Aristotelio filosofija: laimės samprata


Vienu iš svarbiausių dalykų mūsų gyvenime yra laimė. Aristotelis – graikų filosofas, tyrinėtojas. Apie laimė graikų filosofas kalba savo kūrinyje „Aukso vidurys“ kuriame sako jog žmoniems laimę atneša gerumas, geru dalykų darymas, taip pat mini dorybes principus. Graiku filosofo kūrinys yra labai aktualus ir šiandieninėje visuomeneje. Viena aukščiausių žmogaus veiklų anot filosofo yra laimė. Mūsų gyvenime viskas yra taip pat, kaip ir varžybose, apdovanojimą gauna tie, kurie teisingai veikia – teigia Aristotelis. Savo pamąstymuose Aristotelis iškelia labai įdomų klausimą ar žmonės įgija laimę lavindamiesi, mokydamiesi, o gal laimė yra dievų dovana. Yra gana daug būdų laimės pasiekimui, kai kuriuos taip pat ir pamini graikų filosofas. Aristotelis buvo atlikęs kitimo analize kuri priklauso nuo dviejų pamatinių perskyrų. Laimei reikia ne tik dvasinių gėrybių, bet ir išorinės turi įtakos. Daugeliems žmonems rūpi klausimas kaip geriausiai gyvenime pasiekti laimę. Apibendrinant galima teigti, kad būtų galima gyventilaimingai reikia ne tik dvasinės pusiasvyros, bet ir sveikatos ir materialinių turtų, būtent tai ir patvirtina Aristotelis išreikšdamas savo nuomonę savo kūriniuose. Literatūra.


Vienu iš svarbiausių dalykų mūsų gyvenime yra laimė. Daugelis žmonių šiuolaikinėje visuomeje ieško savo laimės, tačiau ne kiekvienas ją suranda. Taip pat yra ir tokiu žmonių kurie yra laimingi bet visai tai nevertina ir nori kažko daugiau. Laimė gali būti paprastuose dalykuose t.y. šeima, draugai, mylimi žmonės. Žmonės mano kad laimė slypi materialiniuose dalykuose t.y. pinigai, didelis prabangus namas, brangi mašina ir panašiai. Daugelis turtingų žmonių sako jog ne piniguose slypi tikroji laime. Tie žmonės kurie negali rasti laimės savo gyvenime, ar nežino ar yra laimingi nežino kas tai yra tą tikroji laimė siekia gauti informacijos apie laimę ir iš visokiausių informacijos šaltinių t.y. skaityti knygas, žiūrėti filmus ir panašiai. Vienas iš tų kuris kalbėjo apie laimę buvo graikų filosofas ir tyrinėtojas Aristotelis. Aristotelis suprato ir vertino laimę žmogaus gyvenime, apie tai jis kalba savo kūriniuose.

Graiku filosofo kūrinys yra labai aktualus ir šiandieninėje visuomeneje. Vartotojiška ekonominė kultūra ir politika stimuliuoja begalinį troškimą įsigyti naujų produktų – ar tai būtų aukštosios technologijos, ar drabužiai, ar pramogos, ar šiaip įvairios paslaugos. Antikos filosofams begalybė reiškė blogį, klaidą, chaosą, netvarką. Žmogiškoji laimė turėjo būti pasiekta kontroliuojant įpročius ir malonumus, surandant epicentrą. O šiuolaikinė ekonomika skatina vartoti be paliovos. Reklama tokį vartotojišką gyvenimo būdą pateikia kaip idealą, teisingą gyvenimą, nors taip iš tiesų nėra. Visi yra raginami vartoti daugiau: daugiau produkcijos, daugiau gamybos, daugiau vartojimo, daugiau paskolų, daugiau veiksmingumo, daugiau globalizacijos, daugiau kompetencijos ir kvalifikuotų darbuotojų. Ar ši gausa yra galutinis žmogaus tikslas? Ar taip realizuojame save? O būtent Aristotelis "Nikomacho etikoje" teigė, kad aukso vidurio taisyklė padeda išvengti pertekliaus ir stokos kraštutinumų. Galima būti laimingam tik suradus šį balansą. Tad besaikis vartojimas tik tolina laimę nuo žmonių, nes tai tikrai nėra susilaikymas ir aukso viduriukas. Iki tokio balanso visuomenei yra toli, tačiau reikia pradėti nuo individų. Jeigu Antikos laikais jau tai buvo ugdoma ir mokoma filosofų, tai ir šiuolaikinėje visuomeneje tai irgi yra įmanoma tik reikia pastangų, daug darbo ir tada žmonės sulauks laimės, būtent kuri, anot Aristotelio, negali būti, jeigu nėra vadovaujamasi ,,aukso vidurio“ principu.

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2063 žodžiai)
  • Universitetas
  • Matas
  • Aristotelio filosofija: laimės samprata
    10 - 1 balsai (-ų)
Aristotelio filosofija: laimės samprata . (2018 m. Gruodžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/aristotelio-filosofija-laimes-samprata.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 22 d. 06:19
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo