Ar literatūra rašoma pirmuoju asmeniu yra įtikinamesne?


Ar literatūra rašoma pirmuoju asmeniu yra įtikinamesne?

Skaitydami literatūrą, retai kada susimąstome apie jos pasakotoją. Negalvojame apie tai, kokiu tikslu autorius pasirinko pasakoti pirmuoju ar trečiuoju asmeniu. Tačiau būtent tai, mums, kaip skaitytojams, daro didelę įtaką. Vieniems pasakojimai ir istorijos atrodo įtikinamesnės, kai kūrinio pasakotojas yra pagrindinis veikėjas. Galbūt kitiems knygos siužetas yra svarbesnis, nei veikėjo išgyvenimai ar emocijos. Juk ne visi mes norime gilintis į pasakotojo asmenybę. Todėl tokio tipo žmonėms pasitikėjimas pasakotoju nėra svarbiausias prioritetas skaitant vieną ar kitą literatūros kūrinį. Pasakotojas kalbantis trečiuoju asmeniu dažnai yra lyg pačio pasakojimo „šešėlyje“ , jis nesutapatina savęs su kūriniu ir jo kontekstu. Manau, jog pirmuoju asmeniu parašyti kūriniai įtaigesni, pasakotojo patirtis įgyja realumo. Tai leidžia skaitytojui visiškai pasitikint pasakotoju, panirti į knygos istoriją. Kodėl, atsakysiu konkrečių knygų siužetais.

Kūriniuose labai svarbu yra atskleisti žmogaus vidinį pasaulį, veiksmo aplinką, kuri leidžia skaitytojui pasijusti veiksmo dalyviu. Dažniausiai toks tekstas išryškina emocijų ir išgyvenimų įtaigumą. Pirmasis lietuvių literatūroje taip europietiškai pirmuoju asmeniu pradėjo rašysi XXa. pradžios rašytojas Jonas Biliūnas. Vienas svarbiausių jo kūrybos bruožų ir yra pasakojimas pirmuoju asmeniu, dėl ko jo proza vadinama lyrine.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • 2 puslapiai (827 žodžiai)
  • Mokykla
  • Goda
  • Ar literatūra rašoma pirmuoju asmeniu yra įtikinamesne?
    10 - 9 balsai (-ų)
Ar literatūra rašoma pirmuoju asmeniu yra įtikinamesne?. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-literatura-rasoma-pirmuoju-asmeniu-yra-itikinamesne.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 18 d. 20:01
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo