Ar įmanoma išlikti asmenybe totalitarizmo sąlygomis?


Ar įmanoma išlikti asmenybe totalitarizmo sąlygomis.


XX a. vidurio visuomenė atsidūrė ties neregėto mąsto tragiškumo ir išbandymų riba. Kilus vienam iš pačių didžiausių politinių konfliktų- Antrajam pasauliniam karui, kurį lydėjo negailestingi ir žiaurūs pokario metai, pasirodė, kad griūva visos ankstesnės gyvenimo nuostatos, įprastinės moralės ir žmogiškumo sąvoka netenka savo vertės. Pagrindinės žmogaus humanizmo vertybės ir elementarioji elgesio logika praranda savo, kaip atramos vaidmenį. Tai, kas atrodė visiška beprotybė, virto realiu vaizdiniu. Visą Europos pasaulį, tartum kortų namelį griovusios beprotiškos jėgos, paliko žmogų, kuris privalo išlikti jų akivaizdoje be jokių priedangų, bei atramos. Išlikti žmogumi griežtai kontroliuojamoje ir reglamentuojamoje visas gyvenimo srytis sistemoje visgi yra įmanoma, pasirinkus tam tikras moralines atramas, kurios padeda puoselėti žmogiškumą.

Žmogus, nors ir yra įvardijamas kaip intelektualiausia būtybė pasaulyje, tačiau negali pasprukti nuo savo instinktų. Kad ir kiek būtų pažengęs žmogaus protas, nuo savo prigimties neįmanoma pabėgti. Asmens prigimtis, tai nuolatinis noras varžytis ir kovoti už savo būvį, vadovaujantis gamtinės atrankos principais. Kai išlikimo sąvoka yra siejama su gyvybės ir mirties klausimais, ši kova už būvi tampa itin arši, tas sąmoningai naikina visus humaniškumo pėdsakus. Smurto ir prievartos negalima pateisinti jokia ideologija ar pasaulėžiūra. Todėl yra labai svarbu priimti teisingus sprendimus, vadovaujantis savo vertybinėmis nuostatomis ir įsitikinimais. Ši tema yra plačiai nagrinėjama poeto, prozininko, bei Štuthofo kalinio Balio Sruogos memuariniame romane „Dievų miškas“.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1342 žodžiai)
  • Mokykla
  • Viktorija
  • Ar įmanoma išlikti asmenybe totalitarizmo sąlygomis?
    10 - 6 balsai (-ų)
Ar įmanoma išlikti asmenybe totalitarizmo sąlygomis?. (2016 m. Balandžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-imanoma-islikti-asmenybe-totalitarizmo-salygomis.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 06 d. 04:34
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo