Aralo jūra


Aralo juros katastrofa. Aralo jura skaidres. Aralo jūros tipas. Aralo jūra+prezentacija. Aralo jura yra. Kur yra aralo jura ?. Koks augalas auga prie aralo upės. Kodel nusenka jura. Aralo juros regionas. Aralu juru zutis kas kaltas ?.

Geografijos konspektas. Aralo jūra yra Centrinėje Azijoje, Kazachijos ir Uzbekijos teritorijose. Iki 1960 metų ši jūra buvo 4 pagal dydį tarp vidinių ežerų pasaulyje. Aralo jūra yra pusdykumių ir dykumų geografinėje zonoje, taigi per visą regiono istoriją tarnavo drėkinamajai žemdirbystei. 20 amžiaus pradžioje čia gyveno iki 8 mln. žmonių. Drėkinamos žemės užėmė apie 3,5 mln. hektarų. Šiandien gyventojų skaičius viršija 50 mln., o drėkinamieji laukai išaugo iki 7,9 mln. ha. Drėkinamoji žemdirbystė Aralo jūros regione pradėta 6 – 7 a. prieš mūsų erą, tačiau ekologinė katastrofa prasidėjo tik praėjusiame amžiuje, kada žmonės masiškai pradėjo plėsti dirbamuosius laukus. Daugiausiai šioje teritorijoje auginami ryžiai ir medvilnė.


Iki 1960 metų ši jūra buvo pagal dydį tarp vidinių ežerų pasaulyje. 20 amžiaus pradžioje čia gyveno iki mln. Žmonių. Hektarų. Ha. Drėkinamoji žemdirbystė aralo jūros regione pradėta  – a. Abi šios kultūros yra imlios vandeniui, todėl laukams drėkinti vanduo imamas iš dviejų didžiausių ir pagrindinių aralo jūros intakų – amudarjos ir syrdarjos. Vandens sunaudojama drėkinimui tiek daug, kad upės jūros paprasčiausiai nebepasiekia. Nuo 1961 metų vanduo jūroje traukiasi nuo 20 iki 90 cm per metus ir šiuo metu ji jau nuseko 17 metrų. Aralo jūra prarado žvejybos ir transporto svarbą. Šiandien ji persiskyrusi į dvi dalis - didysis aralas ir mažasis aralas, ir nuo buvusio kranto nutolusi 100 – 150 kilometrų. Nusekus jūrai, pakrantę paklojo druska, kurią išpustė vėjas (manoma apie 100 mln. Tonų druskingų dulkių). Visos šios druskingos dulkės vėliau nusėda ir prasiskverbia į dirvožemį. Padidėjo ir aralo jūros druskingumas. 1965 metais druskingumas buvo 9,94 promilės (9,94g druskos litre vandens), o 1996 metais 15 promilių.

Anksčiau aralo jūra susilpnindavo iš sibiro pučiančius šaltus vėjus, vasaras darydavo vėsesnėmis, tačiau dabar dėl jūros nusekimo vasaros regione pasidarė trumpesnės ir sausesnės, o žiemos ilgesnės ir šaltesnės. Vegetacinis periodas sutrumpėjo iki 170 dienų (laikotarpis kada auga ir duoda vaisius augalai). Drėgmės sumažėjo 10%, vasaros pašiltėjo laipsniais pagal celsijų. Išdžiūvusios jūros vietoje formuojasi nauja dykuma aralkum‘as.

ši ekologinė katastrofa palietė visą pasaulį.

Aralo jūra. (2011 m. Liepos 10 d.). http://www.mokslobaze.lt/aralo-jura.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 00:13