Apie Gotiką


Gotikos laikotarpis. Gotikos laikotarpiai. Kada gotika pradejo plisti ldk. Gotikinio miesto centre stovejo. Skaidrės gotika. Gotika-skaidrės. Gotika skaidrės. Gotikos menas filosofijoje. Gotikos laikotarpis.

Gotikos stilius pradėjo gyvuoti nuo xviia. Vidurio iki xvia. , prancūzijoje. Ir netrukus ėmė plisti po visą prancūziją, vokietiją, vidurio europą, italiją ir ispaniją. Gotikos laikotarpis siejasi su daugybe visuomeninio gyvenimo permainų. Silpo kultūrinė vienuolynų misija, meno centrai pradeda formuotis už vienuolyno sienų, taip pat stiprėja karaliaus dvaro vaidmuo.

Šiuo laikotarpiu atsiranda gausiai mokslo centrų, mokyklos prie vienuolynų išauga į universitetus. Gotikos mene stiprėja humanistinės tendencijos: iš naujo pradedama domėtis graikų filosofija ir mokslu, arabų pasaulio kultūra. Gotika – miesto menas. Gotikinio miesto centre stovi katedra, kuri yra pagrindinis miesto akcentas. Katedra būdavo ne tik miesto bažnyčia, bet ir visuomeninis centras: joje vykdavo ne tik pamaldos, bet ir teatralizuoti vaidinimai, disputai, buvo skelbiami nutarimai. Taip pat katedra atspindi miesto ekonominę galią, klestėjimą, simbolizuoja atgimstančią dvasinės ir pasaulietinės valdžios sąjungą. Gotikoje grmene labiausiai kultivuota architektūra. Pastatyta radialinio ir stačiakampio plano miestų su siauromis, vingiuotomis arba tiesiomis gatvėmis ir centrinėmis keturkampėmis ar trikampėmis aikštėmis, jungiančiomis į ansamblį svarbiausius pastatus: katedrą, rotušę, cechų, pirklių namus, prekybos hales. Gotikiniai gyvenamieji namai stovėjo galu (š. Europoje) arba šonu (p. Europoje) į gatvę, buvo dažniausiai 2-3 aukštų, turėjo siaurus fasadus, aukštus, grakščius frontonus. Miestus juosė mūro sienos su ginybiniais bokštais ir vartais. Kompozicinis miesto centras buvo svarbiausia bažnyčia (dažnai katedra), buvusi ir miesto visuomenės gyvenimo centru. Dominuojantis gotikinis bažnyčios tipas - aukšta, erdvi bazilikinė, vėliau halinė 3-5 navų katedra su transeptu ir plačiu choru, sudarytu iš presbiterijos, ją juosenčio šoninių navų sujungimo ir apsidolių vainiko. Fasadas dažniausiai tarpsnių su keturkampiais ažūriniais bokštais.

  • Microsoft Word 8 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (607 žodžiai)
  • Jurga
  • Apie Gotiką
    10 - 3 balsai (-ų)
Apie Gotiką. (2011 m. Sausio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/apie-gotika.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 20:10
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo