Arbitražas


Ad hoc arbitrazas kursinis. Arbitrazo teorija rusys. Arbitražų teisinė prigimtis. Arbitražo samprata ir rušys. Arbitražo samprata. Arbitražo teisinė prigimtis.. Arbitrazo konspektas. Nuolatinės arbitražo institucijos.

Teisinė arbitražo prigimtis. Arbitražo samprata. Arbitražo rūšys. Pagrindinės arbitražo teisinės prigimties aiškinimo teorijos. Arbitražo teisė. Arbitražo teisės šaltiniai. Valstybės nustatytos taisyklės – nacionaliniai šaltiniai. Tarptautiniai šaltiniai. Privatūs arbitražo teisės šaltiniai. Taikytina teisė. Arbitražinis susitarimas. Arbitražinio susitarimo esmė ir rūšys. Arbitražinio susitarimo turinys. Arbitražinio susitarimo forma. Arbitražinio susitarimo negaliojimas. Arbitražiniam susitarimui taikytina teisė. Arbitražo teismo formavimas. Arbitražo procesas. Arbitražo proceso principai. Arbitražo proceso stadijos. Įrodymai arbitražo procese. Proceso dalyviai. Arbitražo išlaidos. Arbitražo sprendimas. Arbitražo sprendimas. Sprendimo priėmimo tvarka. Dėl sprendimo klaidų taisymo. Papildomo sprendimo priėmimas. Sprendimo įsiteisėjimas. Atsisakymas vykdyti arbitražo sprendimą. Bylos pabaiga nepriimant sprendimo. Užsienio arbitražo sprendimų pripažinimas ir vykdymas.

Kadangi teismo procese yra instancinė sistema, todėl visas procesas gali tęstis net metus. Arbitraže instancinės sistemos nėra, todėl arbitraže ginčas gali būti sprendžiamas labai greitai. Užsienio valstybėse teisminis bylos nagrinėjimas gali užtrukti apie. 5-6 metus, o tarptautiniame arbitraže – 4-12 mėnesių.

Dideli bylinėjimosi kaštai (žyminis mokestis ir kt. Teismo išlaidos). Brangumas – tai vienas iš esminių neigiamų teismo procesvien teismo išlaidos gali viršyti sumą, kuri bus laimėta. Tai verčia ieškoti paprastesnių ginčų sprendimo būdų. Vienas iš arbitražo požymių – jo pigumas, tačiau ir tai tėra sąlyginis momentas. Bylinėjimasis arbitraže yra pigesnis, kadangi nuolatinės arbitražo institucijos patvirtina tarifus, kurie yra gerokai žemesni už tuos, kurie nustatyti kreipiantis į teismą. Tarptautiniai pramonės ir prekybos rūmai Lietuva yra nustatę, pvz. , kad, jei ginčo suma yra 100 tūkst. – 500 tūksarbitro honoraro minimumas bus 2000 lt, o maksimumas bus 2000 lt + 0,5% nuo sumos, viršijančios 100 tūkst. Lt.

Ginčą nagrinėjantys asmenys. Teismo procese ginčo šalys negali pasirinkti ginčą nagrinėjančių asmenų, šalys negali įtakoti jų priimamo sprendimo. Be to, teisėjų specializacija nėra pakankamai išvystyta, teisėjas gali ir nebūti pakankamai geru tam tikros konkrečios srities specialistu. Arbitražinis teismas formuojamas pačių ginčo šalių, jos pačios skiria arbitrus, todėl jos gali parinkti ir tokius asmenis, kurie nebūtinai yra teisininkai, bet yra kompetentingi tam tikros srities žinovai. Taigi arbitražinis teismas gali turėti labai kvalifikuotą sudėtį. Arbitrai taip pat turi būti nešališki ir nepriklausomi ginčo sprendėjai. Jei jie nėra nešališki ir objektyvūs, šalys gali juos nušalinti.

šalys neturi jokios įtakos teismo proceso eigai ir formai. Teismo procesas yra formalizuotas. Visa tai yra įmanoma todėl, kad arbitražinis procesas yra ne valstybinis, bet privatus procesas. Jei šalys dėl minėtų aspektų nesusitaria, tuomet arbitražas vadovausis reglamentais ar taisyklėmis, kurias patvirtina nuolatinės arbitražinės institucijos ar tarpt. Arbitražo organizacijos, kurios tvirtina vienkartines taisykles ad hoc.

Teismas tik išsprendžia ginčą, tačiau neatstato taikos tarp šalių. Versle tai yra neigiamas dalykas. Arbitražiniame procese šalys gali pavesti arbitrams išspręsti ginčą kaip draugiškiems tarpininkams. Dėl to arbitrai gali netaikyti materialinės teisės normų (teismas materialinės teisės normas privalo taikyti).

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 54 KB
  • 2011 m.
  • 23 puslapiai (12170 žodžiai)
  • Arbitražas
    10 - 1 balsai (-ų)
Arbitražas. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/arbitrazas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 06:20
×