Asmeniniai finansai ir jų valdymas: proceso reikalingumas namų ūkiui, asmeninių finansų valdymo kultūra Lietuvoje ir užsienyje


Įvadas. Asmeniniai finansai ir jų valdymas. Asmeninių finansų samprata. Asmeninių finansų valdymo samprata. Asmeninių finansų valdymo reikalingumas namų ūkiui. Asmeninių finansų valdymo kultūra Lietuvoje ir užsienyje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Temos aktualumas : Efektyvus asmeninių finansų valdymas užtikrina ne turtus, kaip kartais manoma, bet individualius poreikius tenkinančią gyvenimo kokybę ir tolygų vartojimo lygį per gyvenimo ciklo etapus. Tai reiškia, jog atsakingai valdant savo finansus nenukrypstama į kraštutinumus kaip įsiskolinimas, pradelsimas ar išlaidavimas ne pagal savo realias galimybes, keičiantis ekonominėms ar asmeninio gyvenimo aplinkybėms. Juk pinigai yra neatskiriama fizinio asmens gyvenimo dalis, nes su jais susiduria kiekviename žingsnyje: dirbdamas, poilsiaudamas, tenkindamas savo vartotojiškus norus ir patirdamas būtinąsias gyvenimiškas išlaidas (maistas, gėrimai, avalynė, rūbai, būstas, komunaliniai mokesčiai, sveikatos priežiūra, transportas, švietimas, laisvalaikis ir pan.). Todėl būtina suvokti, jog norint išsilaisvinti iš užburto gyvenimo ciklo „nuo algos iki algos“ ir gyventi geriau, laisviau, turtingiau, būtina išmokti didinti savo asmeninius piniginius srautus.

Darbo tikslas : išanalizuoti asmeninių finansų ir jų valdymą reikalingumą namų ūkiui.

Taigi, finansų sistemoje, palaikydami finansinius santykius, tarpusavyje veikia dalyviai, suskirstyti į šias tris grupes:

Apibendrinus visų autorius apibrėžimus galima teigti, kad visi mokslininkai sutaria dėl vieno, kad asmeniniai finansai tai pinigų srautai, kuriais asmuo disponuoja t.y. perka, parduoda, investuoja, taupo, kad patenkintų savo gyvenimo poreikius. Labiausiai iš visų pateiktų mokslinių apibrėžimų, išsiskyrė K. Taujanskaitės ir D .Jurevičienės asmeninių finansų savoką, jos teigė, kad tai ne tik pajamos ir išlaidos, bet ir laisvosios lėšos, kurias galima taupyti ar investuoti.Mano nuomone, tai būtų taisyklingiausias apibrėžimas, kadangi laisvųjų lėšų kaupimas ir kontroliavimas leidžia mums geriau patenkinti savo poreikius ne tik esamu momentu bet ir ateities perspektyvoje.

Kita asmeninių finansų sudėtinė dalis būtų išlaidos, su kuriomis susiduriame kiekviena diena. Tai mūsų vartojamosios išlaidos bei privalomi mokesčiai. Vartojamosios išlaidos, tai kasdieniai mūsų pirkiniai- maistas, drabužiai, pramogos bei paslaugos. Privalomi mokesčiai tai tokie, su kuriais susiduriame visi, tai pridetinės vertės mokestis, gyventojų pajamų mokestis, privalomasis sveikatos draudimas, akcizas, pelno mokestis. Taip pat ir komunaliniai mokesčiai už būstą.

Asmeninius finansus taip pat sudaro ir laisvosios lėšos, kurias mes taupome ir investuojame. Kiekvienas žmogus nori turėti santaupų “juodai dienai“, tačiau ne kiekvienam pavyksta jų susitaupyti, todėl šiais laikais yra įvairios technologijos bei teikiamos paslauos, kurios gali padėti žmogui pasiruošti asmeninei finansų krizei. Norint,kad santaupų būtų daugiau žmogus gali jas investuoti, o investavimo galimybės yra labai plačios, todėl kiekvienas asmuo, jas pasirenka skirtingai. Pasak A. Klimavičienės , D. Jurevičiens (2007) taupymo priemonėmis, kurios užtikrina ne tik pinigų kaupimą, bet ir apsaugo nuo nuvertėjimo, laikomi vertybiniai popieriai, investicinis gyvybės draudimas ir banko indėlis. Vertybiniai popieriai apima investicijas į atskirus vertybinius popierius, investicinius fondus bei savanoriškus trečiosios pakopos pensijų fondus.

Visų ekspertų nuomonė daugiau ar mažiau sutampa, kadangi visi vienareikšmiškai teigia, kad asmeninius finansus reikia kaupti ir valdyti taip, kad jų turėtumėmė ne tik šiai dienai, bet ir ateičiai.

Kiekvienas asmuo savo kaupiamus pinigus panaudoja skirtingai. Tačiau manoma, kad santaupas reikėtų skirstyti pagal paskirtį:

  • Microsoft Word 148 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3073 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabrielė
  • Asmeniniai finansai ir jų valdymas: proceso reikalingumas namų ūkiui, asmeninių finansų valdymo kultūra Lietuvoje ir užsienyje
    10 - 2 balsai (-ų)
Asmeniniai finansai ir jų valdymas: proceso reikalingumas namų ūkiui, asmeninių finansų valdymo kultūra Lietuvoje ir užsienyje. (2016 m. Spalio 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/asmeniniai-finansai-ir-ju-valdymas-proceso-reikalingumas-namu-ukiui-asmeniniu-finansu-valdymo-kultura-lietuvoje-ir-uzsienyje.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 23 d. 08:39
×