Ar Lietuvių kalbos žodynas neįkainojama vertybė mokslui ir kalbos praktikai?


Žodynu atsiradimo istorija. Taisyklinga kalba vertybe. Vertybė žodynas. Ar lietuvių kalbos galima mokytis įdomiai ir šiuolaikiškai.. Lietuviu kalbos zodynas vertybe. Ar lietuviams darbas vertybe?. Kalba kaip vertybe. 20-21 amziaus lietuviu kalbininkai. Ar lietuvių kalbos žodynas (lkž) – neįkainojama vertybė mokslui ir kalbos praktikai. Lietuviu kalbos zodynas referatas.

Kalbos mokymasis yra labai sudėtingas procesas, kuris, kaip teigia lingvistinės filosofijos tėvas l. Wittgensteinas, yra lyg naujo pasaulio priėmimas, nes mes mokydamiesi, pavyzdžiui, rusų kalbos kartu priimame ir jų pasaulį, kultūrą. Mokantis kalbos vien žodyno puslapių sklaidymas nėra geriausia išeitis, bet negalima paneigti ir to, kad kalba – tai žodžių, kaip ženklų sistema, kurios pagrindas ir yra žodynas.

Ar lietuvių kalbos žodynas (lkž) – neįkainojama vertybė mokslui ir kalbos praktikai? Pagrįskite savo nuomonę.

Lietuvių kalbos žodyno mokslinė vertė yra didžiulė. Norėdamas pagrįsti savo nuomonę, iš pradžių trumpai pristatysiu lietuvių kalbos žodyno atsiradimo istoriją. Lietuvių kalbos žodynas – didžiausias xx a. Lietuvių kalbotyros veikalas, kurio idėją prieš 100 metų pradėjo realizuoti žymusis lietuvių kalbininkas kazimieras būga. Dvidešimt žodyno tomų šešis dešimtmečius (1941–2002 m. ) rengė kelios kalbininkų kartos. Jame pateikiama senoji ir dabartinė lietuvių kalbos leksika. Žodžiai iliustruojami raštų nuo 1547 m. Iki 2001 m. (religinės, mokslinės, grožinės, publicistinės literatūros) ir tarmių sakiniais, renkamais nuo 1902 m. Pristatęs lietuvių kalbos žodyno istoriją, drįstu daryti išvadą, kad žodynas turi didelę išliekamąją vertę, nes, dar kartą pabrėšiu, kad žodyne pateikiami ne tik lietuvių kalbos žodžiai, jų vartosena, bet ir senoji bei dabartinė lietuvių kalbos leksika, kuri ilgainiui gali pasitarnauti istorinės gramatikos mokslui, komparatyvistinei (lyginamajai) istorinės gramatikos mokslo šakai.

Žinoma, yra ir kitų mokslo šakų, kurioms lietuvių kalbos žodynas yra neįkainojama vertybė – tai, pavyzdžiui, lyginamajam indoeuropiečių kalbų mokslui. Žinotina, kad lietuvių kalba priklauso indoeuropiečių kalbų šakai, yra labai archajiška ir priklauso baltų kalbų šeimai, kurią sudaro tik dvi kalbos – lietuvių ir latvių (prūsų kalba jau mirusi).

  • Microsoft Word 9 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (699 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Ingrida
  • Ar Lietuvių kalbos žodynas neįkainojama vertybė mokslui ir kalbos praktikai?
    10 - 1 balsai (-ų)
Ar Lietuvių kalbos žodynas neįkainojama vertybė mokslui ir kalbos praktikai?. (2011 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-lietuviu-kalbos-zodynas-neikainojama-vertybe-mokslui-ir-kalbos-praktikai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 08:10
×