Ar žemdirbiška pasaulėjauta grįsti lietuvių literatūros kūriniai suprantami jaunajai skaitytojų kartai?


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Ar žemdirbiška pasaulėjauta grįsti lietuvių literatūros kūriniai suprantami jaunajai skaitytojų kartai ? Kalbos planas Pagrindinė mintis.


Apie žemę, jos svarbą ir santykį su žmogumi lietuvių literatūroje kalbėta nemažai. Agrarinė kultūra buvo viena tų temų, kuri jungė tėvynės sampratą, tapatumo ir pilietiškumo suvokimą. Tačiau nepaisant to, jog žemdirbiškoji pasaulėjauta jau labai seniai domino rašytojus ir buvo populiari lietuvių literatūroje ilgą laiką, šiandien apie ją kalbame daug mažiau. Todėl man išties įdomu pasvarstyti, ar jauni žmonės vis dar domisi žemdirbiškos pasaulėjautos vertybėmis, ir koks jaunosios kartos santykis su agrarinės kultūros pasaulėvaizdžiu.

Vienas pirmųjų lietuvių literatūroje žemdirbiškąją idėją išreiškė Kristijonas Donelaitis. Nedaugelis ir žino, kad hegzametru rašyta jo poema „Metai" yra įtraukta į geriausių Europos literatūros šedevrų sąrašą, kurį XX a. sudarė organizacija UNESCO. Šis faktas liudija tarptautinę šios poemos reikšmę ir išskirtinumą. Tačiau mums ši poema turėtų būti svarbi ne tik dėl to, jog ji pripažnta Europoje. Mums ji daug svarbesnė todėl, kad joje pirmą kartą buvo nuoširdžiai prakalbėta apie paprastą žemdirbio būtį, jo gyvenimo ir darbo filosofiją, apie santykį su gimtąja žeme. Darbštumas, papročiai, kalba - pagrindiniai poemos aspektai. Kristijonas Donelaitis šioje poemoje parodė, koks neatsiejamas būro (valstiečio) gyvenimas nuo gimtosios žemės, nes jos fone vyksta ir tai, kas gera, ir tai, kas bloga bei nepateisinama.

Ar žemdirbiška pasaulėjauta grįsti lietuvių literatūros kūriniai suprantami jaunajai skaitytojų kartai?. (2016 m. Balandžio 23 d.). http://www.mokslobaze.lt/ar-zemdirbiska-pasaulejauta-gristi-lietuviu-literaturos-kuriniai-suprantami-jaunajai-skaitytoju-kartai.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 09:55