Ar senuosiuose Lietuvos literatūros tekstuose ryškėjanti laisvės samprata aktuali šiais laikais?


Ar senuosiuose Lietuvos literatūros tekstuose ryškėjanti laisvės samprata aktuali šiais laikais?

Laisvės tema buvo aktuali visais laikais, ypač lietuvių tautai. Pažvelgus į Lietuvos istoriją galime pastebėti, kad daugelį amžių Lietuva kentė priespaudą ir bandė išsikovoti laisvę. Kovojant už laisvę, atsirado poreikis apibrėžti laisvės sąvoką, todėl daugelis iškiliausių praeities rašytojų bandė tiksliai apibrėžti kas yra laisvė, tačiau tai yra sunki užduotis, nes juk kiekvienam iš mūsų laisvės apibrėžimas yra kitoks. Daugiausia stengtasi kalbėti apie tautos laisvę, nes kitos tautos bandė vis pavergti Lietuvos valstybę. Laisvė buvo siejama su nepriklausomybe nuo priešų, kitų tautų ir atėjūnų. Kita laisvės samprata, kuri buvo ryški senuosiuose Lietuvos literatūros tekstuose, yra asmens laisvė veikti tikslingai ir naudingai. Kitaip tariant, kad asmuo turėtų laisvę laisvai pasirinkti kalbą ir turėtų savą kultūrą, taip pat ją ir puoselėtų bei skatintų kitus ją domėtis. Prabėgus daugybei metų, pasižiūrėję į lietuvių tautos praeitį ir žvelgdami į ateitį, vėl galime savęs klausti: ką mums reiškia laisvė? Ar turime laikytis vyravusios senosios laisvės sampratos, ar remtis naujomis, pakitusio pasaulio vertybėmis? Nagrinėdamas senuosius Lietuvos literatūros tekstus sieksiu apibrėžti, kaip tuo metu buvo suprantama laisvė ir įrodyti, kaip juose ryškėjanti laisvės samprata yra aktuali šiais laikais.

Visų pirma, kaip minėjau, laisvės sąvoka ir samprata yra įvairi, todėl ir senojoje literatūroje ji yra suprantama įvairiai. Pirma ji yra apibūdinama, kaip laisvė veikti ne bet kaip, o tikslingai, gyventi vertingai. Tikslingai ir vertingai, tai reiškia, kad žmogus turėtų atsižvelgti ne vien į savo asmeninius poreikius, bet ir į visos tautos.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1422 žodžiai)
  • Mokykla
  • Tomas
  • Ar senuosiuose Lietuvos literatūros tekstuose ryškėjanti laisvės samprata aktuali šiais laikais?
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ar senuosiuose Lietuvos literatūros tekstuose ryškėjanti laisvės samprata aktuali šiais laikais?. (2015 m. Gegužės 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-senuosiuose-lietuvos-literaturos-tekstuose-ryskejanti-laisves-samprata-aktuali-siais-laikais.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 08:47
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo