Ar teismai Lietuvoje kuria teisę ?


Bendrosios kompetencijos teismai. Specializuoti teismai.

Norint, kad teisinės idėjos pajėgtų daryti realų poveikį žmonių elgesiui, šios idėjos kaip būsimo elgesio projektai turi peržengti teisinės sąmonės ribas ir virsti tam tikram elgesiui įpareigojančiomis teisės normomis. Procesas, kurio metu teisinės idėjos virsta teisės normomis, vadinamas teisėkūra. Šio proceso turinį atskleidžia teisėkūros sąvoka: Teisėkūra - tai įgaliotų valstybės institucijų, visuomenės bei piliečių veikla, kuria siekiama sukurti, pakeisti arba panaikinti teisės normas, atsižvelgiant į visuomenės narių teisių ir teisėtų interesų apsaugos bei įgyvendinimo poreikius. Turime atkreipti dėmesį, kad apibrėžime yra nurodomi subjektai, kuriantys teisę bei trumpai apibūdinamas pats procesas, kurio itin svarbus momentas – ne tik teisės normos sukūrimas, bet ir jos pakeitimas bei panaikinimas. Taip pat svarbu, kad greta nurodytų momentų, galinčių apibūdinti bet kurios šalies ir epochos teisėkūros procesą, yra pabrėžiamas šiuolaikinės demokratinės teisėkūros ypatumas – t.y. siekis atsižvelgti į visuomenės narių teisių ir teisėtų interesų apsaugos bei įgyvendinimo poreikius. Todėl demokratinės valstybės teisėkūros tikslas – formuluoti teisės normas siekiant užtikrinti žmogaus teisių saugą ir įgyvendinimą. Pažymėtina, kad platesniu požiūriu teisėkūra – tai procesas nuo teisinio sumanymo, teisinės idėjos suformulavimo iki teisės normos priėmimo ir paskelbimo.Vienas iš teisėkūros subjektų yra teismai .

• Specializuoti teismai. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių teismų įsteigimo įstatymu buvo įsteigti penkių apygardų administraciniai teismai ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Žinoma, negalima pamiršti ir Konstitucinio Teismo , kuris nepaminėtas nei prie bendrosios kompetencijos, nei prie specelizuotųjų teismų dėl savo išskirtinių įgaliojimų, tačiau jis užima ypatingą vietą ne tik konstitucinėje, bet ir visoje Lietuvos Respublikos teisinėje sistemoje. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisinė prigimtis yra dvilypė: viena vertus, šis teismas yra teisminė institucija, veikianti pagal teisminės valdžios principus ir taisykles. Kita vertus, Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas yra valstybės valdžią vykdanti valstybės institucija.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2015 m.
  • 4 puslapiai (1519 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dainora
  • Ar teismai Lietuvoje kuria teisę ?
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ar teismai Lietuvoje kuria teisę ?. (2015 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/ar-teismai-lietuvoje-kuria-teise-.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 10 d. 06:44
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo