Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį ar trukdo? kalbėjimas (2)


Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį ar trukdo? Savo mintis pagrįskite lietuvių literatūros pavyzdžiais. Vincas Mykolaitis Putinas, Balys Sruoga, Antanas Škėma.


Biografija – seniausias rašytinio pasakojimo žanras, nuoseklus žmogaus gyvenimo ir veiklos aprašymas, padedantis geriau suprasti mus supančią aplinką, praeities įvykių detales. Sąvoka „rašytojo biografija“nėra pastovi, tačiau priklauso nuo konkrečios epochos ir biografijos. Ji atsiranda ir gali būti realizuota tiktai tam tikromis sąlygomis. Kiekvienas kultūros tipas susikuria savus „žmonių, turinčių biografiją“ ir „žmonių, neturinčių biografijos“modelius. Taip atsitinka todėl, kad kiekviena kultūra, teisingiau, idealusis jos modelis, sukuria ir tokį žmogaus tipą, kurio elgseną visiškai lemia kultūrinių kodų sistema, ir tokį, kuris pats gana laisvai pasirenka elgsenos modelį. Vis dėlto, vis dažniau grožinės literatūros kūriniuose galime atpažinti ir paties rašytojo biografijos faktus. Rašytojai norėdami perduoti savo sukauptą patirtį siekia perduoti ją netiesiogiai, o įkūnydami savo kūrinio personažą. Mano nuomone, kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda geriau suprasti kūrinį, nes tik tokiu būdu atskleidžiama rašytojo pozicija jo gyvenimo laikotarpiu,siužetas įgyja tikroviškumo, įgauna didesnį autoritetą, pagrįstą aukštomis moralinėmis vertybėmis. Šiandien remdamasis lietuvių literatūros pavyzdžiais aptarsiu kūrinyje atpažįstamų biografinių faktų įtaką kūrinio supratimui.

Be to, veikale atrandamas autobiografiškumas taip pat padeda įsigilinti į pagrindinio kūrinio herojaus vidų atskeidžiant jo būdo savybes. Kiekvienas iš mūsų analizuodamas pasirinktą kūrinį stengiasi kuo aiškiau suvokti personažo mąstyseną, būsena , tam tikras gyvenimo detales. Visa tai priklauso nuo kūrinio autoriaus, kuris vienaip ar kitaip išreikšdamas savo mintis,emocijas, sukauptą patirtį kuria aiškesnį, sūdėtingesnį pagrindinio personažo paveikslą dažniausiai artimą pačiam autoriui. Būtent tai yra pastebima XXa. Lietuvos kūrėjo, prozininko, simbolisto, suformulavusio literatūros teorijos pagrindus, Vinco Mykolaičio- Putino psichologiniame ir intelektualiniame romane „Altorių šešėly“.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1526 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Paulius
  • Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį ar trukdo? kalbėjimas (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Ar grožinės literatūros kūrinyje atpažįstami autoriaus biografijos faktai padeda suprasti kūrinį ar trukdo? kalbėjimas (2). (2017 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-grozines-literaturos-kurinyje-atpazistami-autoriaus-biografijos-faktai-padeda-suprasti-kurini-ar-trukdo-kalbejimas-2.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 25 d. 18:09
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo