Apklausa ir jos metodai


Įvadas. Apklausa. jos nauingumas. Reikalavimai. Apklausėjui keliami reikalavimai. Pateikiamų klausimų reikalavimai. Struktūra. Apklausos metodai. Anketavimas. Apklausa paštu. Apklausa telefonu. Apklausa internetu.

Norėdami ką nors išsiaiškinti, dažnai užduodame klausimus „kodėl, kur, kaip“ į kuriuos laukiame atsakymų. Taip ir prasideda tyrimai, jų analizavimaii, sisteminimai bei pateikimai. Turėdami eilę klausimų ir juos užduodami kitiems asmenims mes vykdome apklausas. Apklausų yra įvairiausių rūšių, tik reikia žinoti kurį metodą taikyti norint gauti atsakymus į vienus ar kitus klausimus. Kad apklausos įvyktų sklandžiai ir būtų naudingos vertėtų žinoti taisyklingą jų sudarymą, klausimų parengimą bei suprasti, kodėl atsakymai gali būti klaidingi ir jums nevertingi.

Apklausos metodai yra ypač paplitę ir plačiai naudojami atliekant įvairius tyrimus. Šalyse, toliau pažengusiose ekonomikos ir rinkos ūkio plėtojimo srityse, apie 40 proc. Gyventojų vienokiu ar kitokiu būdu dalyvauja apklausose: juos apklausiantiems tyrėjams teikia informaciją tiesiogiai, telefonu, siųsdami apklausos anketas paštu ir kompiuterinio ryšio priemonėmis.

Apklausų populiarumasgali būti aiškinamas keliomis priežastimis.

Antra, apklausa leidžia gauti informaciją, kuri padeda atsakyti į klausimą „kaip“. Tai jau ne priežastinio ryšio, bet faktų rinkimo ir konstatavimo sritis.Rinkodaros tyrėjui ar verslo vadovui dažnai yra svarbu žinoti, kaip pirkėjas vertina vienos ar kitos įmonės prekę ir kaip ją naudoja nusipirkęs. Iš apklausos duomenų galima sužinoti, kaip ir per kiek laiko prikėjai apsisprendžia pirkti vieną ar kitą prekę bei paslaugą ar jos neprikti. Be to, tyrėjui svarbu žinoti ką tiria, kada ir kur nusprednžia pirkti, ką ketina daryti su pirkiniu ir pan. Visos šios aplinkybės yra svarbios, vertinant rinkos situacjią ir perspektyvas.

Visuomet pateikdami klausimus, norime gauti atsakymus, kurie padės mum išanalizuoti problemą ir galėtume lengvai be jokių trikdžių apdoroti atsakymus ir juos susiteminti. Apklausa vienpusė komunikacija, kurią valdo informacijos gavėjas arba apklausėjas, todėl dažnai nepavykus padaryti tesingai apklausos nereikia skubėti kaltinti apklaustųjų ar respondentų, tai galėjo būti ir pačių mūsų kaltė. Juk apklausa atliekama įvairiomis sąlygomis, todėl tai gali turėti įtakos jos eigai bei rezultatams. Tačiau nekaltinant aplinkybių vertėtų žinoti pagrindinius apektus, į ką reiktų atkreipti dėmesį, norint pateikti apklausą.

Mandagumas visuomet išliks svarbi taisyklė, norint pasiekti bet kokį tikslą. Atlikinėdamas apklausas niekada negali žinoti kokį žmogų teks kalbinti (jeigu neatlieki apklausų konkrečios grupėms) ir kokią pabaigą gali turėti atiekama apklausa. Todėl svarbu apsidrausti, iš anksto prisistatyti iš kur atsiradai ir kam atstovauji.

Trumpai apibūdinti apklausos tikslą ir problemą;

Dažnai žmonės skuba, neturi laiko telefoninėms apklausoms arba užkalbinimams gatvėje. Pasitaiko atvejų, kad tik įpusėjus apklausai paaiškėja, jog respondentas nesidomi arba yra prieš nusiteikęs tavo apklausos temai, todėl vengdami pykčių ir laiko gaišimo tiek sau tiek jam, geriausia iš pat pradžių pabrėžti savo apklausos tikslą ir problemas.

Kiekvienoje auditorijoj, kad sudomintum klausytoją turi pagauti jo akių kontaktą. Net jei ir tema yra neįdomi, bet tu kalbi įtaigiai, sugebi sudominti ir įtikinti klaisytoją, kad jam to reikia, šis pradeda iš tiesių klausytis ir domėtis. Ne kitaip yra ir su apklausomis. Turi užsidegusiai klausinėti, sudominti apklaustuosius, galbūt pasakyti kelis įtikinamus pavyzdžius ir taip įgyti jų pasitikėjimą.

Nereikšti savo nuomonės apie užduodamus klausimus nei prieš apklausą, nei jos metu;

Siekant, kad apklausos rezultatai būtų kuo tikslesni, nereikia į klausimų galimus atsakymus atsakyti savo pavyzdžiais. Atsakymas į tuos pačius klausimu, kuriuos pateikiame respondentams, galime klaidingai sudaryti įspūdį koks turėtų būti „teisingas“ atsakymas, arba tiesiog juos priversti atsakyti vienodai, nepasitikėdami savo nuomone.

  • Vadyba Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 61 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3493 žodžiai)
  • Kolegija
  • Asta
  • Apklausa ir jos metodai
    10 - 3 balsai (-ų)
Apklausa ir jos metodai. (2016 m. Sausio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/apklausa-ir-jos-metodai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 02:20
×