Ar pritari žodžiams: „Visi trokšta gyventi kalno viršūnėje, nesuprasdami, kad tikroji laimė yra kopimas į tą kalną stačiu jo šlaitu“ (G. G. Markesas)?


Ar lengva išgydyti sužeistą sielą. Atmintis kodėl žmoguje gyva tai , ko jau nėra. 500 žodžių  . Ar meilė suteikia žmogaus kasdienybei kilnumo ? 100 balų. Kokį Lietuvos mitą kuria skirtingų epochų rašytojai.

Nuo pradžių pradžios žmogus stengėsi pasiekti viršūnę – tobulumą ir laimę. Tai visą žmoniją skatino eiti į priekį. Pirmykščiai žmonės patogiai buičiai susikurti ėmė naudoti įrankius ir ugnį, vėliau – Antikos laikais – žvilgsnis krypo į būtį, kai daugybė graikų ir romėnų filosofų bandė atsakyti į egzistencinius klausimus. Ir nors viduramžiais bažnyčios tamsiadvasiškumas daug kam trukdė tobulėti, Renesanso metu atgimė antikinės idėjos, kone svarbiausiu žmogaus bruožu tapo gebėjimas ieškoti, atrasti, mąstyti, o tai nepasikeitė iki šiol. Bet ar pavyko kam nors atrasti tai, kas suteiktų pasitenkinimą, nebeverstų žmogaus klausti ir kopti į gyvenimo kalną toliau?

Menininkui kalno viršūnė – tai sukurtas tobulas kūrinys, kuris įprasmintų jo gyvenimą. Eidamas šiuo keliu žmogus ne kartą turi iškęsti nusivylimą ir beviltiškumo jausmą – kai atrodo, kad tobulybės akimirka visai čia pat, ji taip ir nepasirodo, nes nesuteikia tiek laimės, kiek tikėtasi. Tokią situaciją vaizduoja lietuvių rašytojo išeivio Antano Škėmos romanas „Balta drobulė“. Pagrindinis veikėjas Antanas Garšva dirba liftininku viename Niujorko viešbučių, nors jo pašaukimas – kūryba. Siekdamas įkvėpimo, ieškodamas kelių strofų, poetas susitikinėja su mylima, bet ištekėjusia moterimi Elena. Buvimas šalia mylimosios palengvindavo sunkią Garšvos būtį. Galiausiai jam pavyko sukurti eilėraštį, tačiau tuo pat metu veikėjas suvokė, kad kūrinys ne toks, kokio tikėtasi. Paradoksas – turėjęs tapti laimingas, Garšva išprotėja, jo žodžiais tariant – tampa idiotu. Taigi, galima teigti, kad menininko likimas ir laimė yra ieškojimas, o ne pats atradimas.

Kita vertus, yra tokių žmonių, kuriems vienodai laimės suteikia tiek „gyvenimas kalno viršūnėje“, tiek „kopimas į tą kalną“. Toks asmuo suvokia, koks yra jo gyvenimas ir, galbūt, nereikalauja iš savęs per daug. Puikiu pavyzdžiu galėtų būtų kino režisierius Darren Aronofsky, kurio filmai – „Pi“, „Versmė“, „Rekviem svajonei“ ir kiti – susilaukė visuotinio pripažinimo. Naujausias režisieriaus darbas – psichodelinė drama „Juodoji gulbė“, apie kurią režisierius kalba kaip apie subrandintą kūrinį. Menininkas sako, kad tiek „Juodosios gulbės“, tiek kitų filmų idėjos galvoje gimė dar studijų laikais, maždaug prieš penkiolika metų, taip pat ir tai, kad buvo sukurtas ne vienas „Juodosios gulbės“ variantas, kol rezultatu režisierius buvo visiškai patenkintas. Taigi, nors visiems menininkams kūrybinės kančios yra amžinos, kai kurie iš jų gali pasitenkinti tiek ieškojimais, tiek rezultatu, kitiems gi – nepasiektas viršūnė atneša tik nusivylimą.

Kartais asmens tobulumo siekimas  gali būti skausmingas ir net pražūtingas. Jis neteikia laimės individui, mat šis gyvena įsitempęs, pradeda regėti nebūtus dalykus, net tampa paranojiškas. Tokia yra mano jau minėto režisieriaus Darren Aronofsky filmo „Juodoji gulbė“ pagrindinė veikėja. Nina yra balerina, siekianti gauti vaidmenį moderniame spektaklyje „Gulbių ežeras“. Jai pavyksta, tačiau tolesnis Ninos gyvenimas nėra pavydėtinas. Veikėja negaili savęs repetuodama vaidmenį, galiausiai jai ima atrodyti, kad viena iš baleto trupės merginų bando užimti jos vietą, atimti Gulbės vaidmenį. Nina mato tai, ko nėra, todėl per baleto pristatymą persirengimo kambaryje sudaužo veidrodį ir susižeidžia. Ji šoka kraujuodama, jausdama skausmą, tačiau viską atperka jos triumfas. Po pasirodymo Nina šypsosi, jaučia palaimą, nesvarbu, kiek jai tai kainavo. Vadinasi, viršūnė ir šlovė ją pasiekus gali atpirkti viską, ką teko patirti, nors laimės akimirka ir būtų labai trumpa, kai kuriems ta akimirka ir yra svarbiausia.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2015 m.
  • 6 puslapiai (3329 žodžiai)
  • Mokykla
  • Antanas
  • Ar pritari žodžiams: „Visi trokšta gyventi kalno viršūnėje, nesuprasdami, kad tikroji laimė yra kopimas į tą kalną stačiu jo šlaitu“ (G. G. Markesas)?
    10 - 3 balsai (-ų)
Ar pritari žodžiams: „Visi trokšta gyventi kalno viršūnėje, nesuprasdami, kad tikroji laimė yra kopimas į tą kalną stačiu jo šlaitu“ (G. G. Markesas)?. (2015 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-pritari-zodziams-visi-troksta-gyventi-kalno-virsuneje-nesuprasdami-kad-tikroji-laime-yra-kopimas-i-ta-kalna-staciu-jo-slaitu-g-g-markesas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 01:16
×