Apie teisės sociologiją


Sociologinio požiūrio reikšmė. Analizės lygiai. Ts objektas. Teisinių-socialinių reiškinių atskyrimas nuo kitų socialinių reiškinių. Ts santykis su kitais mokslais. Su kitais visuomeniniais mokslais. Ts mokslo sistema. Teisės sociologijos pošakiai. Ts metodologija. Teisinis - sociologinis tyrimas. Teisės sociologijos metodai. Dokumentų tyrimas. Teisės samprata teisės sociologijoje. Teisė - žmogaus socialumo pasekmė. Kultūra ir teisė. Teisė - nepasiekiama idėja

Sociologijos objektas - visuomenė, jos grupės, elgsena. TS objektas - reiškiniai, įvairiai susiję su teise (bendriausia prasme). Sociologijoje skiriami socialiniai faktai ir socialiniai reiškiniai. TS-je faktas neišskiriamas iš reiškinių, nes teisėje faktas turi kitokią reikšmę ir painiotųsi sąvokos. Tie socialiniai reiškiniai visaip susiję su teise - socialinio vyksmo dalis.

Pagrindinis TS uždavinys - pažinti ir įvertinti socialinio reiškinio sąvoką ir kas sudaro šio reiškinio specifiškumą. Soc. reiškinys siejamas su veiksmais ir nėra siejamas su vidiniais pergyvenimais. Socialinis reiškinys išorinio pobūdžio, ne psichologinio ( tai ne psichologijos objektas). Veiksmai turintys išorinį pobūdį yra sąmoningi ir nesąmoningi.

1. P. Sarokin : išoriniai veiksmai ir psichologiniai pergyvenimai susiję, taigi socialinis reiškinys - sąmoningo pobūdžio. Vieno arba vienų psichinė nuotaika arba išorinis poelgis, arba jie abu gali būti laikomi kito ar kitų buvimo ir nuotaikos funkcija. Vieno asmens vidiniai pergyvenimai arba išoriniai aktai yra keičiami kito asmens aktų, pergyvenimų tada, kai tarp jų - funkcionalinis ryšys, jie vienas kitą veikia ir tai yra socialinis reiškinys. Šis veikimas yra soc. reiškiniu tik tuomet, kai jis pasireiškia išoriniais, fiziologiniais procesais. Psichologiniai pergyvenimai ir išoriniai poelgiai nebūtinai turi būti susiję .

2. Emilis Diukheimas : su asmens socialinėmis pareigomis siejo socialinį reiškinį. Papročiai ir tradicijos uždeda tam tikras pareigas ir skatina tam tikrus socialinius poelgius. Dėl papročių ir tradicijų mūsų poelgiai susiję su socialine prievarta; jos kasdien sąmoningai nesuprantame, bet ji sąlygoja mūsų poelgių kryptingumą. Jai turime pasiduoti. Socialinėje sistemoje (visuomenėje) buvimas pats savaime reiškia priverstinumą mūsų atžvilgiu. Priverstinumas pasireiškia išoriškai ir yra socialinis reiškinys. Socialiniai reiškiniai gali būti pastovūs ir spontaniški (pastovūs - šeima, kalba; spontaniški -entuziazmas minioje). Socialiniai reiškiniai susiję su nepastebima prievarta, vadinasi - vyksta psichikoje, tuo pačiu yra ir socialiniai, ir psichiniai reiškiniai. Kiti du požymiai : soc. reiškiniai yra visuotiniai ir priverstiniai. Socialinis reiškinys yra visoks veikimo būdas, galintis priverstinai veikti kitą individą, paplitęs visoje grupėje ir nepriklausantis nuo individualių pasireiškimų. Buvimas socialiniame reiškinyje nepriklauso nuo mūsų valios.

Objektas - reiškiniai, įvairiai susiję su teise arba socialiniai-teisiniai reiškiniai. Soc. -teisiniai reiškiniai turi visus minėtus socialinių reiškinių požymius ir turi specifinių, tik jiems būdingų požymių. Jų klasifikacija :

2. Pavaldumo ir valdingumo reiškiniai. Vadingumo reiškiniai paprastai yra pirminiai. Pvz:. jeigu įstatymas yra valdingumo reiškinys, tai teismo sprendimo vykdymas - pavaldumo. Pavaldumo reiškinys siejamas su paklusimu. Paklusimas - pavaldumo reiškinio požymis. Prie pavaldumo - teisinė sąmonė, teisės žinojimas, supratimas ir aiškinimas.

3. Reiškiniai -institutai ir reiškiniai - įvykiai. Reiškiniai institutai - normų visuma, iš anksto nustatyta ir taikoma tam tikros rūšies atvejui. Reiškiniai įvykiai - tai tie tam tikros rūšies atvejai.

1. Šis atskyrimas formuojamas pagal apriorinį teiginį, kad visuomenėje egzistuoja teisės ir kitos socialinės normos. Teisės požymiai : visuotinis privalomumas, valstybės prievarta (žiūr. VTT). TS siūlo kriterijus :

1) Žala. Žalos kriterijus siejamas su žalos dydžiu ir viešuoju pobūdžiu. Pažeidžiant privatinius interesus turi būti sukeliamas pavojus visuomenei.

  • Microsoft Word 46 KB
  • 2016 m.
  • 17 puslapių (9515 žodžiai)
  • Universitetas
  • Apie teisės sociologiją
    10 - 3 balsai (-ų)
Apie teisės sociologiją. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/apie-teises-sociologija.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 01 d. 20:10
×
111 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo