Apšvietimo tinklo skaičiavimas


Anotacija. Įvadas. Šaltinių apžvalga. Apšvietimos parinkimas ir skaičiuotė. Patalpų paskirtis ir apšvietimo normos parinkimas. Apšvietos normų parinkimas. Šviestuvų tipų parinkimas. Apšvietimo sistemos skaičiuotė. Šviestuvų kiekio skaičiuotė ir išdėstymas patalpoje. Lyginamojo ir instaliuoto galingumo skaičiavimas. Apšvietimo laidų skerpjūvio skaičiavimas ir parinkimas. Apsaugos aparatūros skaičiavimas ir parinkimas. Apšvietimo skydų, instaliacijos tipo ir armatūros parinkimas. Montavimo, derinimo ir eksploatavimo darbų taisyklės ir nuostatos. Darbų vykdymas. Derinimo darbai. Eksploatavimas. Darbuotojų sauga ir aplinkosauga. Elektrosauga. Aplinkosaugos reikalavimai. Išvados. Literatūra.


Tema: UAB,,XXX“ adminstracinių ir gamybinių patalpų apšvietimo tinklas Užduotis duota:Kursinio darbo baigimo data:

Apšvietimo lygį bet kokioje patalpoje pirmiausia diktuoja poreikis: darbinėse zonose šviesos reikia gerokai daugiau nei poilsio. Todėl norint teisingai apskaičiuoti, kiek šviesos iš tikrųjų reikia kiekvienai individualiai jūsų patalpos erdvei, būtina atsižvelgti į visus faktorius.

Projektuojant šio pastato apšvietimo tinklą buvo atliktas tinkamų ir energetiškai naudingų šviestuvų parinkimas, atsižvelgiant į kiekvienos patalpos paskirtį, naudojant programa OptiWin, parinkti tinkamo storio ir konstrukcijos laidai su optimaliausia (techniškai ir estetiškai) instaliacija, parinkti tinkami automatiniai saugikliai atsižvelgiant į tinklo galingumą, ilgalaikes sroves ir t.t... Ir visa tai buvo atliekama laikantis higienos ir apšvietimo elektros įrenginių įrengimo taisyklių normoms. [1, 2]

Lietuvos standarto LST EN 1837:2000+A1:2010 „Mašinų sauga. Visuminis mašinų apšvietimas“;

HIGIENOS NORMA HN 98:2000: parinkti apšvietos norminiai dydžiai, patalpose pagal jose atliekamų darbų tikslumo reikalavimus.

Optiwin vartojimo aprašymas. Naudojamas susipažinimui su apšvietos skaičiuote.

E.Musial knygoje „ELEKTROS ENERGETINIAI ĮRENGINIAI IR INSTALIACIJA“ [2] pateikti metodiniai nurodymai skaičiuojant šviestuvų kiekį atitinkamoje patalpoje, panaudoti ... skyriuje.

Katalogai. Įvairių gamintojų kataloguose randami, palyginami ir parenkami apšvietimo sistemos elementai.

Parenkant patalpų norminę apšvietą, atsižvelgta į patalpų paskirtį ir higienos normą HN 98:2014 [1].

šaltkalvių ceche pagal brėžinių, kuriuos reikia skaityti operatoriui darbo vietoje, mažiausią elementą – linijos storį dm = 0,30 mm.

Šviestuvų kiekiui ir išdėstymo būdui buvo panaudota „OptiWin“ programa, kuri automatiškai suskaičiuoja šviestuvų skaičių patalpoje ir automatiškai juos išdėsto. Surašoma patalpos aukštis, ilgis, plotis, apšvietos norma lx, atsargos koeficientas, parenkami atspindžiai (lubų, sienų grindų).

Apšvietimo laidų skerspjūvio parinkimas ir skaičiavimas nagrinėjamas literatūroje ([5], 85 psl.). Be darbinio apšvietimo turi būti numatytas ir avarinis evakuacinis apšvietimas. Darbinis apšvietimas yra skirtas darbinių paviršių apšvietimui, avarinis apšvietimas pratęsti darbą arba saugiai palikti patalpose išsijungus darbiniam apšvietimui. Šiuo metu nebūtina tiesti atskirų linijų evakuaciniams šviestuvams, kadangi jie turi rezervinį maitinimą. Rezerviniu maitinimu šaltiniu yra akumuliatorius ir jis dirbti gali nuo 1 iki 3 valandų.

Atkarpa nuo įvadinio skydo iki grupinių apšvietimo skydų vadinama maitinančia. O nuo grupinių iki šviestuvų grupinėmis linijomis. Maitinančios linijos gali būti 3, 4 laidės, o grupinės priklausomai nuo linijos ilgio ir prijungtų ėmėjų skaičiaus 2, 3, 4 laidės. Apšvietimo skydus reikia statyti apkrovimo centre ir patogiuose vietose aptarnavimui. Skaičiavimais yra nustatyta, kad grupinių 4 laidžių tinklų tiesti toliau kai l00 m ekonomiškai netikslinga, o dvilaidžius 30 – 40 metrų.

Laidų skerspjūvius dažniausiai skaičiuojama pagal leistinosios įtampos nuostolių metodą, o po to patikrinama pagal laidų įšilimą. Įtampos svyravimas apšvietimo tinkluose ΔU = + 5 % – 2,5 %.

Magistralinių apšvietimo trifazių keturlaidžių tinklų laidų skerspjūvio plotas skaičiuojamas:

Parenkame apšvietimo laidų ir kabelių skerspjūvį pagal šias formules: Kai tinklas yra sudėtingesnis tai yra keičiasi maitinimo įtampa pvz.: 380/220

Kadangi įvadinė linija yra trifazė su nuliu, tai koeficientas C lygus 77. Didžiausia leistina reikšmė apšvietimo tinkluose yra ∆U = 2,5 %.

Pagal planą išmatuojame atstumą nuo vartotojų iki apšvietimo skydelio, perskaičiuojame pagal mastelį ir duomenis surašome į 6.lentelę.

Pagal patalpos planą matuojamas atstumas nuo AS – 1 iki kiekvienos šakos tolygaus apkrovimo vidurio. Pirmos šakos iki remonto garažo ilgis l1 = 8m. Šakos instaliuota galia P = 318 W. Skaičiuojamas vienos šakos apkrovimo momentas:

  • Elektrotechnika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 101 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (4632 žodžiai)
  • Universitetas
  • Elektros
  • Apšvietimo tinklo skaičiavimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Apšvietimo tinklo skaičiavimas. (2016 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/apsvietimo-tinklo-skaiciavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 13:09
×