Ar meilė yra vien jausmas?


Ar meilė yra vien jausmas? Kaip įmanomi prieštaringi jausmai mylėti ir pavydėti. Kas yra meilė? Mūsų nuomone, meilė yra. Ar meilė yra vien jausmas? Meilė kaip fiziologinis procesas. Meilė kaip elgesys. Meilė kaip jausmas. Meilė kaip santykis. Meilė kaip patikimas. Mylėti ir pavydėti. Pavydo kilmė. Mylėti ir kartu neapkęsti. Literatūros šaltiniai.

VDU “Rasos” gimnazija 2h kl. Mokinės Ieva Katinaitė ir Gabrielė Sirutytė.

Pasak šios teorijos, meilė yra jausmas, kylantis dėl įgimtų genų ir instinktyvaus prieraišumo, kitą žmogų suvokiant kaip fizinę savęs dalį (tėvų ir vaikų meilės atveju), arba dėl biologinio dviejų žmonių tinkamumo sudaryti porą (vyro ir moters meilės atveju).

Kita teorija – biheviorizmo, siekanti paaiškinti meilę tarsi „aukštesniame“ lygyje. Laiko ją rinkiniu tam tikrų vieno žmogaus veiksnių kito žmogaus atžvilgiu. Pagal bihevioristų teoriją, meilė turėtų būt išmokstamas dalykas. Taigi išmokus ir pritaikius tam tikrus elgesio modelius, turėtų būti įmanoma sulaukti meilės atsako iš bet kurio žmogaus.

Dažniausiai pasitaikantis apibūdinimas: "meilė - tai jausmas". Vis dėlto dažnai neskiriamq paskiri jausmai, įsimylėjimo akimirka ar pradinis išgyvenimas nuo pastovaus buvimo meilės busenoje. Kartais meilė yra suprantama kaip potraukis, švelnumas, dėkingumo, pagarbos ar draugiškumo jausmai. Tačiau pasak M. Schelerio, meilės negalima redukuoti į jausminę būseną, kuri yra trumpalaikė. Be to, jausminė būsena yra reakcija į patirtą vertybę, o meilė nėra tik būsena. Meilė yra vyksmas, nuolatinis judėjimas, kurio metu atskleidžiamos visos vertybės.

Bandymas meilę aptarti kaip fiziologinį procesą, elgesio modelį, jausmą ar jausmų kompleksą, parodo, kad tai yra nepakankama meilės pažinimui ir gana toli nuo meilės esmės. Egzistencinės filosofijos ir psichologijos atstovai žvelgia į meilę kaip santykį, apimantį ne tik fizinę ar psichologinę, bet ir dvasinę žmogaus egzistencijos plotmę.

  • MS PowerPoint 1056 KB
  • 2016 m.
  • 30 puslapių (1189 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Ieva
  • Ar meilė yra vien jausmas?
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ar meilė yra vien jausmas?. (2015 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-meile-yra-vien-jausmas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 13:11
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo