Aplinkos ir pažinimo socializacija: Gamtinė įvairovė, gyvoji ir negyvoji gamta, zoniškumas ir sezoniškumas


Gyvūnai. Negyvoji gamta. Svarbūs gamtos tyrinėjimo principai. Gamtos zoniškumas. Landšafto komponentų tarpusavio ryšiai ir priklausomybė. Buveinės sąvoka. EUNIS buveinių klasifikacijos. Gamtos reiškinių periodiškas kitimas. Fenologijos tyrimų reikšmė. Tiriamoje vietoje stebimi būdingi reiškiniai. Metų sezonai. Astronominiai sezonai. Klimatiniai sezonai. Fenologiniai sezonai. Fenoklimatinių sezonų ir jų periodų pradžios indikatoriai Lietuvoje.


Augalai yra eukariotai, t. y. turintys tikrąjį branduolį* organizmai. Manoma, kad yra apie 350 000 augalų rūšių.

Gyvūnų karalystei (lot. Animalia) priklauso taip pat eukariotų, turinčių branduolį, organizmų grupė – gyvūnai.

(įvairių organinių medžiagų gamyba (sintezė) organizmuose iš neorganinių medžiagų, naudojant saulės energiją), gyvybės palaikymui, reikalingos energijos jie gauna maitindamiesi maistu.

Žemės gelmių turtai - geriamasis vanduo, smėlis, žvyras, molis, titnagas, gipsas, auksas, gintaras, rieduliai ir kt.;

Dirvožemių įvairovė –smėlžemiai ir kalkžemiai; rudžemiai, išplautžemiai,, durpžemiai, trąšažemiai ir kt.;

Vandens telkiniai – jūra, marios, upė, ežeras, šaltinis, pelkė, liūnas,

Klimatas ir gamtos reiškiniai – oro temperatūra, vėjas, krituliai, liūtis, audra, kruša, pūga, viesulas, šalna, uraganas, rūkas, škvalas, žaibas, griaustinis, potvynis, poplūdis ir kt.

Geografiniame žemės apvalkale, nors jis ir labai sudėtingas, galima išskirti žemės plotus, kuriems būdingas tam tikras gamtinių komponentų derinys.

Tokie plotai yra vadinami landšaftais, arba kraštovaizdžiais. Jie sudaro sudėtingą gamtinių litosferos (litosfera yra kietoji Žemės rutulio sfera, apimanti Žemės plutą ir viršutinę jos dalį), troposferos (žemutinis Žemės atmosferos sluoksnis, kuris prasideda ties Žemės paviršiumi ir tęsiasi iki 8 km aukščio) , hidrosferos (visas Žemės paviršiuje esantis vanduo), biosferos (Žemės planetos sluoksnis, kuriame gyvena gyvieji organizmai)) ir komponentų erdvinę sistemą.

Stambūs landšaftų vienetai yra kalnai ir lygumos, dykumos ir drėgni ekvatoriniai miškai, amžino įšalo šalčio sritys ir t.t.

Žemės apvalkalą, sudarytą iš įvairių landšaftų*, galima vadinti landšaftiniu apvalkalu.

Landšaftinį žemės apvalkalą tiria landšaftotyra, kuri yra viena iš šiuolaikinės geografijos šakų.

Landšaftotyra pradėjo formuotis XIX a., kada įvairiose pasaulio šalyse buvo sparčiai įsisavinamos naujos teritorijos, tinkamos žemės ūkio kultūroms ir gyvūliams auginti.

*Landšaftas, tai geografinis plotas, kurio gamtiniai ir dirbtiniai elementai sudaro savitą kraštovaizdį

Dirvožemio ir augalų pastovios priklausomybės erdvėje ir laike dėsnis: visi landšafto komponentai tarpusavyje yra taip glaudžiai susiję, kad pagal vieną iš jų galima spręsti apie kitus, pavyzdžiui:

kerpės auga smėlio, kiminai – smėlio ir priesmėlio, baltosios samanos – molio ir priemolio dirvose;

dirvožemiuose, kuriuose gausu vario druskų, auga guboja; – pušys auga kontinentinėse kopose, sudarytose iš smulkaus ir vidutinio smulkumo smėlio) ir t.t.

Naftingose vietovėse dėl cheminių elementų junginių, pavyzdžiui, bitumų ir boro, sutrinka normalus augalų vystymasis ir pradeda augti patalogiški augalai.

Iš reguliarių daugiamečių fenologinių duomenų sudarytas kalendorius turi svarbią reikšmę nustatant ir prognozuojant geriausius (optimalius) sezoninių darbų terminus.

Sprendžiant gamtos apsaugos problemą, svarbią vietą užima žmogaus dorovinis santykis su gamta. Sezoniniai gamtos reiškinių stebėjimai, gamtos sezoninės kaitos pažinimas ugdo meilę gamtai ir skatina koreguoti savo veiklą gamtos atžvilgiu.

Fenologija, kuri tiria bendrus sezoninių reiškinių fenologinius geografinius dėsniningumus bei sezoninių pokyčių ryšius vadinama bendrąja.

gyvūnų pabudimas iš žiemos įmygio (varlių, kai kurių vabzdžių pasirodymas, įvairių paukščių parskridimas iš šiltų kraštų).

  • Microsoft Word 157 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (6381 žodžiai)
  • Kolegija
  • Edita
  • Aplinkos ir pažinimo socializacija: Gamtinė įvairovė, gyvoji ir negyvoji gamta, zoniškumas ir sezoniškumas
    10 - 2 balsai (-ų)
Aplinkos ir pažinimo socializacija: Gamtinė įvairovė, gyvoji ir negyvoji gamta, zoniškumas ir sezoniškumas. (2021 m. Sausio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/aplinkos-ir-pazinimo-socializacija-gamtine-ivairove-gyvoji-ir-negyvoji-gamta-zoniskumas-ir-sezoniskumas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 03:53
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo