Aplinkos oro teršalai


Aplinkos oro teršalai. Svarbiausios su aplinkos oro tarša susijusios sąvokos. Aplinkos oro sudėtis, teršalai ir taršos procesai. Svarbiausios su aplinkos oro tarša susijusios sąvokos. Aplinkos oro teršalų kiekių matavimo vienetai.

Atmosferos apsauga. Aplinkosaugos inžinerijos bakalauro studijų modulis.

Aplinkos oro teršalais laikomos medžiagos arba medžiagų mišinys, kuris dėl gamtinių įvykių ar žmonių veiklos patenka į aplinkos orą ir, veikdamas atskirai ar su atmosferos komponentais, gali pakenkti žmonių sveikatai ir aplinkai arba turtui. Pagal agregatinį būvį aplinkos oro teršalai skirstomi į dvi grupes: dulkes ir aerozolius bei dujas. Dulkės ir aerozoliai dažniausiai pastebimi plika akimi (dūmai, alyvos rūkas ir t.t.). Tuo paprastai nepasižymi dujiniai teršalai. Aplinkos oro taršos procesai iš principo skirstomi į dvi grupes: gamtinius ir sąlygotus žmogaus veiklos, kitaip sakant antropogeninius. Gamtiniams oro taršos procesams priskiriami tokie gamtiniai įvykiai, kaip ugnikalnių išsiveržimai, kuomet į atmosferą išmetami dideli kietų ir dujinių medžiagų kiekiai Daugelis gamtoje susidarančių medžiagų nekeičia įprastos aplinkos oro sudėties ir todėl negali būti priskiriamos teršalams. Tačiau jei tos pačios medžiagos yra antropogeninės kilmės, tai jos dažniausiai tampa teršalais.

Svarbiausios su aplinkos oro tarša susijusios sąvokos yra apibrėžiamos Lietuvos Respublikos aplinkos oro apsaugos įstatyme ir Aplinkos oro užterštumo normose: azoto oksidai - azoto oksido ir azoto dioksido koncentracijų suma, išreikšta azoto dioksido ekvivalentu mikrogramais kubiniame metre; PM10 - dalelės, kurių 50 % praeina pro joms pralaidžią 10 µm aerodinaminio diametro angą; PM2,5 - dalelės, kurių 50 % praeina pro joms pralaidžią 2,5 µm aerodinaminio diametro angą; gamtinis įvykis - vulkano išsiveržimas, seisminis aktyvumas, geoterminė veikla, gaisrai miškuose ar laukuose, vėtros, liūtys ar smėlio audros.

  • MS PowerPoint 34 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (1333 žodžiai)
  • Justina
  • Aplinkos oro teršalai
    10 - 7 balsai (-ų)
Aplinkos oro teršalai. (2015 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/aplinkos-oro-tersalai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 07:53
×