Archetipai


Etinis ir loginis. Ekstravertas ir intravertas. Racionalusis ir iracionalusis.

Karlas Gustavas Jungas – šveicarų psichologas, analitinės psichologijos kūrėjas, filosofas. Karlas Gustavas Jungas laikomas vienu iškiliausių XX a mąstytojų. Jo idėjos plačiai pripažintos visame pasaulyje. Karlo Gustavo Jungo mastysena ir įvairios teorijos turėjo reikšmės psichologijos, lyginamosios kultūrologijos, filosofijos estetikos, menotyros, meno raidai. Šio mastytojo idėjos anuomet buvo novatoriškos ir revoliucioningos. Jis praplėtė žinias apie sudėtingą pasąmonės pasaulį, padėjo mokantis suvokti jo galią ir vaidmenį. Daug dėmesio skyrė psichikos problemų pažinimui, nepažįstamos pasamonės dalies egzistavimo aiškinimui.

Karlas Gustavas Jungas laikomas analitinės asmenybės teorijos pradininku. Didžioji jo darbo dalis buvo orientuota į „tapimo savimi“ procesą, kurį jis įvardino terminu „individuacija“.Šis terminas glaudžiai susijęs su kitomis naujomis Jungo įvestomis sąvokomis: Kolektyvinė pasąmonė, Archetipas, Savastis, Persona, šešėlis, Anima, Animus. Visos jos įeina į individuacijos procesą.

Nuo pat gimimo žmogaus elgesį nulemia kolektyvinė pasąmonė, dėl jos žmogus suvokia tikrovę būtent taip, o ne kitaip.

Kolektyvinė pasąmonė susideda iš instinktų ir archetipų. Taigi, pereiname prie sekančios, labai svarbios, originalios Jungo tyrinėjimų srities – archetipų.

Archetipai (arche - gr. pradžia, tipos – pavyzdys, vaizdas)– tai universalus pirmapradžių vaizdinių kompleksas, kuriame nuolat pasikartoja tipiškos schemos, formos, idėjos, kylančios iš žmonijos priešistorės. Tai įgimtas polinkis atkartoti universalius mitologinius vaizdinius. Archetipai yra visos žmonijos patirties produktas, tai seniausios ir universaliausios žmonijos minčių ir jausmų formos, turintys emocinę galią. Jie yra “gyvi” ir įtakoja elgesį, jausmus, pritraukia tam tikrus įvykius ir žmones. Pasak Jungo, mes paveldime šimtus tūkstančius metų egzistuojančią ir besivystančią psichinę struktūrą, kuri verčia mus elgtis tam tikru gan apibrėžtu būdu ir ta struktūra – tai archetipai, darantys gana pastebimą įtaką mūsų mintims, jausmams ir poelgiams.

K. G. Jungas simbolius, kitaip dar vadinamus archetipais suvokia kaip kilusius iš pasamonės turinio vaizdinius. Todėl galima teigti, kad yra daugybė įvairaus turinio archetipinių variacijų besiformuojančių mūsų sąmonėje. Daugeliu atvejų archetipų kilmę galima įžvelgti senoviniuose raštuose, nagrinėjant pirmykštes visuomenes, jų mastyseną, gyvenimo būdą. Dauguma kultūrinių simbolių tebėra išlikę iki mūsų dienų būtent iš pirmykščių visuomenių. Daugiausiai tie simboliai susiję su religinėmis apeigomis. Jie per ilgą laiką yra aptyrę daugybę transformacijų, tačiau esminiai dalykai ir bruožai išliko. Jungas teigia, kad archetipai yra labai svarbi mūsų psichikos dalis ir labai smarkiai lemiažmonių visuomenes, jų gyvenimą, elgseną.

Pats Jungas archetipus įvardina kaip per ilgą laiką išryškėjusius tam tikrus kokio nors reiškinio bruožus. Pagrindiniai archetipų bruožai yra išryškėję kaupiantis patyrimui bei atspindint daikto ar reiškinio fizinius bruožus. Junjgas teigia, kad archewtipai yra labai svarbūs ir reikalaujantys domėjimosi jais. Archetipai nėra įgimtos idėjos, jie viso labo yra tik žmogaus dvasios polinkiai, kurie, pažadinti, išreiškia save specifinėmis formomis ir reikšmėmis. Archetipus galima atpažinti per simbolius – mituose, pasakose, mene, sapnuose ir fantazijose. Viena iš esminių archetipo charakteristikų yra tai, kad jis integruoja savyje priešybes. Archetipuose skiriami du aspektai: dinaminis – kiekvienas archetipas turi energijos potencialą, ir formalusis – jis pasireiškia per simbolines formas. Simbolis yra vienas iš būdų susitikti su archetipų pasauliu ir bandyti jį pažinti. Archetipų yra daug: Senas išminčius, Motina, Persona, Šešėlis, Tėvas, Dievas ir kt. Jų kiekis prilygsta tipiškų gyvenimiškų situacijų kiekiui. Kai kurie archetipai turi savarankišką reikšmę:

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 29 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2631 žodžiai)
  • Deividas
  • Archetipai
    10 - 6 balsai (-ų)
Archetipai. (2015 m. Gruodžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/archetipai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:29
×