Apšvitos monitoringas rentgenodiagnostikoje


Įvadas. Pacientų apšvitos monitoringas. Pacientų gaunamą apšvitos dozę lemiantys veiksniai. Pacientų gaunamos apšvitos dozės rentgenodiagnostikos metu. Darbuotojų apšvitos monitoringas. Išorinės apšvitos monitoringas. Vidinės apšvitos monitoringas. Apšvitos monitoringų gautų duomenų saugojimas. Tyrimas. Išvados. Literatūra.

Žmones nuolat veikia įvairių šaltinių skleidžiama jonizuojančioji spinduliuotė, kuri veikia žmogaus oragnizmą jį apšvitindama. Apšvita būna trijų rūšių: gyventojų (gamtinė), profesinė ir medicininė. Nors jonizuojančioji spinduliuotė turi didelę reikšmę medicinoje, jau seniai įrodyta ir jos žala žmogaus organizmui. Gamtinės apšvitos, nors ir labai mažas dozes, netolygiai gauna kiekvienas, tai neišvengiama. Vis dėl to didžiausias apšvitos dozes mes gauname profesinės ir medicininės apšvitos metu, todėl privaloma apšvitą stebėti ir kontroliuoti. Gyventojų ir profesinei apšvitai yra nustatytos metinės apšvitos dozių ribos, kurių viršyti negalima. Medicininei apšvitai dozių ribos nenustatytos, nes žmogus gali sirgti dažnai ir negalavimams diagnozuoti gali tekti atlikti rentgenodiagnostinius tyrimus ne kartą. Vis dėl to, tam tikri kiekvieno tyrimo rekomenduojamieji diagnostiniai lygiai yra nustatomi, kad būtų išvengta didelių nuokrypių. Diagnostiniai lygiai nustatomi kiekvienam tyrimui individualiai, atsižvelgiant į srovės stiprį ir ekspozicijos laiką. Tačiau griežtų kiekvieno tyrimo apšvitos dozių ribų nustatyti neįmanoma dėl kiekvieno paciento individualumo. Nors medicininė apšvita ir neribojama, tačiau visi su jonizuojančia spinduliuote susiję tyrimai turi būti atliekami laikantis pacientų informavimo, pagrįstumo, dozės ribojimo ir optimizavimo principų. Rentgenodiagnostika užima labai svarbią vietą medicininėje diagnostikoje. Todėl medicininės ir profesinės apšvitos monitoringas tampa vis aktualesnis. Šiame darbe dėmesys bus skiriamas išanalizuoti naujausią literatūrą apie profesinę ir medicininę apšvitą, nurodant šiuo metu galiojančius rekomenduojamus diagnostinius lygius, bei juos praktiškai palyginti su pacientų gaunamomis apšvitos dozėmis VšĮ Kauno Dainavos poliklinikoje.

Tiklsas: išanalizuoti aktualią medžiagą apie rentgenodiagnostikos darbuotojų ir pacientų apšvitos monitoringą, bei atlikus tyrimą padaryti išvadas.

Išnagrinėti esamą litertūrą apie medicininę apšvitą bei jos monitoringą, pateikiant dabar galiojančius rekomenduojamus diagnostikos lygius.

Išnagrinėti esamą literatūrą apie profesinę apšvitą, nurodant galiojančias profesinės apšvitos dozių ribas.

Atlikti pacientų monitoringo tyrimą bei gautus praktinius duomenis palyginti su nustatytais rekomenduojamais diagnostikos lygiais.

PACIENTŲ APŠVITOS MONITORINGAS

Anodinė įtampa, srovės stipris ir laikas, priklauso vienas nuo kito. Didinant anodinę įtampą taip pat didėja srovės stipris ir laikas bei gaunama apšvitos dozė. Be šių pagrindinių trijų parametrų rentgenologinių tyrimo atlikti būtų neįmanoma. Taip pat apšvitos dozės dydis priklauso ir nuo atstumo, jei rentgeno vamzdis yra arčiau objekto, tada ir gaunama didesnė apšvitos dozė. Apšvitos plotas tai pat svarbus kriterijus, nes yra nustatoma vieta, kuri tyrimo metu gaus apšvitą. Filtras yra reikalingas norint apsaugoti pacientą nuo galimos žalos. Kuo jis didesnis, tuo gaunama dozė yra mažesnė. Jo paskirtis – nufiltruoti nereikalingų energijų fotonus, kuriuos kitu atveju sugertų paciento organizmas ir taip padidėtų gaunamos apšvitos dozė. Taip pat dozė priklauso ir nuo eksponometro, kuriame yra nustatoma tam tikra dozė, kurios pakaktų vaizdui gauti. Pavyzdžiui: krūtinės ląstos rentgenogramai atlikti yra nustatomi 125 kV įtampa. Ekrano jautrumas taip pat yra svarbus parametras, nuo kurio priklauso dozės dydis, nes kuo jis jautresnis, tuo gaunama apšvitos dozė yra mažesnė.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 197 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2665 žodžiai)
  • Kolegija
  • Evelina
  • Apšvitos monitoringas rentgenodiagnostikoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Apšvitos monitoringas rentgenodiagnostikoje. (2015 m. Birželio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/apsvitos-monitoringas-rentgenodiagnostikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 02:16
×