Architektūros istorijos referatas


Architekturos istorijos referatai. Aušros vartai referatas. Architektūros istorija. Referatas architektura lietuvoje. Architekturos istorijos referatai apie aušros vartus.

Paryžiaus dievo motinos katedra. Cathedrale notre-dame de paris. Statybinės madžiagos. Sprendimai ir pasiekimai. Relikvijos. Vilniaus gynybinės sienos bastėja. Gynybinės sienos istorija. Pilies vartai. Marijos magdalenos (šlapieji) vartai. Totorių vartai. Vilijos ( vilniaus ) vartai. Trakų vartai. Rūdninkų vartai. Subačiaus vartai. Spaso vartai. Bernardinų vartai. Aušros ( medininkų ) vartai. Bastėja. Vilniaus šv. Jono bažnyčia. Literatūros sąrašas.

Katedra buvo daugybės istorinių įvykių liudininkė: čia karaliai dėkojo dievui už sėkmingus žygius, tuokėsi sosto paveldėtojai. Katedra buvo svarbus, jei ne svarbiausias miesto gyvenimo centras. Čia posėdžiavo Paryžiaus parlamentas, buvo vaidinamos misterijos, sudaromi prekybiniai sandėriai, benamiai ir legetos čia rasdavo savo prieglaudą, o turtingi miestiečiai išvykdami į kelionę atiduodavo saugoti savo brangenybes. Katedroje buvo krikštijama, tuokiamasi ir palydima į paskutinę kelionę. Čia buvo švenčiamos karinės pergalės ir giedamas iškilmingas himnas „Tedeumas“. Šioje katedroje buvo Anglijos karaliaus Henriko IV ir imepratoriaus Napoleono karūnavimai (pagal tradiciją Prancūzijos karalius laimino Reimso katedroje).

XV- XVI bažnytinėms reikmėms buvo naudojami tik chorai – jie buvo atitverti pertvaromis nuo likusios katedros dalies, kur tuo metu, kai kanonikai aukodavo mišias, šoninėse navosi lakstė benamiai šunys, o prostitutės užsiiminėjo savo verslu. Ir ne vienas žmogžudys yra pasinaudojęs palankia prieblanda.

Katedros statyba pradėta 1163 metais, pagal vyskupo Maurice de Sully planą. Paryžius tuo metu tapo karalystės sostine ir ta proga buvo reikalinga nauja šventykla. Todėl nuo pat pradžių planuota didinga bažnyčia, tokia, kokios nematė Prancūzija. Pirmąjį akmenį į šventyklos pamatus padėjo karalius Liudvikas VII ir specialiai į ceremoniją atvykęs Romos popiežius Aleksandras III. Statybos, kuri baigta tik XIV amžiaus viduryje, metu daug kartų keistas pradinis planas, kol galų gale įgavo brandaus gotikinio meno bruožus. Troškimas padidinti aukštį reikalavo ženklių statybos metodų patobulinimų. Katedros choras su sąvaros akmeniu 33 metrų aukštyje buvo aukštesnis už bet kurio ankstesnio gotikos pastato. Kadangi statyba pradėta nuo centrinės navos, skliautų aukštis išaugo dar 2 metrais, o šoninių navų rėminimo kontraforsais metodas greitai parodė silpnąsias konstrukcijos puses. Ieškodami būdų tai pataisyti XIII amžiaus mūrininkai išrado gotikos architektūrai būdingą priemonę – arkbutaną.

Istorija išsaugojo pastato statybą baigusių architektų vardus. 1257-1270 metais čia dirbo Jean de Chaulle ir Pierre de Montreule. 1280-1330 metais statybai vadovavo Pierre de Chaulle ir Jean Ravis. Lėšas pagrindinės Paryžiaus katedros statybai dosniai aukojo karalius, vyskupai ir miestiečiai. Į kilnų darbą stojo net ... Paryžiaus prostitutės: jų bendrija oficialiai užklausė dvasininkų vadovų, ar gali jos, paklydėlės, aukoti šventovei. Joms atsakė, kad galima, bet su ta sąlyga, kad tai liks paslaptyje.

Pagrindinis katedros altorius pašventintas 1182 metų gegužės mėnesį, o 1185 metų sausio mėnesį atvykęs į Paryžių Jeruzalės patriarchas laikė iškilmingas mišias. 1196 metais šventykla buvo beveik baigta – darbai vyko tik pagrindiniame fasade. Antrame XIII amžiaus ketvirtyje buvo iškelti bokštai. Tik 1345 metais statyba buvo baigta – per beveik 200 metų pakito pradiniai katedros planai. Tais laikais katedra atrodė kitaip: visai prie jos šliejosi namai su amatininkų dirbtuvėmis, pagrindinis fasadas buvo ne monochrominis, o kur pas puošnesnis – visos fasado ir portalo statulos švytėjo ryškiomis spalvomis auksiniame fone.

Paryžiaus Dievo motinos katedra – tai penkianavė bazilika. Jos ilgis – 130 metrų, bokštų aukštis – 69 metrai, plotis – 48 metrai, smaigės aukštis – 90 metrų. Pagal užmanymą katedroje turėjo tilpti visi miesto gyventojai - apie 10000 žmonių. Tačiau kol ją statė gyventojų padaugėjo daug kartų. Katedroje vienu metu gali tilpti 9000 žmonių.

  • Architektūra Referatas
  • Microsoft Word 2650 KB
  • 2016 m.
  • 19 puslapių (7138 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kestutis
  • Architektūros istorijos referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Architektūros istorijos referatas. (2012 m. Rugpjūčio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/architekturos-istorijos-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:35
×