Arklių smegenėlių abiotrofija


Įžanga. Smegenėlių abiotrofija. Purkinjė ląstelės. Paveldėjimas. Simptomai. Mutacija. Ligos nustatymas. Smegenėlių abiotrofija kitiems gyvūnams. Apibendrinimas. Literatūra.

Smegenėlių abiotrofija (toliau – SA), dar kai kur vadinama smegenėlių žievės abiotrofija yra autosominė recesyvinė genetinė liga, kurios metu žūsta neuronai. Ligos metu žūstantys neuronai vadinami Purkinjė ląstelėmis. Žūstant šioms ląstelės sutrinka gyvūno koordinacija bei pusiausvyra, taip pat atsiranda ir kitų įvairių simptomų, kurie padeda atpažinti ligą. SA pastebima maždaug 4 mėnesių kumeliukams, jokių požymių, jog gyvūnas serga šia liga, iš karto po gimimo dažniausiai nėra. Nors ši liga nėra mirtina, dėl polinkio į incidentus, smegenėlių abiotrofija sergantys arkliai yra pavojingi tiek sau, tiek aplinkiniams, todėl sunkiais atvejais jiems atliekama eutanazija. Ši liga daugiausia būdinga Arabų veislės arkliams, tačiau yra pasitaikę atvejų, jog SA sirgo ir ne Arabų veislės arklys. Jokio DNR testo, kuris patvirtintų, jog gyvūnas turi SA kol kas nėra išrasta, o šiuo metu vienintelis būdas sužinoti, ar gyvūnas tikrai serga šia liga, yra ištirti jo smegenis po mirties. SA nėra išgydoma ir jokios prevencijos prieš ją nėra. 2011 metais buvo atrasta, kokia mutacija manomai sukelia šią ligą. Smegenėlių abiotrofija būdinga ne tik arkliams, bet taip pat būdinga ir kitų rūšių gyvūnams.

Smegenėlių abiotrofija yra degeneratyvinė neurologinė liga, kurios metu smegenėlėse esantys neuronai, vadinami Purkinjė ląstelėmis žūsta. Ligos metu prarastos ląstelės neatsistato, todėl laikui bėgant arkliui sunku išlaikyti pusiausvyrą, taip pat sutrinka jo koordinacija. Liga pastebima maždaug 4 – 6 mėnesių amžiaus kumeliukams, tačiau yra pasitaikę atvejų kai ligos požymiai pastebimi iš karto po gimimo, arba kai arklys jau yra suaugęs, maždaug 18 mėnesių amžiaus. SA pasitaiko daugiausia Arabų veislės arkliams, arba arkliams turintiems Arabų veislės protėvių.

Smegenėlių abiotrofija nėra lengvai pamėgdžiojama kitų ligų, tačiau dėl tam tikrų simptomatinių panašumų, ypač nepatyrusio veterinaro, ši liga gali būti sumaišyta su Voblerio sindromu, pirmuonių sukeltu mieloencefalitu (angl. Equine Protozoal Myeloencephalitis (EPM)), ar įvairiais galvos sužeidimais.

  • Microsoft Word 437 KB
  • 2015 m.
  • 9 puslapiai (1815 žodžiai)
  • Universitetas
  • Monika
  • Arklių smegenėlių abiotrofija
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Arklių smegenėlių abiotrofija. (2015 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/arkliu-smegeneliu-abiotrofija.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 14 d. 20:38
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo