Aplinkosauga Lietuvoje


Įvadas. Valstybės aplinkos apsaugos raida. Aplinkosaugos švietimas Lietuvoje. Teisinė aplinkos apsauga. Lietuvos nevyriausybinės aplinkosauginės organizacijos. Išvados.


Šių dviejų žodžių bendra reikšmė – gamtos saugojimo tradicijos, papročiai, ugdymas.

Tikslas: parodyti žmonėms kad Lietuvos aplinkosaugos kultūra yra itin išplėtota.

Lietuvos valstybė kaip ir daugelis kitų, turi įstabią aplinkosaugos kultūros istoriją, kuri tik dar labiau patvirtina, kad Lietuva – aplinkos puoselėtoja.

Pradėjus formuotis įstatyminei bazei, atsiranda pirmieji valstybės pareigūnai, dar vėliau – valstybinės tarnybos, kurios rūpinasi labai konkretaus gamtinio objekto apsauga.1398 metų Salyno sutartyje, kurią Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas pasirašė su Kryžiuočių ordino didžiuoju magistru Konradu fon Jungingenu minima, kad šventosiose giriose draudžiama medžioti, kirsti medžius, be reikalo vaikščioti ir minti takus. Vėliau Lietuvos statute atsiranda daugiau įstatyminių normų, reguliuojančių medžioklę. Jų laikymąsi kontroliavo paskirti miškų prižiūrėtojai. Siekdami išsaugoti nykstančias žvėrių rūšis (stumbrus, taurus) , Lietuvos didikai steigė žvėrynus.

Po karo Lietuvoje visa tradiciškai besiformuojanti sistema buvo pakeista nauja, kuriama pagal TSRS galiojančius aplinkos apsaugos principus.

Teisė kontroliuoti, kaip laikomasi gamtos apsaugos įstatymų ir kaip vykdomos gamtosaugos priemonės, buvo suteikta gamtos apsaugos komisijai prie Aukščiausios Tarybos ir vietinėms Liaudies deputatų taryboms.1957m. įkuriamas Gamtos apsaugos komitetas prie Ministrų tarybos, rajonuose – komitetui pavaldžios valstybinės inspekcijos. Šis valstybinis gamtos apsaugos organas vykdė valstybinę kontrolę ir aplinkos būklės priežiūrą, tvarkė medžioklės ir žvejybos plotus. Lietuvos respublikinė hidremeteorologijos ir gamtinės apsaugos kontrolės valdyma stebėjo ir informavo apie atmosferos, vandens, dirvožemio užterštumą, rinko informaciją apie gamtos taršos šaltinius bei padarinius bei prognozavo pasekmes. Prognozėmis buvo remiamasi rengiant aplinkos apsaugos programas ir projektus, kurie egzistuoja ir yra vykdomi ir šiomis dienomis.

Saugomų teritorijų įstatymas reguliuoja visuomenės veiklą saugomose teritorijose, gamtos ir kultūros objektų apsaugą.

3. Nacionalinės darnaus vystymosi strategijos įgyvendinimo ataskaita. Paregė Aplinkos apsaugos ministerija. 2012.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2102 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintarė
  • Aplinkosauga Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Aplinkosauga Lietuvoje. (2016 m. Gruodžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/aplinkosauga-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 22:23
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo