Aplinkotyra Lokalioji dirvožemio tarša


Lokalioji dirvožemio tarša. Pagrindiniai pavojai dirvožemiui. Pagrindiniai dirvožemio taršos šaltiniai. Teršalams patekus į dirvožemį jie anksčiau ar vėliau pradeda irti. Naudoti šaltiniai.


Kodėl mums dirvožemis ir jo tarša turi būti aktualu? Kam jis daro įtaką? Ar mes turime kažką daryti, kad mums ir žmonėms po mūsų būtų gyventi gerai?

Dirvožemio užterštumas – tai gyviesiems organizmams kenksmingų medžiagų dirvožemyje buvimas ir kaupimasis. Dėl pašalinių medžiagų (junginių) poveikio pažeidžiama ekologinė pusiausvyra. Dirvožemį itin teršia naudingąsias iškasenas kasančios bei perdirbančios gamyklos, stambios energetikos ir cheminės pramonės įmonės bei žemės ūkyje naudojamos cheminės medžiagos. Pasak Z. Venckaus (2007), dėl įvairiapusiškos žmonių veiklos nemažai derlingo dirvožemio sunaikinama. Nemažai žemės plotų panaudojama miestų ir gyvenviečių plėtrai, iškasenų gavybos karjerams, sąvartynams įrengti.

Teršalai į dirvožemį patenka įvairiais būdais: su krituliais,pramonės įmonių dulkėmis,išmetamosiomis dujomis, nuotekamaisiais vandenimis, žemės ūkyje naudojamomis mineralinėmis trąšomis bei pesticidais. Dirvožemį itin teršia įvairios prigimties organinės bei mineralinės rūgštys, sunkieji metalai, organiniai pesticidai, radioaktyvūs izotopai, naftos perdirbimo produktai, radionuklidai, detergentai bei atliekų sąvartynų. Didelę žalą dirvožemiui daro rūgštieji lietūs, kuriuose yra sieros, druskos ir azoto rūgščių. Šias medžiagas į atmosferą išmeta transportas, pramonės įmonės ir ugnikalniais. Dirvožemio tarša pagal savo mastus skirstoma į vietinę (lokalinę) ir pasklidusiąją. Pagrindiniai vietiniai dirvožemio taršos šaltiniai yra pramonė, energetikos objektai, transportas (ypač automobilių transportas judrių automagistralių pakelėse) ir žemės ūkio veikla (ypač gyvulininkystė ir paukštininkystė).

  • Microsoft Word 219 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1274 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lola
  • Aplinkotyra Lokalioji dirvožemio tarša
    10 - 3 balsai (-ų)
Aplinkotyra Lokalioji dirvožemio tarša. (2016 m. Kovo 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/aplinkotyra-lokalioji-dirvozemio-tarsa.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 00:30
×