Ar Europa gali tapti imperija


Įvadas. Europos Sąjungos susikūrimo istorija. Pierre Manent požiūris į demokratiją ir galimą Europos imperijos sukūrimą. Gintaro Beresnevičiaus nuomonė kaip yra daroma imperija. Liutauro Gudžinsko kalba apie Europos Sąjungą. Išvados. Literatūra.


Labiau nei kitų žemynų, Europos savitumą formuoja karalysčių ir respublikų sienos, kurios ir šiandien turi didelės reikšmės kasdieniam gyvenimui – kiekviena šalis savaip sprendžia pilietybės, aukštojo mokslo, mokesčių, sveikatos priežiūros, pensijų reikalus, nustato skirtingas taisykles net...vairuotojo pažymėjimui gauti.. Tačiau ir valstybės, tarsi paukščiai keliauninkai, globalizuoto pasaulio erdve skrieja sėkmingiau kai yra siejamos bendro tikslo ir tarpusavio pagalbos įsipareigojimų.

Pamėginsiu pateikti Jums kelių autorių požiūrį į Europos Sąjungą kaip galima imperiją, bet pirmiausia priminsiu trumpą Europos Sąjungos susikūrimo istoriją.

Mano manymu, šis sumanymas buvo itin sėkmingas, nes nuo jo sekė Bendrijų plėtra. Tokios šalys, kaip Danija, Airija ir Jungtinė Karalystė nusprendė prisijungti. Bendrija, 1973 m., prasiplėtė nuo šešių iki devynių narių. Tuo pat metu buvo pradėta įgyvendinti nauja socialinė ir aplinkos apsaugos politika.

Taigi, 1979 m. birželio m. Europos bendrija žengė svarbų žingsnį – įvyko pirmieji tiesioginiai visuotiniai rinkimai į Europos Parlamentą. Šie rinkimai rengiami kas penkerius metus. Sėkmė lydėjo Bendrjią ir jau 1981 m. prie jos prisijungia Graikija. 1986 m. jos pavyzdžiu paseka Ispanija ir Portugalija. Bendrija sėkmingai plečiasi į Pietų Europą. Tai paskatina išplėsti jos regioninės pagalbos programas.

Manau, kad geopolinė žemyno situacija ir naujas Europos dinamiškumas, paskatino įstoti dar tris šalis: Austriją, Suomiją ir Švediją. Taigi 1995 m. sausio 1 d., jos tampa ES narėmis.

Pierre Manent požiūris į demokratiją ir galimą Europos imperijos sukūrimą.

Yra ir kitokia nuomonė apie imperijos kūrimą. Pamėginkime panagrinėti Gintaro Beresnevičiaus nuomonę apie Imperijos darymą.

Iškyla klausimas ar G. Beresnevičius, pagaliau sukūrė mita apie naują idealogiją?

Bet pateikime kito autoriaus idėjas.

Skaitant straipsnius, kuriuos parašė Liutauras Gudžinskas, susidaro įspūdis, jog jis nori pasakyti, kad Europos Sąjungos raidą lydi tam tikras paradoksas. Viena vertus, Europos integracija yra tiek pasistūmėjusi, kad ES jau seniai laikoma ne tarptautine organizacija, o savita politine sistema. Kita vertus, visas sprendimų priėmimo procesas iki šiol yra daugiausia grįstas tarpvyriausybinėmis derybomis dėl Europos ekonomiką reguliuojančių normų ir kitų panašaus pobūdžio „technokratinių“ klausimų.

Taip pat jis teigia, kad kartą vienas iš „ Europos tėvų“ Jeanas Monnet yra pasakęs, kad jeigu galima būtų pradėti Europos integraciją iš naujo, tai ją reikėtų pradėti nuo kultūros.

Apibendrinant šį straipsnį galima būtų teigti, jog kalbant apie veikėjus yra išskirtinos dvi grupės – europinės institucijos ir ES šalys narės. Vertindami ES institucijų vaidmenį, galime įžvelgti tam tikrą pokytį – pačią ES kultūros politiką inicijavo Europos Komisija, bet ilgainiui esmine institucija, organizuojančia debatus aštriausiais šios politikos klausimais, tapo Europos Parlamentas, save mėginantis įtvirtinti kaip gimstančios Europos demokratijos lopšį. Kita vertus, vargu ar šios institucijos aktyviau plėtotų šią politiką, jei ne kai kurių ES šalių narių palaikymas.

Jeigu Europos integracija ateityje iš tiesų bus gilinama taip, kaip kartais deklaruojama, labai tikėtina, kad ES istorijos politika bus plėtojama intensyviau. Koks bus jos turinys, galiausiai turėtų lemti Vokietijos ir Prancūzijos istorijos politikos projekcijų ir ES institucinių interesų sankirtos.

„Didi bendros Europos idėja, dar vakar laikyta utopija, šiandien iš ketinimų srities perkeliama į praktinį įgyvendinimo etapą.“(pareiškimas pasirašant europos Tarybos statusą.)

  • Politologija Esė
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3323 žodžiai)
  • Universitetas
  • Diana
  • Ar Europa gali tapti imperija
    10 - 3 balsai (-ų)
Ar Europa gali tapti imperija. (2016 m. Kovo 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-europa-gali-tapti-imperija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 08:44
×