Ar pasaulis pajėgus išsimaitinti ateityje? ateities maisto produktai ir sveikata


Įvadas. Pagrindinė mityba. Pesticidai ir teršalai. Ar pesticidai saugūs? Pesticidų kontrolė. Kaip sumažinti riziką. Genetiškai modifikuoti organizmai. Gamtos tobulinimas. Genetinės modifikacijos neigiami aspektai. Per maistą plintančios ligos. Maisto atsargų ruošimas ateičiai. Aprūpinimas maistu ateityje. Maistas piliulėse. Nenatūralus ūkininkavimas. Išvados. Literatūra.


Ateityje savo sveikatą tikriausiai palaikysime vitaminais ar kitais maisto papildais, tačiau kad jų perteklius nepakenktų, ateities maistas turės būti kruopščiai suderintas.

Pesticidai padeda užtikrinti gausias maisto atsargas, tačiau nerimaujama, kad piktnaudžiavimas jais gali neigiamai paveikti žmogaus sveikatą ir aplinką. Šį poveikį mažina maisto produktų įvairovė. Kai kurie jų, pavyzdžiui, spalvingi vaisiai ir daržovės, gali sustiprinti organizmo gebėjimą pašalinti potencialiai nuodingas medžiagas. Šiuolaikinio žemės ūkio našumas labai priklauso nuo daugybės kompleksinių medžiagų, kurias gamina žemės ūkio chemikalų pramonė. Tai trąšos, pesticidai, naudojami pasėliams prižiūrėti ir apsaugoti, gyvuliams duodami antibiotikai ir hormonai, į jų pašarą įmaišomi priedai. Tokia sistema garantuoja maisto gausą už labai mažą kaina. Tačiau neišvengiamai daugelyje žemės ūkio augalų lieka truputis pesticidų, o gyvuliniuose produktuose jų gali būti didesni kiekiai. Potencialiai žalingi chemikalai į maistą patenka augimo, perdirbimo ir pakavimo metu. Į jį taip pat prasiskverbia ore, vandenyje bei dirvoje besikaupiantys aplinkos teršalai- sunkieji metalai ir kitos kenksmingos medžiagos. Grėsmė sveikatai kyla ne dėl medžiagų nuodingumo, o dėl jų daromo poveikio masto ir pobūdžio. Pesticidus gaminantys darbininkai ir juos naudojantys ūkininkai rizikuoja labiau negu žmonės, kurie valgo maistą su tų pačių chemikalų likučiais. Atliekant bandymus su gyvuliais dideli pesticidų kiekiai yra žalingi, tačiau šios medžiagos, tapusios suderintos mitybos dalele, žmonių sveikatai gali būti beveik nepavojingos. Vis dėlto kai kurie nuodingi junginiai aplinkoje išlieka metų metus. Patekę į maisto grandinę jie dar labiau susikoncentruoja, todėl tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, gyvsidabriu užkrėsta žuvis, tampa pavojingi žmogaus sveikatai.

Daug kas priklauso nuo to, kaip pesticidai yra naudojami, - visiško saugumo garantuoti negalima. Galų gale pesticidai sukurti naikinti, - nesvarbu ar tai būtų vabzdžiai, ar piktžolės, ar grybelis. Mums belieka įvertinti kiekvienos medžiagos naudingąsias savybes, jų keliamą pavojų ir priimti tinkamą sprendimą. Bandymai su gyvuliais parodė, jog pesticidai neigiamai veikia sveikatą, todėl imta nerimauti, kad jų likučiai mūsų valgomame maiste gali padidinti apsigimimų, neurologinių ligų ir net vėžio riziką. Kai kurie žemės ūkio pesticidai iš tikrųjų yra priskiriami kancerogenams. Vadinamasis toksinis slenkstis (visiškai jokio pavojaus nekeliantis kiekis) nėra aiškus, todėl mokslininkai mano, jog kuo daugiau pesticidų likučių suvartojama, tuo didesnė vėžio išsivystymo grėsmė. Maisto tyrimai parodė, kad pesticidų likučių poveikis daugeliui žmonių yra labai menkas. Pastarąjį dešimtmetį jis smarkiai sumažėjo ir panašu, jog dar mažės ateityje. Taip yra dėl to, kad naujausi pesticidai aplinkoje greičiau suyra, dažniausiai prieš nuimant derlių. Be to, naujausi ūkininkavimo metodai (integruota kenkėjų kontrolė) mažina pesticidų poreikį. Integruota kenkėjų kontrole vadinamas tinkamas spąstų vabzdžiams pasirinkimas, sėjomainos taikymas, natūralių kenkėjų pasitelkimas į pagalba ir optimalesni pesticidų naudojimo būdai. Sparčiai auganti ekologiškų maisto produktų rinka taip pat mažina sintetinių pesticidų poreikį.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2950 žodžiai)
  • Redag
  • Ar pasaulis pajėgus išsimaitinti ateityje? ateities maisto produktai ir sveikata
    10 - 10 balsai (-ų)
Ar pasaulis pajėgus išsimaitinti ateityje? ateities maisto produktai ir sveikata. (2016 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-pasaulis-pajegus-issimaitinti-ateityje-ateities-maisto-produktai-ir-sveikata.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 23:28
×