Architektūra. Rytų ir Vakarų Europos miestų raida Viduramžiais


Viduramziu architektura. Viduramžių architektūra europoje. Viduramziu architekturos stiliai. Miestai miesto erdves konspektas. Vakaru europos viduramziu miestai. Viduramžiai europoje. Antikos miestai. Romos miestas viduramžiais. Europos architekturos periodai. Antikiniu miestu struktura.

Po Romos valstybės žlugimo miestai rutuliojosi dviem skirtingomis kryptimis: rytuose dominavo Bizantijos kultūra, o vakaruose ir vidurio Europoje susiklostė kitas stilius.Raiškiausi Bizntijos kultūros pėsakai randami Rusijos miestuose. Vakarų Europoje susiformavo savitas stlius – gotika. Gotikos periodas – tai naujų kūrybinių atradimų periodas, priešingas renesansui, barokui, klasicizmui, kurie tik savaip interpretuodami kartojo jau antikos miestų statyboje taikytas pastatų formas. Po gotikos periodo reikėjo laukti ištisus 500 metų, kol XX a. Pradžioje pradėjo reikštis iš esmės naujos architektūros srovės.

Po romos valstybės žlugimo miestai rutuliojosi dviem skirtingomis kryptimis: rytuose dominavo bizantijos kultūra, o vakaruose ir vidurio europoje susiklostė kitas stilius. Po gotikos periodo reikėjo laukti ištisus 500 metų, kbizantijos valstybės pradžia siejama su konstantinopolio įkurimu. Valtybė turėjo didelį antikinės kultūros palikimą. Pagrindinė jėga, vienijusi daugianacionalinę valstybę, buvo krikščionių religija. Valstybė egzistavo gana sudėtingu laikotarpiu, kada vietoj senos romėnų religijos įsigalėjo naujas tikėjimas – krikščionybė.

Naujos architektūros pastatai iškildavo antikinės architektūros prisotintoje erdvėje. Tai buvo pereinamasis laikotarpis, architektūrinių koncepsijų keitimosi periodas, laikai, kai ardomos senos urbanistinės struktūros, o naujos miestų statybos koncepsijos dar tik pergyveno savo ankstyvąją jaunystę. Bizantinio stiliaus architektūra pradėjo formuotis iv – v a. , veikiama romos imperijos helenistinių tradicijų, sirijos, bei kitų tautų architektūros. Įvairių tautų architektūrinių formų sąveikoje susikūrė originalus stilius įnešęs nemažą indėlį į pasaulinės architektūros lobyną. Daugiausia čia buvo statoma ir išliko kulto pastatų. Jiems būdigas kryžminis planas, vidaus erdvė perdengiama kupolais ant būgnų; iš jų vienas centrinis – dominuojantis. Stambūs originalių formų bizantinio stiliaus cerkvių tūriai iškilo iš neaukštų pastatų masės ir formavo miesto siluetą. Nors bizantijos meistrai nesukūrė naujų miesto planinių struktūrų, tačiau stipriai pakeitė neišraiškų helenistinių miestų siluetą ir jų vidaus erdves. Bizantijos architektūrinio stiliaus įtakoje susiformavęs miestų siluetas smarkiai skyrėsi nuo viduramžių vakarų europos miestų silueto. Bizantinis stilius, veikiamas vietinių meno tradicijų, paplito bulgarijoje, serbijoje, gruzijoje ir kitose valstybėse kuriose oficiali religija buvo pravoslavų.

Dar viena valstybė kuriai būdingas rytų europos mietų stilius tai rusia. Pirmieji miestai susiformavo viii a. Valstybės sostinė tapo kijevas. Vienu iš pagrindinių statytojų tapo dvasininkijos sluoksnis. Dvasininkija tapo turtingu užsakovu ( ji gaudavo 1/10 dalį kunigaikščio pajamų ir tikinčiųjų aukas) ir statė daug cerkvių. Xi a. Pradžioje pasirodė pirmosios mūrinės cerkvės. Jų statytojai buvo bizantijos meistrai. Iki tol visi miestų pastatai buvo statomi tik iš medžio. Negalima nepaminėti svarbaus krikščionybės indėlio į bendrą rusios kultūrą – tai slaviškos abėcėlės, bei mokyklų, naujam raštui mokyti.

  • Microsoft Word 44 KB
  • 2011 m.
  • 7 puslapiai (1236 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaidotas
  • Architektūra. Rytų ir Vakarų Europos miestų raida Viduramžiais
    10 - 3 balsai (-ų)
Architektūra. Rytų ir Vakarų Europos miestų raida Viduramžiais. (2011 m. Kovo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/architektura-rytu-ir-vakaru-europos-miestu-raida-viduramziais.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 03:44
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo