Ar JAV išskirtinis veikėjas tarptautinėje arenoje?


Žvelgiant iš modernių tarptautinių santykių realijų perspektyvos ir remiantis pagrindiniu Hanso J. Morgenthau knygos „Politics Among Nations“ leitmotyvu galima teigti, jog valstybių elgseną ir laikyseną tarptautinėje arenoje sąlygoja nacionaliniai jos interesai, Pasak Waltzo, tarptautinėje sistemoje valstybių maximum siekį dominuoti pasaulyje eliminuoja ne tik ribotos galimybės ar kitų valstybių atsakomieji veiksmai, bet ir pati anarchiška tarptautinės sistemos struktūra. Vistik žvelgiant per dinamišką politinės, ekonominės ir karinės galios dimensijų prizmę galima daryti prielaidą, jog Jungtinių Amerikos Valstijų (toliau – JAV) dominavimas tarptautinėje arenoje yra išskirtinis.

Griežto vienpoliškumo periode (1990-2000 m.) vienintelė tarptautinės sistemos supergalybė – JAV – buvo neabejotinai galingiausia valstybė, neturinti atitinkamo lygmens varžovų nė viename iš galios lygmenų – politiniame, kariniame ir ekonominiame. Vistik XX a. pab. – XXI a. pr. iškilusios nekarinio saugumo grėsmės, ypač transnacionalinė terorizmo grėsmė suponavo griežto vienpoliškumo transformacijos į modifikuotą vienpoliškumą tendenciją . 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristinis išpuolis Niujorke, tiksliau – atsakas į jį, tapo pirmuoju šios transformacijos etapu.Viena vertus, JAV turėjo atsisakyti vienašališkumo kolektyvinio veikimo vardan, kita vertus, atsaką į įvykius Niujorke pasirinkti galėjo JAV, ir būtent JAV pasinaudojo šiuo atsaku, stiprindama savo kaip vienpolio pasaulio lyderės pozicijas: JAV inicijavo 2002 m. NATO plėtros į posovietinę erdvę etapą, tai motyvuodama terorizmo židinių artumu: viena vertus, geopolitiškai priartėdama prie nedemokratiškų valstybių, kita vertus, praktikoje pritaikydama lygiagrečias Rusijos sulaikymo ir įtraukimo strategijas. Vadinasi, per kolektyvinį veikimą JAV ne tik atsisako savo vienašališkumo bet ir stiprina savo kaip tarptautinės sistemos vienintelio poliaus pozicijas, lieka išskirtiniu žaidėju tarptautinėje arenoje.

  • Politologija Esė
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2014 m.
  • 3 puslapiai (663 žodžiai)
  • Sonata19
  • Ar JAV išskirtinis veikėjas tarptautinėje arenoje?
    10 - 4 balsai (-ų)
Ar JAV išskirtinis veikėjas tarptautinėje arenoje?. (2014 m. Lapkričio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-jav-isskirtinis-veikejas-tarptautineje-arenoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 00:37
×