Aristotėlio keturios priežastys arba principai


Formalioji priežastis. Keturios priežastys aristotelio filosofijoje. Priežastis visuomet yra. Aristotelis keturios priežastys. Materialioji priezastis. Aristotelis: keturios priežastys arba principai. Keturios aristotelio priežastys. Aristotelis keturios. Priežastis aristotelis. Aristotelis priežastys.

Aristotelis: keturios priežastys, arba principai (materialioji, formalioji, veikiančioji ir tikslingoji). Priežasties sąvoka. Materialioji priežastis. Formalioji priežastis. Veikiančioji priežastis. Tikslo priežastis. Naudojausi literatūra.

Senovės filosofai iš pat pradžių klausė, kas yra esiniškasis regimojo pasaulio pradas, kas yra esinių pirmasis pradas. Pradžioje atsakymai buvo netikslūs ir paviršutiniški. Pirmuoju pradu buvo laikomas vanduo, ugnis, oras arba žemė. Platonas pirmuoju pradu laikė idėjas arba pirmavaizdžius. Nuodugnesnį ir reašis suskirstymas leidžia paaiškinti pasaulį kaip vienas kitą nuolatos veikiančių ir keičiančių esinių pynę.

Kas yra priežastis? Priežastis yra tam tikras pradas. Pradas gali reikšti įvairius dalykus : pradžią laike, pradžią erdvėje, veikimo pradžią. Bet prado ir priežasties sąvokų apimtis truputį skiriasi. Visos priežastys yra tam tikri pradai, tačiau ne kiekvienas pradas yra priežastis. Priežastimi gali būti tik pozityvus pradas, realiai lemiantis padarinio atsiradimą. Grynai negatyvus pradas priežastimi būti negali, nes jis yra buvimo arba gyvybės stoka.

Priežasties nereikia painioti su sąlyga. Sąlyga yra tai, kas būtina, kad priežastis pradėtų veikti. Padarinio atsiradimą priežastis lemia iš vidaus, o sąlyga taip nelemia.

Nuo priežasties ir sąlygos skiriasi proga. Proga yra tokia aplinkybė, kuriai esant veiksmas atliekamas lengviau nei įprasta. Proga tik palengvina priežasties veikimą, bet nėra jam būtina.

Visoms priežastims yra būdinga tai, kad jos yra pirmesnės už savo padarinius. Jos yra pirmesnės laike, Dažniausiai egzistuoja anksčiau už padarinius, nors kai kurios priežastys atsiranda vienu metu su savo padariniais. Buvime priežastys visada pirmesnės, nes jos yra pradai, o padarinys – pradėtas esinys. Priežastingumo santykyje visada kas nors yra pirminis, o kas nors – antrinis. Kiekviena priežastis skiriasi nuo savo padarinio. Jei skirtumo nebūtų, nebūtų nei padarinio. Galiausiai priežastis visada yra tobulesnė už padarinį. Senovės graikų filosofai materijos sąvokai skyrė gana daug dėmesio. Materialiuose dalykuose jie ieškojo atsakymo į klausimą kas yra pirmasis realybės pradas. Materiją jie traktavo kaip konkrečių materialių kūnų, turinčių tam tikrus tobulumus, rinkinį.

Talis visa ko pradu laikė vandenį. Tai, iš ko kas randasi, yra ko nors šaltinis ir pradžia. Teigiama, kad pasaulio kildinimas iš vandens turi pradžią mitologijoje. O talis – vienas pirmų filosofų filosofijos istorijoje, taigi natūralu, kad jo mintims įtakos turėjo mitologija. Aristotelis metafizikoje rašo: tai, kas seniausia – verta didžiulės pagarbos; tai, kuom kas nors prisiekia – verta didžiulės pagarbos .

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2012 m.
  • 7 puslapiai (1680 žodžiai)
  • Universitetas
  • Palemonas
  • Aristotėlio keturios priežastys arba principai
    10 - 2 balsai (-ų)
Aristotėlio keturios priežastys arba principai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/aristotelio-keturios-priezastys-arba-principai.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 26 d. 07:32
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo