Apgavystės elektroninėje erdvėje ir jų prevencijos galimybės


Įvadas. Teorinė dalis. Informacinė visuomenė. Duomenų vagystės „Phishing“. Kaip veikia „Phishing“ ? Kaip atpažinti „Phishing“ ? Įdomūs faktai apie „Phishing“. Tyriminė dalis. Apgavystės e. erdvėje. “Nigerijos laiškai”. Laimėjimai žinutėse. Apgavystės e. erdvėje dabar. Apgavystės e. erdvėje Australijoje. Savarankiškas tyrimas. Naudoti šaltiniai.

Informacinės technologijos šiuolaikiniame gyvenime naudojamos įvairiose srityse. Anksčiau žmonės namuose turėdavo vos po vieną asmeninį kompiuterį, o dabar turi įvairių nešiojamų įrenginių, kuriais galima jungtis prie interneto, pavyzdžiui, išmaniuosius mobiliuosius telefonus, planšetinius ir nešiojamus kompiuterius. Elektroninėje erdvėje galima rasti daug naudingos informacijos, tobulinti žinias, akimirksniu sužinoti naujienas, praleisti laisvalaikį, susisiekti su giminaičiais. Šiuolaikinės technologijos leidžia saugoti duomenis ne tik savo kompiuteriuose ar mobiliuosiuose įrenginiuose, bet ir didelėse interneto duomenų bazėse. Socialiniuose tinkluose interneto naudotojai viešina įvairią informaciją, dalijasi kontaktais, savo veikla, išgyvenimais ir kitais dalykais. Tačiau internete slypi ir įvairių pavojų – internetinių nusikaltimų, apgavysčių, virusų ir pan. Apie interneto pranašumus ir trūkumus privalo žinoti kiekvienas kompiuterio vartotojas nepriklausomai nuo amžiaus ar darbo srities. Norint užkirsti kelią nelaimėms, tėvai turi rūpintis kompiuterio saugumu namie, o IT profesionalai – darbe ar mokymo įstaigose. Šiame darbe pristatysiu galimas apgavystes e.erdvėje ir, be abejonės, jų prevencijos būdus.

Vienas pagrindinių informacinės visuomenės akcentų ir įrankių yra informacinės technologijos (toliau IT). Šiomis dienomis jos užima labai svarbią dalį daugumos kasdienėje veikloje – didesnioji dalis vyresnių žmonių kiekvieną pusdienį praleidžia prie kompiuterio darbe, o jauni žmonės net negalėtų įsivaizduoti savo gyvenimo be kompiuterių, išmaniųjų telefonų ar, naujausio mados šauksmo – planšetinių kompiuterių. Žmonės kuo toliau, tuo daugiau bendrauja virtualiai, padedami tokių programų kaip „Skype“, ar socialinių tinklų „Facebook“, „Twitter“ ir kitų. Šie faktai puikiausiai apibūdina informacinės visuomenės atstovus – besidominčius naujausiomis technologijomis, pastoviai besimokančius, plečiančius savo akiratį ir žinias, kadangi taip jie kuria savo pridėtinę vertę rinkoje. Taip pat ir įmonės savo veikloje neapsieina be informacinių technologijų - jos informacijai kaupti ar apdoroti naudoja informacines sistemas, be kurių šių dienų pasaulyje, kai visur tiek daug dokumentacijos, jų veikla be IS būtų neįsivaizduojama, ar bent jau daug sunkesnė

Tačiau tai, nors ir skamba gražiai ir patraukliai, visgi lazda turi du galus, ir šiuos atveju, informacinės visuomenės vystymasis ir informacinių technologijų vis didesnis skverbimasis į kasdienį žmonių gyvenimą, turi ir juodąją pusę – tai ypač atsiliepia socialinei aplinkai. Atsiranda visuomenės susiskaldymas tarp tų, kurie moka ir naudojasi informacinėmis technologijomis, ir tarp tų kurie jomis nesinaudoja ar neturi glimybių to daryti. Taip pat ryškėja raštingumo, ypatingai kompiuterinio, skirtumai tarp miesto ir kaimo gyventojų. Tačiau didžiausia bėda vis dėlto yra žmonių susvetimėjimas – jau minėti bendravimo šaltiniai vis dažniau tampa alternatyva gyvam bendravimui, žmonės dėl laiko taupymo ar kitų priežasčių mieliau renkasi pokalbį telefonu nei bendravimą prie arbatos puodelio.

Nepaisant to, negalima nepaminėti didžiulės teigiamos IT įtakos politinei ir teisinei valstybės veiklai. Jos didina valdžios ir piliečių sąveiką, be to sudarė prielaidą valstybės valdymo perkėlimui į elektroninę erdvę – atsiranda e. valdžia.

Rašydama šį kursinį darbą, nusprendžiau padaryti savarankišką tyrimą ir apklausti žmones, kurie buvo nors kartą apgauti elektroninėje erdvėje. Pateikiu tyrimo proceso ataskaitą:

Radau tris studentus (visų amžius ~20m), kurie prisipažino, kad yra bent kartą „užkibę“ ant sukčiaus kabliuko ir sutiko papasakoti savo istorijas.

Ieškojau nusipirkti telefoną per skelbimus, susiradau vaikiną iš Mažeikių, pervedžiau jam 1350lt (pati su juo telefonu nekalbejau, reikalus derino brolis), penktadienio rytą turėjo išsiųsti per autobusų siuntas, pentadienio popietę turėjau gauti, negavusi skambinau, sakė kažkas nutiko ir negalėjo atsiųsti, atsiųs šeštadienį. Šeštadienį nieko nesulaukiau, sekmadienį šiaip transakcijos nevyksta tai nė neklausinėjau. Pirmadienį skambinu - nekelia. Galiausiai pirmadienį supratau, kad žmogaus vardą ir pavardę būtų protinga „pasigooglinti“, pamačiau, kad žmogus, iš kurio pirkau telefoną yra ne kartą apgaudinėjęs žmones, aferistas. Tada paskambinau jam iš darbinio telefono (nes iš maniškio nekėlė), iš darbinio atsiliepė, pasakiau kas esu ir žinau, kad jis aferistas. Tada numetė ragelį, grįžus pirmadienį po darbo nuvažiavau į policiją, dar prieš rašant pareiškimą parašiau jam, kad laukiu atsiprašymo ir jei gražins pinigus, paliksiu jį ramybėj nesikreipus į policiją. Gavau žinutę "atsiprašau". Nuvažiavau į nuovadą, užpildžiau pareiškimą ir likau išvadinta durne, kad esu tokia naivi ir patikli. Pareigūnė prisaikdino neduot ramybės tyrėjams, nes tie yra tinginiai ir jei duosiu jiems ramybę, jie nieko ir nedarys. Vėliau dar sugebėjau atrasti taip pat nuo to paties vaikino nukentėjusią merginą, tai sujungėm savo bylas - gavosi suma virš dviejų tūkstančių. Skambinėjau tyrėjams, galiausiai tai vienas atostogauja, tai kitas kam nors kitam bylą perdavė, žodžiu tipinė lietuvių situacija. Galiausiai vienas iš tyrėjų pasakė, kad neskambinėčiau, jei turės man ką pasakyti, patys paskambins. Tai visa tai čia buvo praėjusių metų gegužę (2013.05) dabar prieš keletą savaičių radau šaukimą į teismą, kur esu nukentėjusioji. Kalbėjau su teisininke - tokiu atveju reiškia, kad vakiną surado. Ir visgi vargu, ar jis ateis į tą teismą.

  • Informatika Referatas
  • Microsoft Word 311 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4299 žodžiai)
  • Universitetas
  • Minimum
  • Apgavystės elektroninėje erdvėje ir jų prevencijos galimybės
    10 - 6 balsai (-ų)
Apgavystės elektroninėje erdvėje ir jų prevencijos galimybės. (2015 m. Gruodžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/apgavystes-elektronineje-erdveje-ir-ju-prevencijos-galimybes.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 19:29
×