Apmokėjimas už darbą Lietuvoje


Įvadas. Darbo užmokesčio samprata. Darbo užmokesčio formos. Darbo užmokesčio rūšys. Darbo užmokesčio dydį lemiantys veiksniai. Atlygio sistemos tikslai. Darbo užmokestis Lietuvoje. Minimalus darbo užmokestis Lietuvoje. Vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje. Problemos. Išvados. Literatūra. Paveikslėlių sąrašas.


Darbo tikslas: išanalizuoti apmokėjimą už darbą Lietuvoje, ypatumus bei tobulinimo galimybes

Bruto darbo užmokestis - Tai darbo užmokestis, apskaičiuotas per ataskaitinį laikotarpį (metus, mėnesį), įskaitant mokesčius ir socialinio draudimo įmokas, kurias moka darbuotojas.

Kaip pradžioje minėjau, kiekvienos organizacijos pagrindinis tikslas yra gauti kuo didesnį pelną, užimti kuo didesnę rinkos dalį arba teikti kuo geresnes paslaugas. Tačiau tam reikia geros darbuotojų komandas, dėl to kiekviena organizacija turi susidėlioti savo prioritetus, galimybes ir stengtis suringti patikimą komandą. Tačiau, jau minėjau, kad kiekvienam žmogui sąmoningai ar nesąmoningai iškyla klausimas „Kas man už tai?“, prieš imantis kokios nors veiklos. Tada išsikėlus klausimą „Kodėl žmonės keičia darbus?“, manau, drąsiai galime teigti, kad dauguma atsakytų, jog dėl mažo darbo užmokesčio arba geresnio varianto kitur. Vienas iš organizacijos vadybos būdų pritraukti daugiau gerų darbuotojų būtų puiki atlygio sistema.

Daugumoje organizacijų darbai yra susiję nesibaigiančia žinių, igūdžių ir sugebėjimų įvairove bei atliekami situacijose, kurių pobūdis ir reikalavimai labai skirtingi.

Atlygio sistema susideda iš daugelio elementų, kurie egzistuoja šalia užmokesčio už darbą; kad butų veiksmingi, šie komponentai turi būti koordinuojami.

Darbuotojų atlygiai yra pagrindiniai verslo kaštai, kurie paslaugas teikiančiose organizacijose sudaro iki 80 % ir kurie gali lemti organizacijos siūlomų produktų ar paslaugų konkurencingumą.

Dėl atlyginimų didėjimo darbo rinkoje atsiranda prieštaravimų tarp darbuotojo ir organizacijos interesų: augant atlyginimui, didėja darbuotojų pajamos, bet didėja ir išlaidos organizacijai, o atlyginimo augimas nesukuria pridėtinés vertės, ir organizacijos patiria nuostolių. Šį prieštaravimą galima suderinti mažinant darbuotojų skaičių ir didinant atlyginimus bei darbo krūvį likusiems. Tačiau ir šis sprendimas yra ribotas, nes darbuotojai taip pat turi fizines ir dvasines darbingumo ribas. Todėl geriausias budas suderinti ši prieštaravimą yra sukurti ir taikyti moty- vuojančią atlygio už darbą sistemą (Lipinskienė, D. 2012).

Atlygių sistemos konkurencinio pranašumo siekiančioje organizacijoje tikslų spektras gana platus. Apibendrinus įvairių mokslininkų darbus, išskirtini šie atlygių sistemos tikslai:

Turi padėti išlaikyti įdarbintus gerus, talentingus ir aukštos kvalifikacijos darbuotojus.

Šiame paveikslėlyje galime matyti minimalaus darbo užmokesčio (Bruto) istoriją Lietuvoje.

Reikia nepamiršti, kad tokie pokyčiai vyksta greta infliacijos, piniginio vieneto nuvertėjimo, užimtumo ir t.t. Taip pat didelę reikšmę minimalaus atlyginimo kaitai davė įstojimas į ES bei lito pakeitimas į eurą.

Taip pat galime palyginti Lietuvos minimalų darbo užmokestį su užsienio šalimis.

Šiame paveikslėlyje galimye matyti įvairių šalies ūkių vidutinius mėnesinius bruto darbo užmokesčius, kaip matome, didžiausias vidutinis atlyginimas priklauso šalies ūkiui, kuris užsiima finansine veikla.

Kita taip pat labai aktuali problema - kvalifikuotų darbuotojų diskriminavimas. Lietuvoje ypač dideli emigracijos mastai, viena iš to priežasčių maži atlyginimai. Dideli emigracijos mastai keičia demografinę struktūrą (visuomenė sensta), ima trūkti darbo jėgos. Kvalifikuoti, jauni, geri specialistai žinantys savo galimybes, jaučiasi neįvertinti ir emigruoja iš Lietuvos. Taip pat daugybe žmonių įgavę aukštąjį išsilavinimą, negauna darbo vietų, tad dirba su savo žiniomis nesusisijusį darbą. Kaip jau minėjau savo darbe, kad norint pritraukti gerus specialistus, turi būti gera, motyvuojanti atlygio sistema, taip pat tūrėtų būti tolerantiška darbo struktūra jaunesniems žmonėms, kurie yra potencialūs, būsimi puikūs specialistai, norintys save pateikti ir realizuoti.

  • Microsoft Word 259 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3244 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ema
  • Apmokėjimas už darbą Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Apmokėjimas už darbą Lietuvoje. (2018 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/apmokejimas-uz-darba-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Lapkričio 27 d. 04:48
×
33 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo