Apkaltos procedūra


Apkaltos samprata. Referatas apkalta. Karaliaus valdžia anglijoje dabar. Apkalta anglijoje. Konstitucinė teisė vadovėlis. Apkalta pasaulio valstybėse. Apkalta samprata. Apkaltos procedura lietuvoje. Apkalta. Apkakltos procesas kaip parlamentuine procedura.

Įvadas. Apkalta. Samprata. Procedūra. Išvados. Literatūra. Demokratinėje teisinėje valstybėje aukščiausieji valstybės pareigūnai įgyvendina jiems suteiktus įgaliojimus konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytose ribose. Veiksmai, kuriais nukrypstama nuo teisės aktų reikalavimų, kompromituoja ne tik pačius pareigūnus, bet ir instituciją, kuriai jie atstovauja. Be to, daroma žala ne tik jų autoritetui valstybės viduje, bet tai gali turėti įtakos ir valstybės santykiams su kitomis valstybėmis ar tarptautinėmis organizacijomis.

Demokratinėje teisinėje valstybėje aukščiausieji valstybės pareigūnai įgyvendina jiems suteiktus įgaliojimus konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytose ribose. Konstatuotina, kad žala tokiu atveju nėra ir negali būti trumpalaikė, nes net ir vėliau, valstybės institucijai ar pareigūnui atlikus visuomenei pozityvapkalta - tautos savisaugos priemonė, daugelyje valstybių įgyvendinama aukščiausios atstovaujamosios institucijos - parlamento. Parlamentas, kaip tautos atstovybė, apkaltos procesu siekia užtikrinti visuomenės pasitikėjimą valstybės valdžia, jos institucijomis ir pareigūnais, kurie savo veiksmais ją diskreditavo [. Birmontienė , jarašiūnas e. , ir kt. Lietuvos konstitucinė teisė: vadovėlis. - vilnius: Lietuvos teisės universiteto leidybos centras, 2001].

Xiv amžiuje anglijoje gimė klasikinė apkaltos samprata, tačiau ten ji nėra taikoma jau beveik 200 metų, Nuo 1805-ųjų. Pažymėtina, kad anglijoje apkalta buvo parlamento įrankis kovoje su stipria karaliaus valdžia. Kitaip tariant, ši atsakomybės forma buvo priemonė, kuria rūmai kovojo su karaliaus valdžia, todėl apkalta turėjo politinį pagrindą. Siekiant užtikrinti valstybės valdžių pusiausvyrą, reikėjo paprastesnių bei greitesnių vykdomosios valdžios atsakomybės prieš parlamentą būdų. Atsiradus interpeliacijai, nepasitikėjimo votumui, dėl savo sudėtingumo ir grėmėzdiškumo, apkalta neteko prasmės. Dabar anglijos parlamentas jam atskaitingus ir atsakingus pareigūnus turi teisę pašalinti ne apkaltos, o kita tvarka. Tačiau impičmentas (taip iki šiol vadinama apkalta anglijoje) ten niekada nebuvo panaikintas. Net ir dabar bendruomenių rūmai gali patraukti konstitucinėn atsakomybėn bet kokį ministrą ar kitas pareigas užimantį asmenį. Sprendimą dėl pašalinimo iš pareigų priimtų aukštesnieji parlamento rūmai- lordų rūmai. Kita vertus, būtent ta aplinkybė, jog lordų rūmai anglijoje net ir dabar yra teisminė instancija, suponavo šios parlamento kompetencijos įgyvendinimą teisminėmis procedūromis. Anglijoje susiformavusi apkaltos proceso idėja buvo perimta daugelio pasaulio valstybių, pirmiausia, jav. Tačiau čia ir kitur ji buvo suprantama, pirmiausia, kaip ypatinga parlamentinė procedūra, kuria siekiama užtikrinti viešą pareigūnų veiklos kontrolę.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 11 KB
  • 2012 m.
  • 14 puslapių (2138 žodžiai)
  • Apkaltos procedūra
    10 - 1 balsai (-ų)
Apkaltos procedūra. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/apkaltos-procedura.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 06:42
×