Archyvų sistemos vaidmuo šiuolaikiniame gyvenime


Įvadas. Archyvų sistemos funkcijos ir prieinamumas. Archyvų sistemos įvaizdis visuomenėje, abiejų pusių bendradarbiavimas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Kalbant apie šiuolaikinę visuomenę, tenka pripažinti, kad ranka žmonės rašo vis rečiau, viskas dabar atliekama kompiuteriu. Netgi individo parašas dabar gali būti elektroninis. Bėgant laikui ir kaupiant patirtį bei tobulėjant informacinėms technologijoms, viską pradedama skaitmeninti, o vertingiems ir saugotiniems dokumentams saugoti yra kuriamos valstybinio lygio koncepcijos, programos ir strategijos. Taigi, kyla klausimas,jei taip vyksta, tai kokią reikšmę visuomenės gyvenime užima archyvai šiandien? Ir kiek jie yra prieinami visuomenei? Kaip teigia daugelis tyrinėtojų, internetas šiuolaikiniai visuomenei tapo esmine klasikinio archyvo, kaupiančio nebeaktualią medžiagą, transformacija, kur vietoj originalių dokumentų įsigali kopijos, pristatomos virtualioje skaitmeninėje erdvė. Tačiau verta suabejoti ar visa tai yra pateikiama kokybiškai.

Nagrinėjant archyvu sistemos vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėje, reikėtų paminėti keturis pagrindinius faktorius, kurie padarė didžiausią įtaką archyvų valdymo pokyčiams:

Nagrinėjant savo temą „archyvų sistemos vaidmuo šiuolaikinėje visuomenėje“, daugiausia dėmesio skirsiu archyvų atvirumo ir bendradarbiavimo su visuomenę klausimui, bei visuomenės struktūriniams pokyčiams, kurie atspindi ne tik archyvų valdymo pokyčius, bet ir dabartinės archyvų sistemos vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėje.

Valstybės archyvų uždaviniai

Pavyzdžiui LCVA nagrinėja teisinius socialinius paklausimus ir saugojimų dokumentų pagrindu išduoda archyvo pažymėjimus apie piliečių turėtą nekilnojamąjį turtą, asmenų pilietybę, šeimos sudėtį, išvežimą darbams į Vokietiją, kalinimą getuose, tarnybą policijoje, kariuomenėje ir kt. Archyvas gamina analogines ir skaitmenines dokumentų kopijas, restauruoja, mikrofilmuoja, įriša bylas, gamina dokumento saugojimui būtinus kartono reikmenis. Archyvo teikiamos dokumentų paieškos, tyrimo ir kopijavimo paslaugos yra mokamos, pagal Lietuvos archyvų departamento generalinio direktoriaus įsakymu, kuris patvirtina Valstybinių archyvų mokamų paslaugų kainoraštį. Archyve rengiamos naujų kino kūrinių peržiūros, retrospektyvos, vyksta susitikimai su kino kūrėjais. Kino dokumentai rodomi festivaliuose. Nuolat rengiamos fotodokumentų parodos. Archyvinės nuotraukos taip pat eksponuojamos bendradarbiaujant bibliotekose, muziejuose, spausdinamos mokykliniuose vadovėliuose, mokslo ir kituose leidiniuose, leidžiamose Lietuvoje ir užsienyje. Su archyvo dokumentais tyrinėtojai gali susipažinti rašytinių bei vaizdo ir garso dokumentų skaityklose, naudodamiesi archyvo informacijos paieškos sistema: archyvo fondų kartotekomis, bylų aprašais, archyvo katalogais, informaciniais žinynais, kompiuterinėmis duomenų bazėmis. Tyrinėtojų patogumui yra perklausų ir peržiūrų kabinetai.

Lietuvos archyvai yra atviri visuomenei. Archyvų skaityklose kiekvienas žmogus, pateikęs asmens dokumentą, gali tyrinėti jį dominančius archyvinius dokumentus, išskyrus tuos, kurių naudojimas apribotas įstatymais. Privačių asmenų ar nevalstybinių organizacijų valstybiniams archyvams perduoti dokumentai pateikiami pardavėjo nustatytomis sąlygomis. Blogos fizinės būklės dokumentų originalai į skaityklą neišduodami, vietoj jų pateikiami mikrofilmai. Skaityklose tyrinėtojai turi galimybę naudotis fondų kartotekomis, apyrašais, katalogais, žinynais, duomenų bazėmis, gauti archyvo darbuotojų konsultacijas. Kiekvienas archyvas turi tematines kartotekas. Kai kurie archyvai, pvz. Lietuvos valstybės istorijos archyvas, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, turi savo žinynus. Skaitytojų pageidavimu pagaminamos jų nurodytų dokumentų kopijos ar mikrofilmai.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2526 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eglė
  • Archyvų sistemos vaidmuo šiuolaikiniame gyvenime
    10 - 6 balsai (-ų)
Archyvų sistemos vaidmuo šiuolaikiniame gyvenime. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/archyvu-sistemos-vaidmuo-siuolaikiniame-gyvenime.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 18 d. 17:47
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!