Aparatinės prcedūros celiulito mažinimui


Įvadas. Celiulitas. Anatomija. Celiulito stadijos. Tyrimo metodologija. Aparatiniai celiulito korekcijos metodai. Presoterpija. Elektrolipolizė. Mikrosrovių terapija. Vakuminis masažas. Lipokavitacija(Ultragarsinis riebalų skaidymas). Išvados. Literatūra. Rekomendacijos. Priedai.


Darbo temos aktualumas. Celiulitas-tai ne naujas reiškinys. Jis buvo žinomas  dar ikikrikščioniškuoju laikotarpiu( M.P. Goldan,2006). Moksliniuose straipsniose randama, kad dar prieš kelis dešimtmečius celiulitu skundėsi, kas trečia, vyresnė kaip 30 metų,  moteris. Tačiau, nuo  70-ųjų metų pabaigos ši padėtis smarkiai pasikeitė (L.Nordmann.,A.Day, 2010). Liko mažai moterų, nesiskundžiančių celiulitu ( Valizer, 2010). Celiulitas- estetinis kosmetinis defektas, pasireiškianti susilpnėjusiu odos tonusu, sutrikusia kraujo ir limfos cirkuliacija ir nevienodai pasiskirsčiusių poodinių riebalų sankaupomis (L. Lethaby, 2010). Ši būsena pasireiškia,  bet kurioje kūno vietoje, kur yra riebalinio audinio. Ryškiausias išoriniuose šlaunų paviršiuose, ar net visame šlaunų plote, pilvo ,sėdmenų, juosmens srityse. Tačiau priklausomai nuo kaulų struktūros, raumenų ir jungiamojo audinio ypatybių jis gali atsirasti kryžkaulio, kelių, pečių srityse(L.Sirvydienė, 2012). Kaip teigia statistika 85-98% moterų turi celiulitą( taip vadinamą, apelsino žievės odą) ) ir tik kas šimtasis vyras. Vienas iš pagrindinių priežaščių yra skirtinga poodinio riebalinio audinio struktūra- jungiamojo audinio pertvaros, dalinančios riebalinį audinį į skilteles, pas vyrus išsidėsto įstrižai, o pas moteris- statmenai odos paviršiui.(žr.pv.2) Taip pat vyrų riebalinės skiltelės yra mažesnės, nei pas moteris. Todėl padidėjus riebalinių ląstelių apimčiai, vyrų odos reljefas praktiškai nesikeičia, o tuo tarpu pas moteris atsiranda duobutės ir kauburėliai (L.Sirvydienė, 2012). Jei nesiimama jokių priemonių celiulito prevencijai, atsiranda limfostazės, patinimai dėl išsiplėtusių venų, susidaro trombozės, sunkumas kojose ir kt. problemos(Bumblienė, 2013). 

Darbo temos naujumas. Šiuolaikinėje kosmetologijoje yra ivairių aparatinių technologijų, skatinančių sumažinti celiulitą. Klientų norai ir poreikiai vis didėja, todėl, tai skatina technologijas žengti labiau į priekį ir atrasti, vis kažą naujo( S. I. Glukhikh, 2012).Šiandien celiulito mažinimui padeda: mikrosrovių terapija, induktotermija, elektrolipolizė, limfodrenažas, lipokavitacija, vakuuminis masažas, lazioterapija, krioterapija( G. Banfi, G. Lombardi, A. Colombini, G. Melegati, 2012).

Tyrimo problema. Koks aparatinių technologijų poveikis kūno formos korekcijai? Norint koreguoti kūno formas, reikia, kad aparatas gerintų kraujotakos cirkuliaciją, skaidytų riebalus, skatintų elastingumą ir stangrumą.

Mazgelių daugėja. Palpuojant šie paslankūs ir lengvai apčiuopiami. Liečiant ar spaudžiant – skausmingi. Sutrikusi mikrocirkuliacija, bloga audinių kraujotaka, gali išviešėti venos, oda pamėlsta, kartais įgauna alyvinį atspalvį. Odos reljefas nelygus, oda banguota, nusilpęs odos stangrumas, sumažėjęs raumenų tonusas.

Pagal raidos etapus celiulitas prasideda patinimu, kurį išprovokuoja sulėtėjusi kraujotaka ir limfotaką, organizme sulaikomi skysčiai. Nesiimant jokių priemonių išsivysto skaidulų etapas per kurį pakinta odos reljefas, prarandamas elastingumas, didėja riebalinis sluoksnis, taip pat atsiranda odos jautrumas. Sekančiame sukietėjimų etape oda įgauna apelsino žievelės išvaizdą, palpuojant jaučiami besiformuojantys mazgeliai. Paskutinis celiulito raidos etapas yra gumburiuotumo kurio eigoje liečiami susiformavę mazgeliai yra skausmingi, oda pamėlsta, kartais išviešėja venos. Ženkliai pakinta odos reljefas , sumažėja odos stangrumas ir raumenų tonusas.

Pagal Ulonienė, J. (2005) celiulitas skirstomas į keturias stadijas. Būtent pagal šios autorės skirstymą naudojamės ir mes kolegijoje. 1 stadija- tai dar tik pradinė stadija plika akimi nematoma, jo negalima pamatyti nei einant, nei stovint. Tačiau jau nuo šios stadijos suletėja kraujotaka, limfotaka, skysčiai užsilaiko poodiniame riebaliniame audinyje . Pati oda yra lygi ir glotni, tačiau suletėja odos pažeidimai ir gyjimas (Len Kravitz, Ph.D. and Nicole J. Achenbach, B.S. 2009). 2 Stadija- patinimo didėjimas, atsiranda metaboliniai pakitimai jungiamojo audinio stromoje,sustiprėja skysčių susilaikymas.Pasireiškia odos nelygumais(suėmus odą į raukšlę ar įtempus raumenis). Pažeistose vietose sumažėja odos elastingumas, temperatūra. 3 Stadija- tai šiurkščiojo celiulito stadija. Formuojasi mikromazgeliai, skysčiai spaudžia arterijas, kapiliarose ir venose užsilaiko kraujas. Dėl vis didėjančios edemos dalis riebalinių ląstelių žūva ir pakeičiamos jungiamuoju audiniu. Todėl atsiranda mažų mazgelių pavidalo sukietėjimų. Pati oda blyški, sumažėja elastingumas, temperatūra. 4 Stadija- paskutinioji stadija kurioje toliau vyksta jungiamojo audinio išvešėjimas, sustorėja, riebalų skiltelių pertvaros, mikromazgai susijungia į makromazgus. Ryškūs odos pakitimai matomi tiek gulint, tiek sėdint. Oda tampa šalta, kartais melsva, jaučiamas sunkumas kojose. (Kučinskas V., Drąsutienė G.S., Kasiulevičius V., Kučinskienė Z., Raugalė A, 2008). Nėra tiksliai nuspręsta kiek yra ar turėtų būti celiulito stadijų (žr. lentelę), kiekvienas autorius jas suvokia ir aprašo vis kitaip, bet prieina vienodas išvadas, kad palpacijos metu jaučiami guzeliai ypač paskutinėse stadijose ir pasikeičia odos reljefas, kuri tampa panaši į „apelsino žievele“.

  • Microsoft Word 279 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 32 puslapiai (5663 žodžiai)
  • Kolegija
  • Justina55
  • Aparatinės prcedūros celiulito mažinimui
    10 - 7 balsai (-ų)
Aparatinės prcedūros celiulito mažinimui. (2016 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/aparatines-prceduros-celiulito-mazinimui.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 11:28
×