Aristotelis ir jo samprotavimas


Aristotelis „Fizika“. Įvadas. Dėstymas. Apibendrinimas.


Aristotelis – vienas žymiausių visų laikų filosofų ir mokslininkų. Gimė 384 m. pr. Kr. garsaus gydytojo Nikomacho šeimoje. Anksti netekęs tėvų, globėjų buvo išsiųstas į Platono akademiją Atėnuose. Ten išbuvo dvidešimtį metų ir išėjo iš jos tik mokytojui mirus. Vėliau kelis metus gyveno Mažojoje Azijoje, ten vedė vienos valstybės valdovo Hermėjo Atarniečio įdukrą. Manoma, kad čia jis subrandino savo mintis apie negyvosios gamtos dėsningumus, kurie aprašyti jo fizikos veikaluose. Paskui, pabuvęs Aleksandro Makedoniečio auklėtoju, grįžo į Atėnus ir ten įkūrė savo filosofijos mokyklą – Likėjų. Vadovavimo šiai mokyklai laikotarpis – pats brandžiausias ir vaisingiausias Aristotelio kūrybai, kuomet jis parašė per šimtą veikalų. Miręs 322 m. pr. Kr., jis laikomas daugelio mokslų, tame tarpe ir Fizikos, pradininku. Pateikdamas kai kurių teisingų žinių apie šį mokslą, žengė tik pirmuosius žingsnius bendrų gamtos dėsningumų link, tačiau tai buvo jau didis laimėjimas. Viename iš „Fizikos“ tekstų Aristotelis kalba apie laiką ir apie tai, kas su juo susiję.

Aristotelis savo samprotavimus apie laiką pradeda nurodydamas būsimo teksto planą, kurį nurodo klausimais: kokiai klasei priklauso laikas, klasei daiktų, kurie egzistuoja, ar klasei daiktų, kurie neegzistuoja ir kokia yra laiko prigimtis? Šie du klausimai ir yra pagrindinės tekste keliamos problemos.

Mąstytojas savo samprotavimus pradeda sakydamas, kad vienos laiko dalys jau buvo, kitos dar tik bus, ir jokios nėra šiuo metu. O norint, kad dalus daiktas egzistuotų, laikas toks ir yra, reikia, kad ir jo dalys egzistuotų. Visi šitie apmąstymai tikriausiai vers susimąstyti, kad laikas arba išvis neegzistuoja, arba tik nežymiai. Be to, jis dar prideda, kad „dabar“ nėra laiko dalis, nes visuma turi būti sudaryta iš dalių, bet nėra manoma, kad laikas būtų sudarytas tik iš „dabar“.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1349 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabija
  • Aristotelis ir jo samprotavimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Aristotelis ir jo samprotavimas. (2018 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/aristotelis-ir-jo-samprotavimas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 08 d. 23:42
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo