, vykdė teismo sprendimus, tačiau dar ir būdavo oficialūs liudytojai, apžiūrėdavo patirtus nuostolius. XVI a. pab. vazniai vykdė žemės, pilies, pakamario ir kitų teismų sprendimus.

Antstolis privalo atlikti savo funkcijas, todėl antstolio funkcijų vykdymas (atlikimas) yra ne tik antstolio teisė, bet ir jo pareiga. Taip pat svarbu tai, kad antstolio paslaugų teikimas neturi trukdyti jam atlikti valstybės jam priskirtas funkcijas. Pirmenybė suteikiama antstolio funkcijų atlikimui, o vėliau antstolis gali teikti ir jam leidžiamas paslaugas.

2. Antstolio vieta Lietuvos teisinėje sistemoje ir jos veiklos principai

Lietuvos antstolių vieta mūsų teisinėje sistemoje labai svarbi, nes nuo antstolio veiklos rezultatų dažnai priklauso ir teisingumo įgyvendinimas. Lietuvos visuomenė tai gerai pajuto, kai antstoliai po Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo dar ilgą laiką turėjo panašų į valstybės tarnautojo statusą ir vadinti teismo antstoliais. Už savo veiklą jie gaudavo fiksuotą biudžetinį atlyginimą, neatsižvelgiant į darbo rezultatus, ir dėl to nebuvo visiškai suinteresuoti savo veiklos kokybe. Neveiksmingas prievartinis teismo sprendimų vykdymas, susijęs su lėšomis ir kitomis materialinėmis vertybėmis, neatitiko privačios nuosavybės formavimosi atmosferos. Vykdyti pateiktas teismo sprendimas ( pavyzdžiui: išieškoti skolą), nesant teismo antstolio suinteresuotumo, sunkiau ir ne taip operatyviai galėjo būti įgyvendinamas. Tik atskyrus teismo antstolius nuo teismų ir suteikus jų tarnybai privatumo, ši institucija, atsigavusi iš sąstingio, ėmėsi aktyvios, pateisinančios jos paskirtį teisinėje sistemoje veiklos. Antstolio vaidmuo Lietuvos teisinėje sistemoje, kaip minėta, yra gana svarbus. Antstolių institucijos padeda teismams vykdyti teisingumą ir užtikrinti teisėtumą. Lietuvos antstolių darbo krūvis aptarnaujant gyventojus, palyginti su kitomis valstybėmis, yra nemažas. Vienas Lietuvos antstolis vidutiniškai aptarnauja dvidešimt aštuonis tūkstančius savo aptarnaujamos teritorijos gyventojų. Atlikdami savo funkcijas Lietuvos antstoliai privalo vadovautis antstoliu veiklos teisėtumo, kooperacijos ir demokratiškumo, taip pat civilinio proceso principais. Antstolis privalo sąžiningai atlikti profesines pareigas, neatskleisti profesinės veiklos metu jam paaiškėjusių asmeninio gyvenimo aplinkybių, saugoti komercines ir kitas įstatymų saugomas paslaptis. Šių principų laikymasis antstolių veikloje turi didelę reikšmę žmogaus teisėms ir įstatymų saugomiems interesams. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos antstolių įstatymu, Lietuvos antstolis, vykdydamas vykdomuosius dokumentus, privalo imtis visų teisėtų priemonių tinkamai apginti išieškotojo interesus, nepažeisdamas kitų vykdymo proceso dalyvių teisių ir teisėtų interesų. Atlikdamas savo funkcijas, antstolis, kaip ir kitų teisėsaugos institucijų atstovai, savo veikloje yra nepriklausomas ir vadovaujasi tik Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos antstolių įstatymu bei kitais teisės aktais, taip pat antstolių profesinės etikos kodeksu.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2655 žodžiai)
  • Universitetas
  • Guste
  • Antstoliai jų teisinis statusas ir funkcijos referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Antstoliai jų teisinis statusas ir funkcijos referatas. (2017 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/antstoliai-ju-teisinis-statusas-ir-funkcijos-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 23:03
×