Aš vaizdas bendravimo procese


Įvadas. Aš vaizdas. Aš vaizdas bendravimo procese. Daugialypio aš vaizdo formos. Socialinio aš vaizdo raida. Savojo Aš sampratai daro įtaką. Mūsų atliekami vaidmenys. Savęs pažinimas ir vertinimas. Savęs vertinimo lygiai. Savigarba. Savivertė ir jos įtaka tarpasmeniniam bendravimui. Išvados. Naudota literatūra.

Negimstama su Aš vaizdu. Savojo Aš gyvavimas prasideda, kai vaikas ima skirti Aš nuo Ne Aš. Ką tik gimęs kūdikis pradeda skirti įvairius aplinkos daiktus: žinomus ar nežinomus vaizdus, garsus, kurie reiškia maistą, artimus žmones ir t.t. Šešių – septynių mėnesių kūdikis, sėsdamasis, apčiuopdamas savo kūno dalis, išskiria save kaip atskirą aplinkos dalį, tai fizinis Aš, bet tyrinėtojai nurodo ir tokio amžiaus kūdikių socialinių savybių užuomazgas. Aš vaizdo formavimąsi aiškina dvi teorijos, tai atspindėto įvertinimo ir socialinio palyginimo.

Atspindėto įvertinimo teorija. Aš vaizdo formavimasis labai daug priklauso nuo aplinkinių žmonių; kokią informaciją gauname iš kitų apie save gauname, taip save ir vertiname. Aš savybės priklauso nuo iš kitų gautos informacijos apie save. Pirmiausia informaciją apie save gauname iš šeimos narių, todėl koks tėvų Aš vaizdas, toks formuojasi ir vaikų Aš. Vėliau Aš vaizdo formavimuisi įtakos turi ir kiti žmonės (mokytojai, draugai ir t.t.). Tačiau ne visų žmonių nuomonę apie save priimame.

Ar nuomonė bus pripažinta ar atmesta priklauso nuo keleto faktorių:

Asmuo turi būti kompetentingas reikšti nuomonę apie mus (tėvai, draugai, kiti mums reikšmingi ir svarbūs žmonės).

Nuomonė turi būti panaši į tą, ką mes patys apie save galvojame. Jeigu panaši – priimame, jeigu ne – atmetame.

Jeigu vertinimai svarūs ir dažni, jie greičiau priimami negu tie, kurie pasireiškia vieną kartą.

Mūsų Aš vaizdą formuoja ne tik atskiri žmonės, bet ir mums reikšmingos grupės, pvz.: žmogus domisi baletu, bet ten kur jis gyvena baleto trupės nėra, o aplinkiniai baletu nesidomi. Tada domėjimasis baletu pamažu mažėja.

Pasitikėjimo savimi trūkumas. Tokie žmonės neleidžia sau išdrįsti: norėti, daryti, netgi bendrauti.

Aš vaizdas bendravimo procese yra naudojamas socialinis palyginimas, kuris nusako žmogaus pažinimo būdą, kai savosios savybės lyginamos su kitų žmonių ypatybėmis.

Mūsų Aš vaizdo raida prasideda nuo vaiko gimimo, kuomet vaikas ima skirti save nuo ne savęs. Pradedama skirti įvairius aplinkos daiktus, veiksnius.

Laikui bėgant vis tiksliau galime save įsivertinti, todėl yra išskirti savęs vertinimo lygiai, pagal kuriuos galima nusakyti, kaip žmogus save vertina.

Susipažinta su asmenybės savivertės formavimųsi., kuris atsiranda girdint ir įsidėmint aplinkinių vertinimus.

David G. Myers., 2007, Socialinė psichologija. Iš anglų kalbos vertė: Donatas Masilionis.

  • Psichologija Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2013 m.
  • 16 puslapių (3014 žodžiai)
  • Giedrė
  • Aš vaizdas bendravimo procese
    10 - 3 balsai (-ų)
Aš vaizdas bendravimo procese. (2013 m. Gruodžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/as-vaizdas-bendravimo-procese.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 09:22
×