Archajinė Graikija


Skaidrės apie graikija. Sparta ir atenai polis ppt. Archajinė moteris. Spartos pusiasalis graikijoj. Arhajinė graikija.

Archajinė graikija. Polis. Didžioji graikų kolonizacija. Atėnai. Sparta. Sparta – miestas pietinėje graikijoje, peloponeso pusiasalyje. Lakonijos nomo centras. Spartos miestas driekiasi centrinėje lakonikos dalyje, dešiniajame euroto upės krante.

Poliai – valstybingumo forma, kurią sudarė miestas ir jam pavaldi aplinkinė teritorija. Juos valdė tautos susirinkimas, jame dalyvavo visi piliečiai (vyrai, turintys žemės nuosavybės). Tautos susirinkime buvo sprendžiami taikos, karo ir vidaus reikalai. Polyje susiformavo piliečių vertybinės nuostatos, kad rūpintis polio gerove kiekvieno piliečio pareiga. Polio gerovę lėmė žemdirbystės, amatų ir prekybos raida. Iki VII a. pr. Kr. vid. polių gyvenime vyravo aristokratija. Žemdirbiai ištikus nederliui ir sausrai prasiskolindavo, prarasdavo žemę ir tapdavo priklausomi nuo aristokratijos. Aristokratijos rankose buvo visa karinė galia, kurios pagrindas – kavalerija ir kovos vežimai. Turtingi aristokratai tapo oligarchais.

VII a. pr. Kr. tarp aristokratijos ir liaudies kilo politinės kovos dėl lygių teisių. Paprotinę teisę ėmė keisti rašytinė. Sustiprėjo liaudies politinė galia. VII-VI a. pr. Kr. daug kur valdžią buvo užgrobę vadinamieji tironai. Jie, kilę iš aristokratų, savo valdymą iš dalies nukreipdavo prieš kilminguosius. Vienoms aristokratų grupėms tironai suteikdavo daugiau privilegijų, kitas persekiodavo.

Didžioji graikų kolonizacija (apie 750-550 m. pr. Kr.).

Daugiausia lėmė žemės ir darbo trūkumas. Graikai kėlėsi į vakarus, šiaurės rytus, pietryčius, steigė kolonijas ten, kur buvo geriamo vandens, dirbamos žemės, naudingų iškasenų, tinkamų uostams rengti pakrančių.

Atėnus įkūrė jonėnai. Iš pradžių valdė karalius, vėliau vyresniųjų taryba – archontai.

  • MS PowerPoint 1062 KB
  • 2016 m.
  • 9 puslapiai (634 žodžiai)
  • Martynas
  • Archajinė Graikija
    10 - 1 balsai (-ų)
Archajinė Graikija. (2011 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/archajine-graikija.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 08:02
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo