Ar svarbu išsaugoti senamiesčius, senus dvarus, jų parkus?


Ese apie paveldo svarba. Lietuvos teritorijoje buvo net 3400 dvarų. Kodel svarbu issaugoti senamiescius senus dvarus ju parkus. Kalbėjimas ar svarbu išsaugoti senamiesčius, senus dvarus jų parkus..

Ar svarbu išsaugoti senamiesčius, senus dvarus, jų parkus?

Dar visai neseniai dėmesys buvo skiriamas tik pavieniams paminklams ir jų priežiūrai, tačiau šiandien kultūros paveldas imamas suvokti plačiau. Kultūros vertybių išlikimui ir atskleidimui svarbi ne tik pavienių objektų, bet ir jų istorinės aplinkos, unikalumo išsaugojimas, puoselėjant senąsias tradicijas bei papročius. Tačiau kodėl mes, šiuolaikinė finansinės krizės ištikta visuomenė, turime visa tai saugoti ir rūpintis? Ar iš tiesų tai yra svarbu?

Dvarai – reikšmingiausia ir didžiausios apimties Lietuvos nekilnojamojo kultūros paveldo dalis. Šiuo metu Lietuvoje esama apie 800 išlikusių dvarų sodybų bei jų fragmentų, nors iš viso žinoma egzistavus apie 3400 dvarų. Šie pastatai slepia didingą mūsų tautos praeitį, kurioje esti lietuviškų tradicijų ir nacionalinių vertybių ištakos. Jų klestėjimo laikais, 15-19 amžiuje, dvarai buvo kultūros, mokslo ir diplomatijos židinys. Tad iki 19 a. Vilniuje, Kėdainiuose, Biržuose ir kitose Lietuvos vietose didikai buvo reikšmingų architektūros ansamblių užsakovai. Jie rinkosi pačias gražiausias ir vaizdingiausias vietas ir statydinosi ten dvarus. Rinkdavosi ir Zarasų kraštą, nuo seno garsėjantį įspūdingu gamtos grožiu. Iki pirmojo pasaulinio karo Zarasų krašte buvo daugiau kaip 62 dvarai, o šiuo metu jų išliko tik 13. Geriausiai išsilaikę ir labiausiai lankomi yra Antazavės, Romancų, Vasaknų ir Zokorių dvarai. Buvusiame Antazavės dvaro rūmų pastate įkurtas muziejus, kuriame eksponuojama archyvinė ir memuarinė medžiaga apie Antazavės krašto, dvaro, bažnyčios ir parapijos istoriją.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 9 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (1012 žodžiai)
  • Mokykla
  • Agne
  • Ar svarbu išsaugoti senamiesčius, senus dvarus, jų parkus?
    9 - 2 balsai (-ų)
Ar svarbu išsaugoti senamiesčius, senus dvarus, jų parkus?. (2012 m. Gegužės 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-svarbu-issaugoti-senamiescius-senus-dvarus-ju-parkus.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 07:26
×