Apsinuodijimas (2)


Apsinuodijimo teorinė apžvalga. Apsinuodijimo samprata ir požymiai. Apsinuodijimo rūšys. Apsinuodijimų situacija Lietuvoje. Pagalbos teikimo ypatybės apsinuodijimo atveju. Pirmoji pagalba apsinuodijus. Pagalbos teikimo principai apsinuodijusiajam.


Šiuo metu pramonėje yra vartojama dešimtys tūkstančių sukurtų cheminių medžiagų, o didžiųjų cheminių incidentų, t.y. incidentų, sukėlusių mirtinus apsinuodijimus, dažnumas pasaulyje per paskutiniuosius du dešimtmečius padvigubėjo. To pasėkoje daugelyje išsivysčiusių šalių apsinuodijimų rizika tapo pripažinta visuotinai, pradėtos kurti nuodų kontrolės sistemos, į apsinuodijimų prevenciją ir kontrolę įtraukiančios ne tik įvairias institucijas šalies viduje, bet ir imta daugiau dėmesio skirti tarpvalstybinei produktų ir cheminių medžiagų saugai. Įvairiais tarptautiniais teisės aktais yra reguliuojama cheminių medžiagų ir preparatų registravimas, pavojingų medžiagų įvežimas, šalinimas ir tarpvalstybinis judėjimas, vaistinių medžiagų vertinimas ir toksiškumo sklaida. Didžiausią įtaką cheminių medžiagų kontrolės srityje Lietuvai turi Europos Sąjunga, į kurią Lietuva įstojo 2004 m. gegužės 1 d.

Lietuvoje mirties priežasčių struktūra daugelį metų nesikeičia ir yra panaši į Europos Sąjungos valstybių narių. Trims pagrindinėms mirties priežasčių grupėms- kraujotakos sistemos ligoms, piktybiniams navikams bei nelaimingiems atsitikimams, apsinuodijimams ir traumoms tenka daugiausiai (86%) mirties atvejų. Lietuvos gyventojų mirštamumo nuo apsinuodijimo statistiniai duomenys yra renkami, kaupiami ir analizuojami kartu su kitomis išorinėmis mirties priežastimis, t.y. su nelaimingais atsitikimais bei traumomis, ir kiekvienais metais sudaro daugiau nei 10% visų mirties atvejų.

Norint išsamiai išanalizuoti apsinuodijimo ypatybes, rūšis bei pagalbos teikimo būdus, pirmiausia reikia išsiaiškinti apsinuodijimo sampratą ir požymius. Tai darbo autorė pateikia šioje darbo dalyje.

a) Pagal apsinuodijimo priežastį: atsitiktiniai, tiksliniai, profesiniai, jatrogeniniai ar nepatikslinti apsinuodijimai;

c) Pagal nuodo patekimo kelią: peroraliniai, inhaliaciniai, perkutaniniai, injekciniai, kiti ir nepatikslinti;

Epidemiologiniu požiūriu svarbiausia yra identifikuoti apsinuodijimo priežastį ir nustatyti klinikinę sveikatos sutrikimo eigą.

Lietuvoje 2014 metais užregistruoti 9391 neinfekcinių apsinuodijimų atvejai. 40 proc. apsinuodijimų užregistruota didžiuosiuose miestuose. Jau šių metų pirmąjį ketvirtį užregistruoti 92 apsinuodijimo atvejai. Analizuojant pastarųjų metų statistiką, pastebima, kad apsinuodijimų atvejų skaičius nuo 2009 iki 2014 metų išaugo 35 proc. Statistiniai duomenys rodo, kad smarkiai daugėja apgalvotų apsinuodijimų. Praėjusiais metais iš visų užregistruotų atvejų net 63 proc. apgalvoti apsinuodijimai – piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikais, mėginimai nusižudyti. Iš jų daugiau kaip pusė apsinuodijimai medikamentais – tai 60 proc. suaugusiųjų mėginimai  nusižudyti ir vaikų, daugiausia atsitiktiniai, apsinuodijimai medikamentais. Iš apsinuodijimų alkoholiu atvejų net 65 proc. vaikų apsinuodijimai (jauniausiajam 11 m.).

Dėl apsinuodijimo aplinkybių bei cheminių medžiagų įvairovės ir didelio apsinuodijimų atvejų skaičiaus pasaulyje yra atlikta tik pavieniai išsamūs visų mirtinų apsinuodijimų tyrimai šalies mastu.

Kad galėtumėme padėti apsinuodijusiam, darbo autorė pateikia pagalbos teikimo principus apsinuodijusiajam.

• Nuodo toksiškumas priklauso nuo jo patekimo į organizmą kelio, tačiau nėra pavojingiausio kelio-visi keliai gali būti pavojingi apsinuodijusiojo sveikatai ir gyvybei. (2)

Atsargumo priemonės. Nuodai, sukėlę apsinuodijimą pacientui, gali pakenkti ir pagalbą teikiančiam asmeniui. Galimą grėsmę įvertinti reikia esant inhaliaciniams (pro kvėpavimo takus) apsinuodijimams nuodingomis dujomis ir lakiomis medžiagomis bei perkutaninių (pro odą) apsinuodijimų atvejais, kai sveikatos sutrikimus sukėlė korozinės ir lipofilinės medžiagos. Ypatingų apsaugos priemonių reikia imtis gelbstint asmenį, apsinuodijusį fosforo organiniais junginiais, halogenintais angliavandeniliais, organiniais gyvsidabrio ir švino junginiais, fluoro rūgštimi. Pavojų gelbėtojui gali kelti ir pats nuo alkoholių ir / ar psichotropinių medžiagų apsvaigęs ar švino bei fosforo organiniais junginiais apsinuodijęs asmuo.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (4063 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ina
  • Apsinuodijimas (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Apsinuodijimas (2). (2017 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/apsinuodijimas-2.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 08:39
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo