Apibrėžimai biomedžiagų srityje


Iliustracijų sąrašas. Šaltinių sąrašas. Įvadas. Biosuderinamumas. Biomedžiagų klasifikacija (+ pagrindinės galimo panaudojimo sritys). Biomedžiagų klasifikacija (tam tikrų junginių platesnis aprašymas). Metalinės biomedžiagos. Įvadas. Nerūdijantis plienas. Kobalto-chromo (CoCr) lydiniai. Korozija. Keramikinės biomedžiagos. Įvadas. Aliuminio (III) oksidas. Cirkonio (IV) oksidas. Anglies dariniai. Kalcio fosfatas. Stiklo keramikos. Polimerinės biomedžiagos. Įvadas. Polivinilchloridas (PVC). Polietilenas. Biologiškai suyrančios polimerinės biomedžiagos. Išvados.


Paveikslas 7. UHMWPE tipo polietileninis dubens kaulo dalies pakaitalas, naudojamas dėl savo didelio atsparumo apkrovoms ir trinčiai.

Enderle, John D. Introduction to Biomedical Engineering. Second Edition. Chapter VI, Biomaterials.

Myer, Kutz. Biomedical Engineering and design handbook. Second Edition. Part 3, Biomaterials

Trends in Biomaterials and Artificial Organs (kasmetinis mokslo žurnalas, 2012 metų leidinys)

Ligos paveiktos, ar sužeistos kūno dalies pakeitimas, pvz : dirbtinis klubo, kelio sąnarys, širdies vožtuvas.

Kosmetinių problemų tvarkymas, pvz : didinimo mamaplastija, veido struktūros koregavimas

Esant plačiam panaudojimui ir ganėtinai lengvam prieinamumui, šio tūkstantmečio pradžioje (2001) apytiksliai apskaičiuotas biomedicinių prietaisų, inkorporuojančių biomedžiagas, panaudojimas Jungtinėse Amerikos Valstijose :

Kelio ir klubo sąnarių pakeitimas buvo atliktas apie 900 000 kartų

Kateteriai ir stentai buvo panaudoti apie 2 500 000 kartų

Taigi kaip matome, jau prieš 15 metų (naujesnės informacijos, deja, rasti nepavyko) biomedžiagų paklausa medicinoje buvo tikrai didelė.

Todėl šiame savo rašto darbe supažindinsiu su biomedžiagų klasifikacija, populiariausiųjų savybėmis bei tikslesniu jų panaudojimu.

Svetimos medžiagos, šiuo atveju gydymo ar reabilitacijos tikslais implantuotos žmogaus organizme, prisitaikymo ir priėmimo sėkmę lemia daugybė faktorių, tokių kaip medžiagos mechaninės, optinės savybės, dizainas, taip pat nuo gamintojo (inžinieriaus) nepriklausantys faktoriai, tokie kaip chirurgo darbo kokybė, paciento sveikatos būklė, paciento veiklos specifiškumas. Būtent šie ir kiti veiksniai, daro įtaką biosuderinamumui – audinio ir viso organizmo sugebėjimas priimti dirbtinį implantą.

Visgi galimos nesėkmės yra neišvengiamos. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti žmogaus imuninės sistemos ataka prieš naujai implantuotą medžiagą, suvokiant ją kaip galimą grėsmės šaltinį organizmo funkcionavimui. Kitas pavyzdys, tai nepageidautinas implanto poveikis organizmui – toksiškumas, sukeliantis alergines reakcijas, blogesniu atveju, netgi sukeliantis vėžį.

Dėl aukščiau išvardintų priežasčių, biomedžiagos kuriamos su tikslu išvengti netikėtų komplikacijų, todėl dabartiniai implantai yra biologiškai suderinti, t.y. neerzina jį supančių audinių struktūrų, nekelia alerginių reakcijų. Taip pat, kuriant dirbtinius protezus, yra atsižvelgiama į adekvačias mechanines savybes, tokias kaip tvirtumas, generuojama jėga, standumas bei plastiškumas.

Norint įsitikinti biomedžiagos patikimumą atliekamki įvairūs testavimai. Viena didžiausių tuo užsiimanti bendrovių yra American Society for Testing and Materials (Amerikos bendrija medžiagų testavimui), sutrumpintai ASTM. Šį bendrija atlieka visų būtinų savybių tyrimus, tokius kaip metalo tempimo tyrimas, techniniu pavadinimu ASTM E8 ir daugelis kitų.

Titanas ir jo lydiniai. Panaudojimas : sąnarių implantai, dantų tiltai ir implantai, koronariniai (vainikiniai) stentai.

Sidabras. Panaudojimas : Ritmo vedlio laidai, chirurginio siūlo medžiaga, dantų amalgamos (užpildai su lyditu merkurijumi)

Poliesteris. Panaudojimas : “tirpstantys” chirurginiai siūlai, lūžių fiksacija, ląstelių dirbtinis pagrindas, odos žaizdų danga, vaistų transporto prietaisai.

Polietilenas. Panaudojimas : Klubo ir kelio implantai, dirbtinės sausgyslės ir raiščiai, sintetinės kraujagyslės, dantenos, veido implantai.

Savo populiarumą, kaip naudotini komponentai, metalai įgavo dėl savo idealaus elektrinio ir šiluminio laidumo bei mechaninių savybių. Kai kurie metalai yra naudojami kaip pasyvūs kieto audinio pakaitalai, tokie kaip dirbtinis klubo ar kelio sąnarys, taip pat dalyvauja skilusios kaulo dalies gijime, kaip sutvirtinimas (kaulo plokštelės ar varžtai). Būtina paminėti ir svarbų metalinių medžiagų vaidmenį odontologijos srityje, kur metalai yra danties implanto komponentai. Platų metalų panaudojimą, kaip pasyvias medžiagas, lemia jų puikios mechaninės savybės ir atsparumas korozijai.

  • Microsoft Word 1433 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3577 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Apibrėžimai biomedžiagų srityje
    10 - 2 balsai (-ų)
Apibrėžimai biomedžiagų srityje . (2017 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/apibrezimai-biomedziagu-srityje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 20:35
×