Ar būti ištikimam pareigai didis dalykas?


Istikimybe rasinys. Rasinys apie istikimybe. Marcinkevicius mazvydas pareiga. Pareiga mažvydas. Pareiga ir atsakomybe mazvyde. Pareiga rasinys. Pareiga buti zmogumi. Rasinys ištikimybė. Rasiniai apie pareiga. Rasiniai apie istikimybe.

Nėra žmogaus pasaulyje, kuris nevertintų ir nebrangintų savo laisvės, juk pasirinkimas yra aukščiausia individualumo išraiška. Kiekvienas pasirinkimas – sąmoningas ar spontaniškas – gali nulemti tolesnį gyvenimą. Tačiau dar vaikystėje žmogus yra mokomas, kad pasaulyje jis gyvena ne vienas, kad jo rankos, ir širdis privalo ką nors pridengti nuo skausmo, prievartos, melo, kad jis privalo būti žmogumi. Tai aukščiausia ir sunkiausia pareiga. Tad kiek žmonių laisva valia pasirenka pareigą ir ištikimybę kaip svarbiausias žmogiškąsias vestybes? Ar žmogus būdamas ištikimas pareigai tampa didis?

(80).

žodis pareiga kai kam gal ir skamba miglotai, tačiau toji pareiga gerokai realesnė ir apčiuopiamesnė, negu dažnai manoma. Norint suvokti, kas slypi, po šiuo tariamai neaiškiu žodžiu, pakanka apsižvalgyti aplink: kiek mūsų visuomenėje žmonių, ką nors darančių savo šaliai veltui, iš pilietinės pareigos, ir kiek jų linkę drąsiai ir viešai reikšti savo pilietinę poziciją? Pareigos išgyvenimas susijęs su moralinio pobūdžio ketinimais, su jautria sąžine, prisiimama kalte ir atsakomybe. Tas išgyvenimas yra savitas dar ir tuo, kad nėra įprasta juo dalintis su kitais, galima viską atlikti tyliai. Kas savo pareigą reklamuoja, tas kitų akyse griauna pagarbą ir pasitikėjimą. Tad tyliai atliekama pareiga – tai iš tiesų didis dalykas. (103).

Pareigos tema išryškėja ir justino marcinkevičiaus dramoje mažvydas . Kūrinyje sutelkiamas dėmesys į herojaus vidinę dramą – blaškymosi tarp pareigos ir jausmo. Dramoje mažvydas vaizduojamas kaip kenčiantis, ieškantis ir išgyvenantis vidinį konfliktą, žmogus. Atskleidžiami jo vidiniai prieštaravimai tarp tikėjimo ir žmogiškumo, bažnyčios ir tautos. Visą talentą ir jėgas atidavęs tėvynei bei žmonėms, herojus lieka nelaimingas ir pasmerktas. Pareiga žodžiui, tėvynei, tampa sunkia našta. Tačiau mažvydas nepasiduoda ir jos neišsižada. Jo pasiryžimas kovoti dėl kiekvieno žodžio parodo, kokia gali būti stipri ištikimybė pareigai. Kad pareiga tai kaip sizifo ridenamas akmuo, kitiems tai gali atrodyti našta, tačiau gal taisai akmuo sizifui – ne bausmė , o laimė? Ne kančia – o džiaugsmas? Gal be to akmens gyvenimo nebūtų.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (441 žodžiai)
  • Mokykla
  • Laura
  • Ar būti ištikimam pareigai didis dalykas?
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ar būti ištikimam pareigai didis dalykas?. (2011 m. Kovo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-buti-istikimam-pareigai-didis-dalykas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 08:24
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo