Aristotelio ,,Poetikos‘‘ analizė


Įvadas. Aristotelio ,,Poetika‘‘. Tragedijos Analizė. Tragedijos palyginimas su komedija. Tragedijos palyginimas su epu. Aristotelio tragedijos reikalavimai atsispindintis Viljamo Šekspyro kūrinyje ,,Romeo ir Džuljeta‘‘. Išvados. Literatūra.


Šiame darbe pristatoma Aristotelio ,,Poetika‘‘. Apžvelgiamos poezijos atsiradimo priežastys. Aristotelis kalba apie skirtingus kurinius, pristato kokias kūrybines priemonės yra priskiriamos šiems kūriniams. Taip pat pateikia pristatytų kūrinių skirtumus. Toliau netiesiogiai prieštaraudamas Platonui, Aristotelis palygina poezija ir istorija.

Toliau kalbama apie tragedija, jinai yra išsamiai išnagrinėjama. Pristatoma kas yra tragedija, ir kokios yra jos sudedamosios dalys, kuriomis naudojasi kiekvienas geros tragedijos rašytojas. Išsamiai yra aprašoma svarbiausia tragedijos dalys fabula be kurios negali būti tragedijos, taip pat pažymima jos svarba ir jos dalys. Toliau paaiškinamos ir kitos tragedijos dalys, tai yra: charakteriai, mąstymas, kalba, scenos reikmenys ir muzikinė kompozicija.

Pristatomas ir tragedijos palyginimas su komedija, kadangi abiejų rūšių užuomazga yra improvizacijos, bet nepaisant to šios rūšys labai skiriasi. Kalbama apie komedijos ir tragedijos iškilimą, kas yra jų pradininkai ir kaip jos formavosi. Žinoma pabrėžiami skirtumai tarp šitų dviejų rūšių be to minima kodėl tragedija yra vertingesnė, būtent dėl to kad joje aprašomi tikrai buvę įvykiai. Taip pat tragedija yra palyginama ir su epu. Pristatoma kuo epas ir tragedija skiriasi bei kuo jie yra panašus. Pristatomas pats epas, pateikiama kaip taisyklingai jis turi būti parašytas. Ir taip pat yra pateikiami teiginiai kodėl tragedija yra vertingesnė už epinį kūrinį.

Nagrinėjama Aristotelio ,,Poetiką‘‘, bei jo aprašytus geros tragedijos reikalavimus priskiriama Viljamo Šekspyro kūriniui ,,Romeo ir Džuljeta‘‘. Pradedant trumpu pristatymu apie šį Viljamo Šekspyro kūrinį, pateikiami argumentai kodėl šitas kūrinys yra priskiriamas tragedijai. Palyginama su Aristotelio tragedija remiantis teiginiais. Taip pat minima metaforų bei nekasdieninių žodžių vartojimo svarba, be to pateikiami akivaizdus pavyzdžiai iš Viljamo Šekspyro kūrinio ,,Romeo ir Džuljeta.

Aristotelio ,,Poetika‘‘ sudaro dvi knygos; antroji, skirta komedijai ir jambui, neišliko. Pirmojoje yra aptariami tragedija, epas ir bendri literatūros klausimai (grožio sąvoka ir jo santykis su tikrove). Aristotelis analizuojant poeziją pirmiausiai apžvelgia poezijos atsiradimo priežastis. Jos yra dvi ir abi jos yra įgimtos: žmonių polinkis mėgdžioti ir malonumas, kurį patiria mėgdžiodami, bei tuo būdu įgydami žinių. Epinis ir traginis kūrinys, taip pat komedija ir ditirambas, didžioji fleitos ir gitaros muzikos dalis, – visi šie kūriniai apskritai priklauso imitaciniam menui. Visi jie imituoja ritmu, melodija ir metru, pasinaudodami arba vienu iš šių elementų, arba jų dariniu.

Tačiau yra tokių meno rūšių, ditirambinė poezija, tragedija ir komedija, kurios naudojasi visomis kūrybos priemonėmis - ritmu, melodija ir metru. Bet ir šitos poezijos rūšys skiriasi viena nuo kitos tuo, kad dvi pirmosios naudojasi šiomis priemonėmis ištisai, o antrosios tik atskirose dalyse. Kiekvienas iš minėtųjų menų turės tokių skirtumų ir kiekvienas bus toks, o ne kitoks priklausomai nuo imituojamo objekto. Yra dar trečias skirtumas- tai būdas, kuriuo galima būtų imituoti kiekvieną objektą. Taigi imitaciniam menui būdingi šie trys skirtumai: priemonių, objekto ir turinio. Menininkai imituoja veikiančius žmones, dėl to tie žmonės būtinai turi būti geri arba blogi, nes visus žmonių charakterių skirtumus lemia yda arba dorybė. Dėl to ir poetai savo veikėjus sukuria arba geresnius už mus , arba blogesnius, arba tokius kaip mes.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2500 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jovita
  • Aristotelio ,,Poetikos‘‘ analizė
    10 - 8 balsai (-ų)
Aristotelio ,,Poetikos‘‘ analizė. (2016 m. Vasario 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/aristotelio-poetikos-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 12:08
×