Asbesto poveikis


Įvadas. Kas yra asbestas? Kur yra asbesto? Kada asbestas yra pavojingas žmonėms? Asbesto poveikis sveikatai. Pagdrindinės asbesdo sukeliamos ligos. Asbesto šalinimas. Kas turėtų pasirūpinti asbesto šalinimu. Teisinė informacija. Kokie yra saugaus darbo su asbesto reikalavimai. Kas ir kur atlieka asbesto pluoštelių matavymus, tyrimus. Išvados.

Nuo senovės žmonės statė, taigi statybos vienos seniausių ir populiariausių amatų. Žmonės nuolat ieško būdų, technologijų, tinkamų ir patvarių medžiagų statyboms, buičiai, produktų kūrimui. Viena iš tokių medžiagų – asbestas. Natūralios kilmės medžiaga, turinti daug techninių savybių, todėl buvo plačiai naudota daugelyje sryčių: statybos, energetika, dažų gamybai ir pan. Taigi, šio darbo tyrimo objektas yra asbestas.

Asbestas – yra grupė mineralinių pluoštinių medžiagų, ypač plačiai naudojamų statybose, pramonėje ir buityje. Beveik 70 proc. individualių gyvenamųjų namų, vaikų gydymo ir sveikatos priežiūros įstaigų yra padengta asbestiniais šiferio lakštais. Milijonai žmonių naudoja plačiai palitųsi šiferį, kurio sudėtyje yra asbesto, dažnai nežino, jog gyvena po "mirties stogu". Daugelis žmonių neturi informacijos apie šio klastingo mineralo keliamo pavojaus, taigi ši problema aktuali ir šiandien. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra įrodė, ka asbestas – vėžį sukelianti medžiaga, turinti neigiamą ilgalaikį poveikį ir sveikatos sutrikimai pasireiškia po 20-30 metų. Todėl, šio darbo tikslas – aptarti asbestą kaip cheminę medžiagą ir jos daromą žalą žmogaus organizmui.

Asbestas yra pluoštinis mineralas, kuris yra ilgaamžis, nedega, atsparus rūgštims, šarmams , lankstus, gerai izoliuoja šilumą, elektrą, garsą. Jo lydimosi temperatūra 16000 °C. Jį sudaro magnio silikatai, geležies, magnio, aliuminio, kalcio ir silicio oksidai. Asbestas priklauso šešių natūraliai gamtoje randamų mineralų grupei. Jo mineralai klasifikuojami į dvi pagrindines klases: serpentinų klasė – chrizotilas arba baltasis (vingiuoti pluošteliai) ir amfibolų klasė – amozitas, karkidolitas, tremolitas, antofilitas, aktinolitas (tiesūs, ilgi pluošteliai). Pramonėje chrizolito naudojimas siekia 95%. Tai vienas dažniausiai naudojamų mineralų.

Lietuvos Respublikos vyriausybės 2008 balandžio 14d. nutarimu Nr. 351 (Žin., 2008, Nr. 48-1777) yra patvirtinta asbesto šalinimo programa.

Lietuvoje, nuo 2005 metų asbesto ir jo gaminių naudojimas yra uždraustas, tačiau dėl plataus jo naudojimo statiniuose ankščiau, vis dar yra grėsmė visuomenės sveikatai.

Atliekant darbus su asbestu, būtina laikytis darbo su asbestu nuostatų reikalavimų, kur numatyta darbuotojų apsauga nuo asbesto keliamos rizikos ir asbesto sukeliamų sveikatos pakenkimų prevencijos priemones. Yra nustatyti reikalavimai pastovioms darbo vietoms, kuriose mechaniškai apdorojami asbesto gaminiai. Darbas turi būti atliekamas taip, jog nekiltų dulkių su asbesto plaušeliais. Darbuotojai turi vilkėti specialias aprangas, būtina kvėpavimo takų apsauga. Būtna laikytis Higienos nustatytų normų – patalpų vėdinimo, asbesto drėgno nusiurbimo ir pan. Vieta turi būti specialiai paženklinta, jog ten yra asbesto, šalinant asbesto atliekas būtina jas pakuoti ir ženklinti asbesto pavojaus ženklu. Keičiant asbestocementinę (šiferinę) stogų dangą, būtina laikytis visų saugaus darbo su asbestu reikalavimų. Asbestinio šiferio stogai yra trapūs ir negali atlaikyti didesnio svorio, todėl būtina vadovautis tam tikromis instrukcijomis išmontuojant asbestinio šiferio konstrukcijas.

  • Microsoft Word 35 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (2600 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ugne
  • Asbesto poveikis
    10 - 7 balsai (-ų)
Asbesto poveikis. (2015 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/asbesto-poveikis.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 24 d. 23:17
×
144 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo